Z letiska odletel historicky prvý charterový let

  • Blogy / Blogy / Piešťany
  • 30. mája 2019, 14:00

Historicky prvým charterovým letom z letiska v Piešťanoch odletelo v nedeľu do tureckej Antalye 209 klientov cestovnej kancelárie Happy Travel. Počas letnej sezóny by rovnaký let malo absolvovať asi štyritisíc dovolenkárov. Už o niekoľko dní odletia z Piešťan ďalší klienti do egyptského letoviska Hurghada.

Týmto Airbusom 321 spoločnosti AtlasGlobal odletelo z Piešťan do Turecka viac ako dvesto Slovákov. (Autor: pm)

Ide o prvý výsledok dlhodobej snahy vedenia Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) o „rozlietanie“ letiska. Prvý charter zabezpečila turecká letecká spoločnosť AtlasGlobal. Letisko už celé roky zápasí s malým záujmom o jeho služby, dôsledkom sú červené čísla, v ktorých sa dlhodobo nachádza spoločnosť Letisko Piešťany.

„Stanovili sme si, že pôjdeme najskôr charterovými letmi a budeme sa snažiť v čo najkratšom čase dotiahnuť do Piešťan aj pravidelnú linku. Zatiaľ sa napĺňa prvá fáza, nové destinácie a pravidelné linky sú ešte pred nami,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič, ktorý si nenechal ujsť odlet prvého charterového letu. „Peniaze z verejných zdrojov neprejedáme, ale investujeme. Do príletovej haly sme investovali 200-tisíc eur, ďalších 44-tisíc do obnovy odletovej haly. Peniaze išli do detského kútika a vybavenia zázemia, ktoré cestujúci nevidia,“ dodal Viskupič. Keďže letisko nie je len o príletoch a odletoch, v záverečnej fáze sú podľa neho rokovania s investorom, ktorý chce do priestorov letiska umiestniť výrobu a servis.

Medzi prvými cestujúcimi do Antalye bola aj rodina Romana Bielika z Prievidze. „Vyberali sme si Piešťany preto, lebo to máme blízko z domu, bola to pre nás lepšia alternatíva,“ povedala hlava rodiny. Skromnejšie služby na letisku podľa neho zasa vyváži bezplatné parkovanie.

Cestovná kancelária Happy Travel má podľa jej konateľa Romana Berkesa do konca septembra naplánovaných devätnásť odletov do Turecka, približne rovnaký počet aj do Egypta. „V cestovnom ruchu je to stále o hľadaní alternatív, ako uľahčiť cestujúcim výber dovoleniek. Letisko Piešťany bola dobrá voľba, ľudia túto možnosť privítali,“ konštatoval Berkes, podľa ktorého táto ponuka oslovila predovšetkým ľudí z oblasti Považia.

Historický okamih prvého charterového letu si okrem Viskupiča nenechali ujsť ani primátor Piešťan Peter Jančovič a zástupcovia tureckého veľvyslanectva.

V minulom volebnom období TTSK ako majoritný akcionár navrhoval likvidáciu spoločnosti Letisko Piešťany. Pod tlakom vedenia mesta Piešťany a mohutnej občianskej iniciatívy napokon k tomu nedošlo. Záchranu a „rozlietanie“ regionálneho letiska v známom kúpeľnom meste sľuboval pred krajskými voľbami v roku 2017 terajší župan Viskupič.

Okrem TTSK (59,31 %) sú v spoločnosti Letisko Piešťany ďalšími akcionármi mesto Piešťany (20,04 %) a ministerstvo dopravy (20,65 %).

SITA

0 Shares
Súvisiace články

Najnovšie správy

Žiaci tanečného súboru Austedis pod vedením učiteľky Miriam Šupenovej zo Základnej umeleckej školy v Piešťanoch predviedli svoje tanečné schopnosti v…
  • 26.03.2023, 00:01
  • Mladí dnes / Piešťany
Dnes je nedeľa 26. marca. Tento deň je Svetovým dňom epilepsie. Meniny má Emanuel.
  • 25.03.2023, 22:07
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 26. marca 2023
Meniny má Emanuel, zajtra Alena