Cinematik 2019: Prehľad filmov štvrtého dňa (piatok)

  • Kultúra a spoločnosť / Podujatia
  • 13. septembra 2019, 00:01

Neuveriteľný príbeh historicky prvého černošského policajta v Ku Klux Klane, populárna Zelená kniha, alej aj príbeh ponorky Kursk a dokument o zavraždenom páre Ján a Martina.

Foto: Rudolf Sivý

Pozrite si „nabitý“ piatkový program na filmovom festivale v Piešťanoch, spestretním bude aj prehliadka výnimočnej budovy. Zážitok ponúka aj príbeh sicílskeho mafiána, ktorý zradí Cosa Nostru.

Dom umenia, 9:15 hod.
Komentovaná prehliadka

Prehliadka Vedeli ste, že Dom umenia, v ktorom sa odohráva hlavný program festivalu Cinematik, je perlou svetovej architektúry?  Pozývame vás na komentovanú prehliadku tejto brutalistickej stavby, ktorú povedú miestne architektky Eva Rohoňová a Lívia Gažová. 

V spolupráci s ilustrátorkou Alicou Kucharovič pre vás vytvorili aj pracovné listy. Prehliadka sa začína pred pred Domom umenia a povedie cez foyer a sálu až do technického zázemia a zákutí tejto skvelej stavby.

Dom umenia, 11:00 hod.
HIGH LIFE

DE/FR/GB/PL/US, 2018, 110 min.; en / cz tit
Réžia: Claire Denis

Príbeh sa odohráva vo vesmíre na palube kozmickej lode. Skupina trestancov sa namiesto doživotia rozhodne slúžiť vede.

Stávajú sa z nich pokusné objekty experimentu, pričom im dohliadajúca lekárka často proti ich vôli odoberá spermie s cieľom inseminovať mladú ženu. 

Na palube ostáva iba Monte a jeho dcéra Willow, ktorí žijú v úplnej izolácii. Otec a dcéra sa blížia k svojmu cieľu – k čiernej diere, kde prestáva existovať čas i priestor.

Fontána, 11.00 hod.
VOLANIE

SK, 2019, 70 min.; ua / sk tit
Réžia: Erik Praus

Počajevská lavra je mystické miesto. Traja mnísi sa tu zbavili traumatizujúcej minulosti, tu nachádzajú svoj pokoj a zmysel životného naplnenia.

Ich príbehy sú metaforami premenenia, osvietenia a zduchovnenia na pozadí divokej ukrajinskej reality.

Duchovná i hmotná bieda a zúfalstvo sveta vytvárajú silný sociálno-antropologický konflikt. Film s úctou pozoruje život mníchov, ale aj okázalú nádheru kláštorného prostredia.

Človek by sa mal ponoriť do svojho vnútra, aby objavil a pochopil význam vecí podstatných pre život. Duchovný život nie je výsadou vyvolených veriacich, je otvorený pre každého, kto pocíti „volanie“. Vždy je tu príležitosť na premenenie, na nový začiatok.

Dom umenia, 14:00 hod.
Prvý zradca/IL TRADITORE

IT/FR/DE/BR, 2019, 152 min.; it, pt / cz tit
Réžia: Marco Bellocchio

Začiatkom 80. rokov zúri medzi sicílskymi šéfmi mafie totálna vojna. Mafián Tommaso Buscetta uteká do Brazílie, aby sa ukryl. Doma v Taliansku sa vyrovnávajú účty a jeho spojenci jeden po druhom prichádzajú o život.

Brazílska polícia Tommasa zatkne a následne vydá späť do Talianska. Tommaso dospeje k rozhodnutiu, ktoré zmení celý príbeh mafie – rozhodne sa stretnúť so sudcom Falconem a zradiť večný sľub, čo dal Cosa Nostre.

Fontána, 14:00
JÁN A MARTINA

SK, 2019, 48 min.; sk / en sub
Réžia: Henrich Krejča

Dokumentárny film z pôvodnej produkcie TV Markíza sa presne po roku vracia k tragickej udalosti, ktorá zmenila Slovensko – vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Film vychádza z policajných spisov, výpovedí rodičov obetí, Jánových kolegov a mnohých ďalších, a zároveň interpretuje zlomové body v spoločenskom a politickom živote, ktoré po tejto tragickej udalosti otriasli celým Slovenskom. Dokument obsahuje aj animáciu pravdepodobného priebehu vraždy.

MORRER COMO UM HOMEM
Kino klub, 14:00 hod.

Zomrieť ako chlap/MORRER COMO UM HOMEM
PT/FR, 2009, 133 min.; pt / en sub / sk tit
Réžia: João Pedro Rodrigues

Zomrieť ako chlap je melodramatický príbeh Tonie – transsexuálnej ženy v stredných rokoch, ktorej život sa rozpadáva pred jej vlastnými očami.

