História

Villa Zuckmann po kompletnej rekonštrukcii v roku 2014. (archív Zuckmann Villy)

Spomienky: V kuchyni Zuckmann Villy bývala jej detská izba

Je zvláštne, ako letí čas. K mnohým historickým budovám v Piešťanoch je láskavý, lebo majú to šťastie na starostlivých majiteľov, k iným nie. Jednou, ktorá je dnes reprezentatívna aj preto, že prešla kompletnou vkusne vykonanou prestavbou, sa môže popýšiť súčasná Winterova ulica. Na jej rohu - pri hoteli Jalta - sa nachádza Zuckmann Villa. Tento meštiansky dom je súčasťou asociácie Historických Hotelov Slovenska. Po rokoch sa doň vrátila aj bývalá Piešťanka Katarína Balážiková Zavodszká z USA. Práve jej rodina totiž v sedemdesiatych rokoch minulého storočia obývala prízemie s terasou. Tak ako dnes aj voľakedy v Zuckmann Ville pulzoval život. Pekný, hodnotný, naplnený činorodosťou.

25. 02. 2017 14:00  |  Piešťany / Aktuálne
Štýlová kaviareň i reštaurácia láka hostí k príjemnému posedeniu. (archív Zuckmann Villy)

Jediný meštiansky dom v asociácii Historické Hotely Slovenska

Piešťany sú známe nielen ako miesto, kde vyviera zo zeme liečivá voda, ale aj tradíciou hotelierstva, ktorú založili Winterovci. No boli tu aj iné rodiny, ktoré sú už dnes možno zabudnuté. Kedysi však šírili dobré meno Piešťan vo svete. Postavili si meštiacke domy a v nich prenajímali izby, v kuchyniach varili hosťom fantastické jedlá a poskytli im komfort, aby sa mohli liečiť, pobývať a oddychovať v Piešťanoch. Jedným z týchto domov je Villa Zuckmann na pešej zóne. Po kompletnej rekonštrukcii je jediným reprezentantom, ktorý Piešťany zastupuje v asociácii s názvom Historické Hotely Slovenska (HHS).

25. 02. 2017 13:00  |  Piešťany / Aktuálne
Piešťany, 27. októbra 1942, rozlúčka pred odletom na východný front - J. Drlička je štvrtý zľava. (archív Balneologického múzea)

Slávni piešťanskí rodáci: Stíhací bojový letec Jozef Drlička

Piešťanské letisko je v súčasnej dobe takmer pred koncom svojej existencie, no počas jeho deväťdesiatročnej slávnej histórie vychovalo množstvo slávnych pilotov aj spomedzi domácich obyvateľov. Jedným z nich bol piešťanský rodák Jozef Drlička, ktorý ako vojenský stíhací pilot zahynul v leteckej bitke na východnom fronte počas bojov druhej svetovej vojny. Až v roku 2015 sa podarilo leteckému nadšencovi a historikovi Stanislavovi Bursovi spolu s ruskými pátračmi nájsť v nedostupných kaukazských horách trosky lietadla Messerschmitt Bf 109F, ktoré J. Drlička v osudný deň pilotoval. Pátračom sa dokonca podarilo zistiť, že piešťanského rodáka zostrelilo sovietske letecké eso Grigorij Demjanovoč Oniskevič.

19. 02. 2017 14:00  |  História / História
Traja cisári spriadali v Piešťanoch vojnové plány. (reprofoto: postoveznamky.sk)

Pred sto rokmi sa v Piešťanoch stretli traja cisári

Od jednej z najvýznamnejších udalostí novodobej histórie mesta Piešťany uplynulo na začiatku februára už sto rokov. V kúpeľnom hoteli Thermia Palace sa 2. a 3. februára 1917 stretli feudálni vládcovia Rakúsko-Uhorska, Nemecka a Bulharska pri vojnovej porade. Cisár Karol I., Wilhelm II. a Ferdinand I. spriadali v Piešťanoch plány na ponorkovú vojnu.

12. 02. 2017 17:00  |  História / História
Dievčatá dostávali bábiky či kočíky. (Lenka Štepáneková)

Vianoce pred polstoročím: Anjelské vlasy a látka na šaty (2.)

Fúkané, ručne maľované sklené gule, strieborné lamety, horiace sviečky a anjelské vlasy zdobili za socializmu vianočné smreky. Zohnať borovicu alebo dokonca jedličku bolo v mestách takmer nemožné, obmedzený bol aj výber vianočných darčekov. Dnešní päťdesiatnici však napriek tomu tvrdia, že im ako deťom nič nechýbalo.

