Topfest

História

Ľudovít Winter (uprostred) v spoločnosti svojej sekretárky Márie Köning a objaviteľa lieku proti tuberkulóze Richarda Kocha. (Michal Masár)

Unikátne foto Wintera niekoľko mesiacov pred smrťou

V pondelok 15. septembra uplynulo štyridsaťšesť rokov od smrti muža, ktorý bezvýznamnú obec zapísal výraznými písmenami do mapy sveta. Redakcii sa podarilo získať unikátnu, doposiaľ nikde nepublikovanú fotografiu Ľudovíta Wintera.

19. 09. 2014 10:00  |  Piešťany / Spoločenská rubrika
Ladislav Mušinský (Ján Karásek)

Na Facebooku mal päť priateľov, dnes ich má takmer tritisíc

Pred rokom, 23. augusta, na sociálnej sieti vytvoril stránku. Zaznamenala takmer raketový štart a pritom nezachytávala žiadnu vychytenú módnu vlnu. Len „obyčajné“ dejiny kúpeľného mesta. Dnes má stránka 2756 priaznivcov a jej tvorcom a prevádzkovateľom je Piešťanec Ladislav Mušinský.

07. 09. 2014 11:00  |  Galéria / Osobnosti obsahuje fotogalériu
Vrbovčania vzdali úctu obetiam vojen, ktoré položili životy v boji za slobodu. (vd)

Cestou z Vrbového na Brezovú zabili partizáni sedem Nemcov

Aj Vrbovčania sa pri príležitosti 70. výročia vypuknutia Slovenského národného povstania (SNP) poklonili obetiam druhej, ale aj prvej svetovej vojny. Po slávnostných veršoch za zvuku tónov dychovej hudby položil vo štvrtok 29. augusta prvý smútočný veniec k pomníku primátor mesta Ján Jánoška, druhý niesli členovia Zväzu protifašistických bojovníkov.

03. 09. 2014 11:00  |  Rubriky / Región
Alžbeta Zollerová si želala, aby na slávnostnom fóre aspoň spomenuli meno jej muža, bývalého partizána. (Viera Dusíková)

Veľkolepé oslavy na Pustej Vsi aj so sklamanou partizánkou

Na Pustej Vsi sa konali veľkolepé oslavy 70. výročia Slovenského národného povstania (SNP) za účasti predstaviteľov vlády, parlamentu, kraja, obcí a tiež asi dvoch desiatok žijúcich pamätníkov. Na hrudi mali vyznamenania. Každý rečník vyzdvihol význam SNP, vzdal česť obetiam a pripomenul, aký význam má Povstanie pre náš národ i nasledujúce generácie. Pamätníčka Alžbeta Zollerová z Pustej Vsi však ich reči prešla len mávnutím rukou. „Všetkým niečo dali, že riskovali vlastné životy. A na mňa zabudli,“ skonštatovala a slabo zatlieskala ďalšiemu z rečníkov.

02. 09. 2014 12:00  |  Rubriky / Región obsahuje fotogalériu
Na Piešťanskom trojuholníku v roku 1950 sa v pretekoch motocyklov triedy do 250 cm3 umiestnil Edo Bertoli (vpravo) na tretej priečke.

 (archív M. Bertoliho)

Legendárny Edo Bertoli vyhral prvé preteky bez vodičáku

Keď pamätníci vyslovia meno Bertoli, hneď si predstavia tmavovlasých fešákov Eda a Laca, ktorí boli s prilbou na hlave na nerozoznanie. Vraveli im aj blázniví Taliani pre ich kúsky, ktoré vymýšľali s motocyklami. Mladší Eduard zneužíval podobu so starším Ladislavom, jazdil na jeho vodičský preukaz. Takto dokonca absolvoval aj svoje prvé preteky v Trnave, ktoré vyhral.

31. 08. 2014 10:00  |  História / História obsahuje fotogalériu
V Starej Lehote si ľudia pripomenuli udalosti spred sedemdesiatich rokov. (M. Lacko)

Na Starú Lehotu dopadlo deväť bômb

V tieni okrúhleho výročia Slovenského národného povstania ostávajú iné kategórie účastníkov a obetí druhej svetovej vojny, napríklad frontoví vojaci či civilné obete bombardovania. Svoje o tom vedia aj v Starej Lehote. V piatok 22. augusta to bolo presne 70 rokov, čo na obec dopadlo deväť bômb z amerického bombardéra. Vyžiadali si šesť mŕtvych.

30. 08. 2014 11:00  |  História / História
Krvavá grófka vytesaná do dreva. (vd)

Čachtická pani zomrela pred 400 rokmi

Krvavá grófka Alžbeta Báthoryová zomrela pred 400 rokmi, 21. augusta 1614, na svojom Čachtickom hrade. Najznámejšia masová vrahyňa zomrela prirodzenou smrťou, vďaka svojmu bohatstvu a postaveniu v Uhorsku sa spravodlivosti pred súdom vyhla.

27. 08. 2014 16:00  |  Rubriky / Región
21. august 1968: „Bratská“ pomoc v uliciach Piešťan./reprofoto/ (archív Balneologického múzea)

Jediná správna cesta Veľkého brata

Takmer bez povšimnutia médií i verejnosti prešlo jedno výročie. Je pravdou, že pri ňou nesvieti žiadna nula, ale pravdou je i to, že 21. august 1968, deň vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, zostáva jednou z najsmutnejších kapitol našich dejín. Pripomenuli sme si jeho 46. výročie.

27. 08. 2014 11:00  |  História / História
Rukopis O. Porubského darovala múzeu jeho príbuzná E. Schotte z Piešťan. (reprofoto Viera Dusíková)

Ondrej Porubský: Vlastni popis života a nehod a dobrodruzství

V Piešťanskom týždni číslo 32 sme publikovali sériu materiálov venovaných výstave k 100. výročiu prvej svetovej vojny. Ondrej Porubský (1889-1955) po návrate z vojny žil v Piešťanoch, rukopis spomienok múzeu darovala jeho vzdialená príbuzná Eunika Schotte z Piešťan (autentický prepis bez jazykových úprav):

11. 08. 2014 11:00  |  História / História
J. Poláček (reprofoto VD)

Z vojnových spomienok z rukopisných pamätí Juraja Poláčeka

V Piešťanskom týždni číslo 32 sme publikovali sériu materiálov venovaných výstave k 100. výročiu prvej svetovej vojny. Dnes prinášame ukážku zo spomienok z rukopisných pamätí Juraja Poláčeka. Svoje Pamäti a spomienky národovca a včelára napísal Juraj Poláček (1883-1968) z Dolného Sŕnia, účastník bojov na východnom fronte s Rusmi, kde bol ťažko zranený. Liečil sa v brnianskej nemocnici a doliečoval v piešťanských kúpeľoch. Jeho pamäti sú prepísané podľa rukopisu v pôvodnej jazykovej úprave.

10. 08. 2014 15:00  |  História / História
Články 31 - 40 z 153

Anketa