Za 800 eur zlegalizovaná čierna stavba v Drahovciach

  • Spravodajstvo / Región
  • 21. mája 2019, 00:00

Úradníci z Trnavy boli k developerovi veľmi zhovievaví. Starosta Drahoviec je ale bezradný a nevie, ako konflikt vyriešiť. Keď obec dala staviteľovi pokutu 16-tisíc eur, úradníci ju zmiernili na pár stoviek eur. Informuje spravodajský web aktuality.sk.

Bytovku v obci Drahovce postavil developer bez stavebných povolení. © Rudo Sivý, aktuality.sk

Developerský rozmach v okolí Piešťan pretrváva už niekoľko rokov. Cestu za pokojom na vidieku s cieľom uniknúť z ruchu mesta v poslednej dobe volia aj obyvatelia Piešťan či Trnavy. A práve Drahovce sú pre dochádzanie do jedného či druhého mesta vo veľmi dobrej polohe. Tridsať minút jazdy autom do Trnavy desať do Piešťan. Výborné je i autobusové spojenie.

A presne taký pokoj z rušného sídliska hľadal v rodinnom dome v Drahovciach aj Ivan Kučavík. Pokojne bývanie sa však pre neho zmenilo na vojnu o súkromie s developerom a úradníkmi.

Plány menené za chodu bez povolení

Na papieri vyzeral plán výstavby rodinných domov v Drahovciach bezchybne. Developerský projekt predstavil Ján Rybanský cez svoju firmu bývalému vedeniu obce. Vtedajší starosta Juraj Klein súhlasil bez váhania. Keď sa postavilo prvých šesť domov a postupne sa predali, developer začal meniť svoje plány. Namiesto dostavania ďalších dvoch domov navrhol dva bungalovy (dvojbytové domy), potom si to rozmyslel a k prvému bungalovu postavil bytovku.

Stavba s 13 bytmi pritom nemala žiadne povolenia, Rybanský si s tým hlavu nelámal. Postavil ju podľa seba, ignoroval námietky nového vedenia obce. Nakoniec zaplatil pokutu 800 eur a čiernu stavbu legalizoval dodatočne. Nepomohli sťažnosti susedov ani nesúhlas obce, ktorá teraz musí novostavbu akceptovať.

Ivan Kučavík bol jedným z prvých klientov, ktorí si kúpili rodinný dom z kontroverzného projektu. „Pri kúpe nášho domu v roku 2010 mi pán Rybanský predložil územný plán obce, kde nám garantoval, že sú na tomto mieste naplánované rodinné domy typu bungalov a nikdy tam nebude stáť nič vyššie ako je náš rodinný dom,” vysvetlil Kučavík redaktorom aktuality.sk.

Dnes má niekoľko metrov od domu štvorposchodový bytový dom. Obyvatelia bytovky mu tak môžu vidieť priamo do záhrady a do domu.

„Pôvodný zámer výstavby bungalovov bol nami prehodnotený najmä pre nedostatok záujemcov o taký typ bývania,” obhajuje zmenu stavby developer.

Rybanský namiesto jedného domu tak teraz predáva na rovnakom pozemku 13 bytov. Plot, ktorý dovtedy chránil súkromie Kučavíka, stratil svoj význam. Prvá myšlienka bola, že dom radšej predá, rýchlo však zistil, že od postavenia bytovky klesla cena jeho nehnuteľnosti o 30 percent.

Kučavík sa pustil do boja s úradmi

Jedným zo sporných bodov je príjazdová cesta, ktorá je rovnako postavená načierno. „Pred okresným stavebným úradom som bol vyzvaný, že môžem nahliadnuť do spisu ohľadom odvolávacieho konania a argumentoval som neskolaudovanou príjazdovou cestou a nezhodou reality s projektmi, ktoré developer predkladal,” vysvetľuje pre aktuality.sk Kučavík.

Poukazuje na zvláštne rozhodovanie úradníkov. Na okresnom stavebnom úrade argumentoval rozhodnutím dopravného inšpektorátu Trnava, ktoré ukazuje na nevyhovujúcu cestu.

„Tento doklad bol aj v spise zo 7. septembra 2018, úradníčka mi ale vytiahla ďalšie rozhodnutie, vydané rovnakým dopravným inšpektorátom zo dňa 14. septembra 2018, kde bol v podstate vyjadrený súhlas pre stavbu,” opisuje Kučavík. Ten pritom navrhoval aj riešenie, ktoré by mohlo celý spor nadobro vyriešiť. „Keby sa staviteľ aspoň zaviazal, že zo strany balkónov bytovky urobí nejaké clony alebo nepriehľadný plot,“ vysvetlil.

„Pán Rybanský v týchto veciach nekomunikuje, nehľadá nejaké riešenia ani kompromisy,” hovorí Kučavík. Najviac ho mrzí, že podľa neho spravodlivosť pri ňom ostala slepá.

Vybudovaná bytovka vraj narúša súkromie obyvateľov rodinných domov.

Starosti má i starosta obce

Hlavu smútku z novostavby má aj starosta obce Miroslav Ledecký. Na druhej strane ale pre aktuality.sk vysvetlil, že kauza ešte ani zďaleka nemá koniec. „Vyriešilo sa to len sčasti, lebo sa rozdelilo stavebné povolenie na bytovú časť a infraštruktúru,” zdvihne Ledecký varovný prst.Pri kolaudácii bytovky totiž musia byť oba celky skolaudované.

„Teraz sa na bytovku vydalo stavebné povolenie, aby sa mohlo pokračovať. Na príjazdové cesty zatiaľ povolenie nie je, lebo sú tam problémy,” pripomína starosta s tým, že bez hotovej príjazdovej cesty kolaudáciu nepodpíše.