23. 12. 2016 15:00  |  História / História
Vianoce v šesťdesiatych rokoch pripomína výstava v Západoslovenskom múzeu v Trnave. (Lenka Štepáneková)

Vianoce pred polstoročím: Anjelské vlasy a látka na šaty (1.)

Fúkané, ručne maľované sklené gule, strieborné lamety, horiace sviečky a anjelské vlasy zdobili za socializmu vianočné smreky. Zohnať borovicu alebo dokonca jedličku bolo v mestách takmer nemožné, obmedzený bol aj výber vianočných darčekov. Dnešní päťdesiatnici však napriek tomu tvrdia, že im ako deťom nič nechýbalo.

22. 12. 2016 16:00  |  História / História
Takto vyzeralo námestie i budova školy na začiatku 50. rokov minulého storočia. (archív Gymnázia P. de Coubertina)

Gymnázium založili pred 80 rokmi Šindelár, Loubal a Winter

Gymnázium Pierra de Coubertina v Piešťanoch oslavuje v týchto dňoch osemdesiat rokov od svojho založenia. Jeho prvý názov bol Spolkové československé reálne gymnázium v Piešťanoch. Vyučovanie sa začalo 3. septembra 1936. Do prvej a druhej triedy nastúpilo 102 žiakov. Učili ich traja profesori a ďalší traja pedagógovia. Dnes je realita iná. V 23 triedach študuje 618 žiakov. Z nich je sedem tried osemročného štúdia, dve triedy päťročného bilingválneho štúdia a 14 tried štvorročného štúdia. Výučbu zabezpečuje plne kvalifikovaný 52-členný pedagogický zbor, dvaja externí učitelia a 16 nepedagogických zamestnancov. Gymnázium sídli na Námestí SNP. Aké však boli jeho prvopočiatky?

05. 11. 2016 12:00  |  História / História
Š. Gregorička s brožúrou o Pažitároch. (vd)

Štefan Gregorička napísal Pažitárske spomienky

Zanietený športovec a športový novinár, jeden zo zakladajúcich redaktorov Piešťanského týždňa, ktorý mapoval život a dianie v regióne. Jeho hlas sme počúvali aj v rozhlasových reláciách S mikrofónom za športom či Dobré ráno. Je autorom takmer dvadsiatich kníh zachytávajúcich históriu jednotlivých športov v našom meste i okolí. Dlhoročný prispievateľ do regionálnych periodík a ešte stále aktívny novinár, ktorý dokáže komentovať takmer všetky druhy športu. Štefan Gregorička.

21. 10. 2016 15:00  |  Piešťany / Spoločenská rubrika
Na Jánošíkovej ulici sa nachádza 637 pomníkov. (A. Mathiasová)

Unikátna pamiatka sa nachádza v severnej časti Piešťan

Piešťany sú malé mesto a mohlo by sa zdať, že jeho obyvatelia poznajú každučký centimeter. Nie je to však celkom pravda. Na severe mesta, konkrétne na Jánošíkovej ulici, sa za bielym múrom a zamknutou bránou nachádza výnimočná historická kultúrna pamiatka. Málokto tuší, že v Piešťanoch je Židovský cintorín s viac než šesťsto pomníkmi, ktorého vznik podľa neoficiálnych odhadov môže siahať až do 18. storočia.

29. 07. 2016 09:00  |  História / História
Pietna spomienka pri pamätníku sa konala 10. júna. (archív múzea)

Piešťanský lekár postavil v lese kríž vďaky za život, obnovili ho

V lesoch medzi Novou Lehotou a Podhradím sa uskutočnila pietna spomienka na piešťanského lekára židovského pôvodu Štefana Továryho. V horách Považského Inovca sa nad súčasnou horárňou „Jániš“ nachádza kamenný kríž, ktorý dal z vďaky za záchranu života postaviť krátko po druhej svetovej vojne známy piešťanský lekár Dr. Štefan Taus - Továry (1904-1976). Osadenie kríža je na prvý pohľad nezvyčajné. Nestojí pri ceste alebo križovatke ciest, ale je schovaný nad horárňou v hustom lese. Obnovili ho len pred pár dňami. Pietna spomienka sa konala v piatok 10. júna.

03. 07. 2016 11:00  |  História / História
Články 31 - 40 z 178
GARGO
Regal Burger

Anketa