Alkoholu holduje čoraz viac Slovákov

  • Spravodajstvo
  • 13. mája 2010, 08:45
  • Autor:tasr/online redakcia

PIEŠŤANY/BRATISLAVA – Slovensko spolu s ostatnými krajinami strednej a východnej Európy patrí podľa prieskumov WHO celosvetovo ku krajinám s najvyššou mierou konzumácie alkoholu, čo sa odráža aj v zdravotníckych štatistikách.

Počet zdravotných poškodení spôsobených pitím alkoholu v posledných rokoch rástol, pričom do nemocníc len pre intoxikáciu alkoholom prijali v roku 2008 vyše 1100 ľudí, čo za posledné tri roky predstavuje nárast viac ako 300 pacientov. "Alarmujúce je zistenie, že vzostup bol podmienený prevažne zvýšeným počtom intoxikovaných mladých ľudí vo veku 15 – 24 rokov," upozorňuje ministerstvo zdravotníctva v správe o plnení úloh národného akčného plánu o boji s alkoholom, ktorú dnes vláda vzala na vedomie.
V špecializovanej psychiatrickej ambulantnej zdravotnej starostlivosti tvoria pacienti so závislosťou od alkoholu takmer desatinu všetkých ošetrení. Ich počet kontinuálne narastal z 9981 v roku 2005 až na 12.270 v roku 2008. Tri štvrtiny liečených boli muži. "Nárast dopytu po liečbe pre závislosť od alkoholu pokračoval aj začiatkom roku 2010 a výrazne prevyšoval dopyt po liečbe kvôli závislostiam od iných psychoaktívnych látok," priblížil rezort.
V dôsledku požívania alkoholu stúpa tiež počet pacientov s ochoreniami pečene. "V období štyroch rokov do konca roku 2008 sme v nemocniciach na Slovensku zaznamenali neustály, výrazný nárast počtu pacientov s poruchami pečene, ktoré boli spôsobené alkoholom, z počtu 1839 hospitalizovaných v roku 2005 na 2387 pacientov v roku 2008," uviedol hlavný odborník ministerstva pre medicínu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica. Údaje zo Slovenska považuje za nepriaznivé aj preto, že nárasty liečených sa týkajú ľudí v strednom veku, teda tej časti populácie, ktorá je v ekonomicky produktívnom veku. "Pritom štatistický záchyt liečených je len povestnou špičkou ľadovca."
Okrem "alkoholických" pacientov sa rozširujú aj rady mládeže, ktorá holduje pivu, vínu či liehovinám. Posledný prieskum medzi 16-ročnými stredoškolákmi ukázal najmä nárast medzi dievčatami, ktoré preferujú tvrdý alkohol. Zaznamenáva sa tiež viac prípadov nárazového pitia tzv. "binge drinking", čo sa premieta do nárastu medziročných ošetrení mladých pre intoxikáciu alkoholom. Rezort vzhľadom na tieto výsledky a možné poškodenia plodu počas tehotenstva uvažuje preto o možnosti zavedenia upozornenia o škodlivosti pitia alkoholu pre tehotné ženy na etiketách. Aktuálne sa študujú zahraničné skúsenosti.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 25. apríla. Tento deň je Svetovým dňom tučniakov, Svetovým dňom boja proti malárii a Svetovým dňom vodiacich…
  • 25.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je streda 26. apríla. Tento deň je Svetovým dňom dierkovej fotografie a Svetovým dňom duševného vlastníctva. Meniny má Jaroslava.
  • 26.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 26. apríla 2024
Meniny má Jaroslava, zajtra Jaroslav