Sled udalostí v skratke

Rybanského firma začiatkom roka 2018 začala stavať bytovku načierno. V apríli stavebný úrad obec Drahovce prikázal Rybanského firme zastaviť všetky práce na bytovke, čo developer ignoroval. Preto mu dal ešte v júni pokutu 16-tisíc eur.

Okresný stavebný úrad v Trnave pokutu zrušil. Vtedajší starosta mesiac prd voľbami dal Rybanskému stavebné povolenie, ktoré nadobudlo právoplatnosť až vo februári tohto roka aj to s ďalšími podmienkami od úradov.

V čase, keď obec žiadala od stavebníka pokutu, ozvala sa Krajská stavebná inšpekcia z Nitry. Úradníci z mesta pod Zoborom sa rozhodla tiež dať eseročke z Piešťan pokutu, ale už mnohonásobne nižšiu: spomínaných 800 eur.

Jozef Vojčiniak, zdroj: Aktuality.sk

 

Stanovisko developera Jána Rybanského

Developer Ján Rybanský sa odmietol osobne stretnúť s reportérmi Aktualít, na problémy s bytovkou odpovedal e-mailom. Odpovede publikujeme v nekrátenej podobe.

Spoločnosť ANL mala pôvodne na Záhradnej ulici stavať bungalovy, čo malo byť prisľúbené aj susedom stavby. Namiesto toho na pravej strane ulice vzniká bytovka. Môžete ozrejmiť zmenu tohto plánu?

Pôvodný zámer výstavby bungalovov bol nami prehodnotený najmä pre nedostatok záujemcov o taký typ bývania v obci Drahovce. Zmena plánu je preto predovšetkým naším obchodným rozhodnutím.

S výstavbou bungalovov v danej lokalite pôvodne počítal aj územný plán obce Drahovce, ktorý bol neskôr zmenený a v tejto lokalite umožňuje výstavbu bytového domu. Je možné, že z pôvodného územného plánu obce Drahovce pramenia dojmy niektorých susedov, že v danej lokalite mali byť postavené rodinné domy.

Môžete vysvetliť, prečo sa začala výstavba bytovky bez stavebného povolenia a jej výstavba pokračovala aj po vydaní zákazu pokračovania v stavbe zo strany príslušných orgánov?

Výstavba bytového domu v danej lokalite sa začala vzhľadom na schválenú zmenu územného plánu obce Drahovce (ktorú zmenu sme financovali a technicky zabezpečovali) a zároveň v dobrej viere v skoré rozhodnutie stavebného úradu vo veci vydania stavebného povolenia.

Podotýkame, že výstavba bytového domu v danej lokalite sa začala až v čase, keď sme mali zabezpečené všetky súhlasné vyjadrenia dotknutých orgánov, pričom je nepopierateľným faktom, že v tom čase predstavitelia obce Drahovce boli o našom postupe informovaní.

Výstavba pokračovala po vydaní zákazu v rozsahu zabezpečenia nevyhnutných prác a vzniku škody na majetku, a to najmä s prihliadnutím na našich klientov (ktorých je mimochodom 13 rodín) a dohodnuté termíny odovzdávania bytov.

Osobitne zdôrazňujeme tú skutočnosť, že stavebné povolenie je od marca 2019 právoplatné a vykonateľné, očakávali sme však značne skorší termín právoplatnosti a vykonateľnosti stavebného povolenia.

Z uvedeného vyplýva aj to, že stavba bytového domu nie je v rozpore s verejným záujmom a stavebný úrad sa dostatočne vysporiadal so všetkými námietkami účastníkov konania, teda najmä s námietkami susedov.

Pre výstavbu bytovky dostala spoločnosť ANL aj pokuty. Prvá zo strany Stavebnej inšpekcie v Nitre a druhá zo strany obce Drahovce. Môžete uviesť, prečo pokuta zo strany obce nebola uhradená pokuta?

Pokuta uložená obcou Drahovce vo výške 16 500 eur nebola uhradená z dôvodu, že rozhodnutie obce Drahovce je nezákonné.

Nezákonnosť tohto rozhodnutia bola potvrdená rozhodnutím Okresného úradu Trnava, odbor výstavby a bytovej politiky, ktorý vo veci pôsobí ako odvolací orgán.

Je pozoruhodné, že obec Drahovce doposiaľ za obdobné konanie ukladala pokuty, podľa našich informácií maximálne do výšky 100 eur.

Výška bytovky údajne prekáža obyvateľom v susedných domoch, pričom im má v budúcnosti narúšať súkromie. Plánujete túto situáciu so susedmi nejakým spôsobom riešiť?

Stret záujmov bol riešený v rámci stavebného konania s výsledkom, že stavba bytového domu je právoplatne povolená. Dodávame, že ešte v rámci zmeny územného plánu bol vypracovaný svetlo-znalecký posudok a následne aj v rámci stavebného konania bola vypracovaná hluková štúdia a projekt bol posudzovaný technickou inšpekciou.

Z uvedeného okrem iného vyplýva, že v rámci zákonom upravených konaní (zmena územného plánu a stavebné konanie) nebolo preukázané, že stavba bytového domu narúša súkromie iných obyvateľov obce, napr. susedov.

Zdroj: Aktuality.sk

165 Shares

Najnovšie správy

Pozrite si fotogalériu. Cez ňu sa môžete vrátiť k atmosfére vianočných trhov na Základnej škole Mojmírova v Piešťanoch.
  • 16.12.2019, 07:33
  • Piešťanský týždeň / Nezaradené / Školy / Piešťany / Spravodajstvo
pondelok, 16. decembra 2019
Meniny má Albína, zajtra Kornélia