Mesto o výstavbe detských ihrísk predstavu má, no na ich realizáciu financie nevyčleňuje

  • Piešťany / Spravodajstvo
  • 25. júla 2019, 00:01

V predchádzajúcom vydaní Piešťanského týždňa sme uverejnili článok o tom, že v Piešťanoch sa postupne odstraňujú hracie prvky zo starých detských ihrísk. Materiál vzbudil pomerne živú diskusiu na sociálnej sieti, a tak sme sa rozhodli vrátiť sa k článku spred viac ako roka, v ktorom pracovník Služieb mesta Piešťany poslancom v rámci zastupiteľstva objasnil koncepciu obmeny ihrísk.

Detské ihrisko na sídlisku Valová postavili len nedávno. foto:mv

Materiál, ktorý spracovávali zamestnanci mestského podniku, definuje moderné detské ihriská, špecializované ihriská i oddychové zóny pre seniorov v Piešťanoch. Podľa odhadov by takáto komplexná obnova mala stáť okolo dvoch miliónov eur. Koncepcia by sa podľa autorov mohla stať dlhodobým plánom pre radnicu, aby boli nové ihriská budované koncepčne, a nie živelne.

V súčasnosti je na území mesta 51 ihrísk a ich stav je pomerne rôznorodý a v rôznych štádiách, resp. stupňoch opotrebenia (najmä drevených častí) a využiteľnosti (atraktivita pre deti). V Piešťanoch sú prevažne ihriská s hracími prvkami zo 60., 70. a 80. rokov, ktoré sú neatraktívne a nezaujímavé pre súčasnú generáciu detí. Prvky síce nepodliehajú súčasným normám o bezpečnosti a prevádzke, ale musia spĺňať kritériá prevádzkyschopnosti.

V meste sa nachádzajú aj ihriská, herné prvky a komponenty z 90. rokov či z prelomu milénia a novšie, tých je však menej. Pomer medzi starými a novými prvkami je výrazný, no v neprospech nových. Kvalita, atraktivita a bezpečnosť novších prvkov je vyššia a podliehajú súčasne platným normám. Z pohľadu rozmiestnenia sú ihriská v rámci mesta rozložené pomerne nerovnomerne. Sú lokality s vysokou koncentráciou a, naopak, s malou koncentráciou, prípadne bez ihrísk.

To dedičstvo minulosti, keď v čase vzniku väčšiny ihrísk malo umiestnenie aj opodstatnenie. Zaužívané boli ihriská „pod oknami domov“. V súčasnosti sa preferujú ihriská multifunkčné, viacgeneračné, špeciálne. Moderné ihriská sú vyhľadávané nielen deťmi, ale celými rodinami. Plánované detské ihriská sú dostupné v rámci celého mesta, napr. s využitím cyklotrás alebo s dostupnosťou autom.

V návrhu štúdie sú predstavené lokality s centrálnymi ihriskami. Ďalej sú navrhnuté a vytypované lokality s lokálnymi detskými a špeciálnymi ihriskami. Niektoré lokality už jestvujú, niektoré sú nové, niektoré podľa tvorcov potrebujú úpravy.

V návrhu sú taktiež navrhnuté prvky, komponenty a celé ihriská na likvidáciu. Z dôvodu uvoľnenia miesta pre nové, ale aj z dôvodu nepotrebnosti v danej lokalite.

Návrh zahŕňa vytvorenie základných kategórií ihrísk a vytvorenie oddychových zón. Významnú úlohu zohral faktor priestoru a počet detí v lokalite. Riešenia sú podľa tvorcov predkladané len na plochách vo vlastníctve mesta. Ihriská budú verejne prístupné, voľne využiteľné širokou verejnosťou. Niektoré budú oplotené, uzamykateľné.

Podľa návrhu by malo vzniknúť štrnásť veľkých centrálnych ihrísk určených pre celú mestskú časť. Obsahovať budú viac prvkov v rôznych kategóriách z pohľadu veku, využitia pri hrách či športe a z hľadiska zamerania budú orientované ako viacgeneračné. Obsahovať majú mobiliár, kryciu a izolačnú zeleň, väčšie trávnaté plochy, oplotenie s možnosťou zabezpečenie priestoru a kamerový systém.

Malé lokálne ihrisko, ktorých má vzniknúť šesť, je určené pre menšie deti s miestnym dosahom pre podporu hravosti a telesnej zdatnosti. Sedem špeciálnych ihrísk má byť vybudovaných v spádovej oblasti celého mesta. Ich priestor bude zameraný na konkrétny druh hry či aktivity a mal by obsahovať vodné, lanové i posilňovanie atrakcie, labyrint, priestor pre skateboard či indiánske hry.

Oddychových zón navrhujú autori jedenásť. Zriadené by mohli byť i na prebudovaných súčasných nevyužívaných ihriskách doplnením stolov, lavíc a lavičiek, petangových plôch či šachových stolov. Detské ihriská a oddychové zóny by sa mali stať súčasťou systému zelene mesta. Koncepciu nemožno chápať ako nemenný dokument. Na základe možných zmien územného plánu mesta a v závislosti od rozvoja územia mesta či zmeny demografie sa dá koncepcia usporiadania ihrísk aktualizovať.

Čiže Piešťany víziu ako ďalej s detskými ihriskami majú. Dokonca je aj na papieri a jej realizácia je schválená poslancami. Problém je však vo financiách. Za posledné štyri roky totiž radnica do mestského rozpočtu na ihriská vyčlenila len zlomok z odhadovanej sumy jedného milióna.

V roku 2016 do rekonštrukcie a opráv detských ihrísk radnica investovala 60 881 eur, v roku 2017 išlo o sumu 64 826 eur, vlani išlo na ihriská 61 625 eur. A v tomto roku je na tento účel v rozpočte naplánovaných len 12 700 eur. Z toho vyplýva, že z odhadovanej sumy na komplexnú rekonštrukciu ihrísk a náhradu nových za staré zrušené ihriská v rozpočte za posledné roky chýba viac ako 800-tisíc eur.

Nevyhovujúce ihrisko z Vodárenskej ulice odstránia. foto: mv
Na Prednádraží majú drobci nové ihrisko s modernými hracími prvkami. foto:mv

Jozef Vojčiniak

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 25. apríla. Tento deň je Svetovým dňom tučniakov, Svetovým dňom boja proti malárii a Svetovým dňom vodiacich…
  • 25.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 26. apríla. Tento deň je Svetovým dňom dierkovej fotografie a Svetovým dňom duševného vlastníctva. Meniny má Jaroslava.
  • 26.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 26. apríla 2024
Meniny má Jaroslava, zajtra Jaroslav