Jej status hviezdy drag show je ohrozený kvôli mladším súperkám, jej priateľ Rosário ju tlačí k tomu, aby konečne podstúpila operáciu na zmenu pohlavia, aj keď vie, že pred Bohom bude vždy mužom, a jej syn, ktorého opustila, keď bol ešte dieťa, sa vracia plný nenávisti.

Dom umenia, 17:00 hod.
Špinavý Boh/DIRTY GOD

NL/GB/BE/IE, 2019, 104 min.; en / sk tit
Réžia: Sacha Polak

Mladá mamička Jade v rozkvete života prežije útok kyselinou, ktorá ju veľmi vážne popáli. Hoci tvár jej lekári zrekonštruovali, krása je stratená pod jazvami. Aby sa dostala zo sebadeštruktívnej cesty rozpadajúcich sa vzťahov a získala späť svoj pôvodný život, musí sa pustiť do drastických činov.

Fontána, 17:00 hod.
Prekliate leto/VERÃO DANADO

PT, 2017, 128 min.; pt / en sub / sk tit
Réžia: Pedro Cabeleira

Chicovo leto sa začína doma s jeho starými rodičmi pod citrónovníkmi. V zemi jeho detských spomienok. Teraz však patrí do Lisabonu, kde skončil školu a snáď sa i zamestná.

Chico patrí do generácie bez vyhliadok do budúcnosti či očakávaní, pre ktorú sa dosiahnutie dospelosti zdá čoraz vzdialenejšie. Lisabonské noci intoxikované citmi a zlomenými srdcami ho udržiavajú v stave psychedelického hedonizmu, pri ktorom spaľujúca úzkosť ústi do eufórie.

Kino Klub, 17:00 hod
Zlá noc/LA MALA NOCHE

MX/EC, 2019, 95 min.; es / en sub / sk tit
Réžia: Gabriela Galvache

Z krásnej ženy sa stane prostitútka. Zárobok musí odovzdávať šéfovi skupiny obchodovania s ľuďmi, no pre dcérinu chorobu a drogovú závislosť mu neodovzdá pravidelnú čiastku. Vďaka nečakanej udalosti sa jej naskytne príležitosť prestať poslúchať a vziať spravodlivosť do vlastných rúk.

Kino Kúpele, 17:00
BLACKKKLANSMAN

US, 2018, 134 min.; en / cz tit
Réžia: Spike Lee

Neuveriteľný príbeh historicky prvého černošského policajta v Colorade, ktorému sa podarí úspešne infiltrovať do Ku-klux-klanu s pomocou židovského náhradníka, čo sa napokon stane ich vodcom. Režisér Spike Lee boduje s čiernou krimi komédiou, ktorá je síce retro, ale zároveň mrazivo aktuálna. Znie to neuveriteľne, znie to komicky, skutočne sa to však stalo.

Elektrárňa, 19:00 hod.
Piatok trinásteho/FRIDAY THE 13TH

US, 1980, 91 min.; en / cz tit
Réžia: Sean S. Cunningham

Vitajte v tábore Crystal Lake. Jeho minulosť je krvavá a miestni hovoria, že je prekliaty. Je to dokonalé miesto pre psychopata, ktorý tu môže za svitu romantického splnu mesiaca jedného po druhom zabíjať zamilovaných táborových vedúcich. 

Pôvodná vyvražďovačka režiséra a producenta Seana S. Cunninghama viedla k vzniku fenomenálnej filmovej série a stoviek imitácií.

Vďaka atraktívnemu obsadeniu a kreatívnemu spôsobu, akým brutálny syn zbožňujúcej matky používa ostré nástroje, neprestáva tento klasický krvák napínať, inšpirovať a desiť.

Dom umenia, 20:00 hod.
ZOMBI CHILDFR, 2019,

103 min.; fr, en, ht / en sub / sk tit
Réžia: Bertrand Bonello

Haiti v roku 1962. Muža vzkriesia z mŕtvych, len aby ho poslali do pekla plantáží s cukrovou trstinou.

O 55 rokov neskôr v Paríži prezradí haitské dievča rodinné tajomstvo skupinke nových kamarátok, no ani vo sne by jej nenapadlo, že tento neobyčajný príbeh presvedčí spolužiačku so zlomeným srdcom vykonať nepredstaviteľné.

Fontána, 20:00 hod.
Milujem svoju mamu/I LOVE MY MUM

GB, 2019, 92 min.; en / sk tit
Réžia: Alberto Sciamma

Road movie sleduje príbeh matky a syna. Po autonehode Rona a Olgu v lodnom kontajneri omylom naložia na cestu z Londýna do Maroka.

