Osobnosti medicíny vo svete: 20. storočie

  • Spravodajstvo
  • 27. februára 2010, 09:58
  • Autor:

PIEŠŤANY – Seriál o osobnostiach so slovenskými koreňmi, ktorí dosiahli významné svetové úspechy v medicíne, pripravuje pre Piešťanský týždeň Prof. Jozef Rovenský. Aktuálne diely nájdete na internetovej stránke vždy v sobotu predpoludním. Dnešný diel je venovaný Vladimírovi Kérymu

Vladimír KÉRY
* 30. 6. 1955 Púchov – chemický inžinier
Titul inžinier v odbore organická chémia získal na Chemickej fakulte Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave a štúdium ukončil v 1978. Titul kandidát vied v obore biochémia získal na Univerzite Komenského po štúdiu v rokoch 1981-1986. Neskôr, v rokoch 1984-1988, pracoval v Chemickom ústave SAV v Bratislave a neskôr na oddelení biochémie vo Výskumnom ústave reumatických chorôb v Piešťanoch. Pracoval v tíme, ktorý sa zaoberal metódou na analýzu hyalurónanu v klinických vzorkách pacientov s reumatickou artritídou. V tom čase bola na svetovom trhu iba metóda využívajúca radioaktívny jód. V rámci výskumu využili fluorescenčne značenú hyalurónovú kyselinu izolovanú z kohútich hrebeňov a proteín izolovaný z kravských chrupiek. V rokoch 1992-1993 pracoval v laboratóriu biologickom oddelení Washingtonskej univerzity v Sant Louis a v rokoch 1994-2001 na pediatrickom oddelení univerzity v Colorade v Denveri. V jeho tíme sa zaoberali štúdiom cystationín betasyntázy, jedného z kľučových enzýmov v udržovaní redoxnej homeostázy cicavčich buniek. Zistili, že tento enzým má popri vitamíne B6 aj hem ako kofaktor, čo je v prírode unikátne. Autori prví na svete vykryštalizovali tento enzým a v spolupráci so švajciarskou univerzitou v Baseli určili jeho 3D štruktúru. Vyklonovali, vypurifikovali a ocharakterizovali aj niekoľko mutantných foriem enzýmu, ktoré spôsobujú dedičné ochorenie -homocystinúriu.
Neskôr pracoval vo firme Prolexys Pharmaceuticals v Salt Lake City, kde vyvinuli highthroughput metódu na izoláciu a purifikáciu rekombinantných proteínov s využitím na mapovanie proteinových interakcií a biologických dráh v ľudských bunkách. Objavené technológie sa využili na nájdenie nových proteínových liekov. V ďalších rokoch 2003-2007 pracoval v Pacific Northwest National Lab-ratory v Richlande, kde vybudovali automatizované technológie naexpresiu, purifikáciu proteínov a proteínových komplexov s využitím pre systémovú biológiu. V súčasnosti pracuje vo firme BioMimetic Therapeutics vo Frankline na vývoji a analýze liečiv na báze human rekombinantného platničkového rastového faktora B s využitím na urýchlenie regenerácie kostí a chrupaviek (paradentóza, zlomeniny, športová medicína). Ide o mimoriadne nadaného vedeckého pracovníka, ktorý pracoval aj v NÚRCH Piešťany.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 26. apríla. Tento deň je Svetovým dňom dierkovej fotografie a Svetovým dňom duševného vlastníctva. Meniny má Jaroslava.
  • 26.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 27. apríla. Tento deň je Svetovým dňom grafiky. Meniny má Jaroslav.
  • 27.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Piatok 26. apríla 2024 sa zapíše ako deň s viacerými dopravnými nehodami v takmer identickom čase. Okrem klasických piatkových kolón sa medzi…
  • 26.04.2024, 17:10
  • Piešťanský týždeň / Spravodajstvo
sobota, 27. apríla 2024
Meniny má Jaroslava, zajtra Jaroslav