Bez peňazí a dokladov – a stále v pyžamách – podstúpia dobrodružnú cestu cez Španielsko a Francúzsko, aby sa dostali späť domov a opäť vybudovali svoj vratký vzťah.

Kino Klub, 20:00 hod.
THE MEN’S ROOM

NO, 2018, 90 min.; no / en sub / sk tit
Réžia: Petter Sommer, Jo Vemund Svendsen

Každý utorok si 25 potetovaných mužov v strednom veku oddýchne od svojho každodenného života. Odídu od žien a detí, aby sa stretli, pili pivo, hovorili si zlé vtipy a spievali oplzlé rockové piesne. Bratstvo pre nich znamená všetko. 

Dokonca si sľúbili, že si na svojich pohreboch navzájom zaspievajú – samozrejme, zo žartu. Jedného dňa sa však jeden z nich prizná, že mu ostáva málo času. 

Uvedomia si, aký je život krehký, a dohodnú si svoje najväčšie a najabsurdnejšie vystúpenie – predskakovať na koncerte Black Sabbathu. Dúfajú len, že sa ho všetci spoločne dožijú.

Kino Kúpele, 20:00 hod.
Zelená kniha/GREEN BOOK

US, 2018, 130 min.; en / cz tit
Réžia: Peter Farrelly

Green Book je inšpirovaný skutočným príbehom odohrávajúcim sa v 60. rokoch v Amerike, ktorá nebola prívetivým miestom najmä pre pretrvávajúci rasizmus.

Tony Lip je taliansko-americký vyhadzovač z robotníckej triedy, ktorý príjme prácu šoféra pre Dr. Dona Shirleyho, vysoko vzdelaného pianistu afroamerického pôvodu. 

Dvaja úplne odlišní ľudia sa tak spolu vydávajú na dvojmesačné koncertné turné do miest na juhu, kde je rasizmus ešte hlbšie zakorenený. No pred nimi samotnými sa otvára cesta k zmysluplnému a jedinečnému priateľstvu.

Bažant Kinematograf, 20:30 hod.
KURSK

BE/LU, 2018, 117 min.; en / cz tit
Réžia: Thomas Vinterberg

Film zobrazuje skutočnú katastrofu, ku ktorej prišlo v roku 2000 na palube jadrovej ponorky K-141 Kursk. 154 metrov dlhá jadrová ponorka bola „nepotopiteľnou“ pýchou Severného loďstva ruského vojenského námorníctva. 

Počas námorného cvičenia v auguste 2000 sa na palube nachádza 118 členov posádky. 12. augusta otrasú trupom Kurska mohutné explózie, ktoré plavidlo pošlú do hĺbky 108 metrov – na dno arktických vôd Barentsovho mora. 

Pre námorníkov začína zúfalý boj s časom. Záchrannú operáciu komplikuje zastaralé vybavenie a odmietavý postoj ruskej vlády prijať zahraničnú pomoc.

Dom umenia, 23:00 hod.
U zlatej rukavičky/DER GOLDENE HANDSCHUH

DE/FR, 2019, 115 min.; de, gr / cz tit
Réžia: Fatih Akin

Film vychádza zo skutočnej udalosti a rovnomenného románu Heinza Strunka. Rozpráva príbeh Fritza Honku – muža, ktorý zavraždil mnoho žien – a jeho obľúbeného baru U zlatej rukavičky, kde sentimentálne nemecké piesne dojímajú opité barové psy k slzám a spíjanie sa je zbraňou proti bolesti a túžbam.

Dom umenia, 23:00
Hagazussa/HAGAZUSSA: DER HEXENFLUCH

AT/DE, 2017, 102 min.; de / en sub / cz tit
Réžia: Lukas Feigelfeld

Alpy. 15. storočie. Mladé dievča Albrun žije so svojou matkou v zrube hlboko v horách. Matka ochorie a začnú sa diať zvláštne veci. Napokon zomrie. Malá Albrun zostáva sama.

O 15 rokov neskôr žije Albrun na samote s malou dcérou. Občas sa u nej zastaví na prvý pohľad milá dedinčanka Swinda. Povery a paranoja však majú ohromnú, deštruktívnu moc

11 Shares
Súvisiace články

Najnovšie správy

Zásluhu, že sa muž našiel, majú policajti z Jaslovských Bohuníc a dobrovoľní hasiči.
  • 05.06.2020, 14:43
  • Krimi / Piešťanský týždeň / Spravodajstvo
Pätnásty tohtoročný výjazd pobedimských hasičov sa niesol v znemaní asistencie pri dopravnej nehode v obci Horná Streda. Vo štvrtok 4.…
  • 05.06.2020, 10:00
  • Krimi / Nezaradené / Spravodajstvo
piatok, 5. júna 2020
Meniny má Laura, zajtra Norbert