Plavci Kúpeľov vyplávali v uplynulej sezóne 100 medailí

• 28. januára 2015, 09:55
  • Autor:rs/th

Plavci z klubu ŠPK Kúpele Piešťany zhodnotili rok 2014 ako úspešný, lebo ani v podmienkach, ktoré majú, nezanevreli na svoj šport a vzorne reprezentovali mesto. Vyplávali až 97 individuálnych medailí plus tri zo štafiet, teda spolu stovku medailových umiestnení na letných a zimných majstrovstvách Slovenskej republiky (SR) v kategóriách žiakov, juniorov a seniorov.

Najúspešnejšou plavkyňou Kúpeľov sa v roku 2014 stala juniorská reprezentantka Slovenska Sára Niepelová, keď si na majstrovstvách juniorov, mužov a žien vybojovala v kategórii žien bronzovú medailu na 1500 m voľný spôsob (vsp.) a medzi juniorkami vyplávala dve strieborné a tri bronzové medaily na stredných a vytrvalostných tratiach. Medzi žiačkami sa stala najúspešnejšou plavkyňou letných a zimných majstrovstiev, keď na letných majstrovstvách získala päť titulov majsterky SR v disciplínach 100 m motýlik, 200 a 400 m polohové preteky, 400 a 800 m vsp. Vyplávala si druhé miesto na 200 m motýlik a tretie miesto na 200 m prsia. Aj na zimných majstrovstvách získala päť majstrovských titulov – 100 a 200 m motýlik, 400 m polohové preteky, 400 a 800 m vsp. Na majstrovstvách SR juniorov v diaľkovom plávaní získala tretie miesto na trojkilometrovej trati. Úspešne tiež reprezentovala Slovensko na medzinárodných podujatiach doma i v zahraničí – v Poprade, Trnave, Bolzane, Žiline, Banskej Bystrici, Púchove, Trenčíne, Bratislave a v Pardubiciach.
Medailovo sa prezentoval aj ďalší plavec z liahne Kúpeľov, Matúš Janík (nar. 2001), keď v roku 2014 získal 24 titulov majstra a 13-krát prekonal slovenský rekord žiakov v disciplínach 100 m prsia, 200 a 400 m polohové preteky. Stal sa najúspešnejším plavcom na letných majstrovstvách SR starších žiakov, kde získal dvanásť titulov majstra v disciplínach 100 a 200 m motýlik, 200 a 400 m polohové preteky, 100 a 200 m prsia, 50, 100, 200, 400 a 1500 m vsp. a 200 m znak. Rovnako na zimných majstrovstvách exceloval ako najúspešnejší plavec v kategórii starších žiakov. Získal 12 titulov v disciplínach 50, 100, 200, 400 a 1500 m vsp., 100 a 200 m prsia, 100, 200 a 400 m polohové preteky, 200 m znak a 200 m motýlik. Darilo sa mu aj na medzinárodných podujatiach v Štúrove, Trnave, Trenčíne, B. Bystrici, Žiline, Púchove a Bratislave.

Piešťanskí plavci patria k najúspešnejším na Slovensku.

Medzi mladšími žiakmi patril k najlepším Michal Škodný (nar. 2003), ktorý získal tri majstrovské tituly v kategórii mladších žiakov. Na letných majstrovstvách SR získal štyri strieborné medaily na tratiach 100, 200, 800 m vsp. a 200 m polohové preteky a tretie miesto na 400 m vsp. Titul plavec s najhodnotnejším výkonom si odniesol zo zimných majstrovstiev SR 11-ročných žiakov, kde si vybojoval tituly na 200, 400 a 800 m vsp. Dvakrát získal druhé miesto na 100 m vsp. a 100 m motýlik a dvakrát tretiu priečku na 50 m vsp. a 400 m polohové preteky. Na medzinárodných pretekoch Štúrovské stovky si vyplával dve prvé miesta a jedno tretie. Zo súťaže Pohár delfína si doniesol dvakrát zlato a raz striebro a na Veľkej cene mesta Nové Zámky štyrikrát obsadil druhú priečku a raz bol tretí.
V kategórii mladších žiakov skvele reprezentoval Kúpele Piešťany aj Richard Horyl (nar. 2003), získal dva tituly majstra SR. Na zimných majstrovstvách skončil ako plavec s druhým najhodnotnejším výkonom v kategórii 11-ročných žiakov. Na letných majstrovstvách SR získal titul v disciplíne 200 m motýlik, druhý bol na 400 m vsp., štyrikrát tretí na 100 m motýlik, 200 a 400 m polohové preteky a 800 m vsp. Na zimných majstrovstvách získal titul na 400 m polohové preteky, strieborný bol na 200, 400 a 800 m vsp. Na medzinárodných pretekoch Veľká cena mesta Nové Zámky si vybojoval jedno striebro a jeden bronz a v súťaži Štúrovské stovky získal dve bronzové medaily.V kategórii starších žiakov sa na úspechoch ŠPK Kúpele vynikajúcim spôsobom podieľala aj Lenka Paulíková (nar. 2000). Juniorská reprezentantka SR získala vlani dva tituly majstra starších žiačok v disciplíne 3000 m vsp. v bazéne a otvorenej vode. Na letných majstrovstvách SR vyplávala striebro na 800 m vsp. a bronzy na 200 a 400 m vsp. Na zimných majstrovstvách obsadila druhé miesto na 800 m vsp. a tretiu priečku na 400 m vsp.V kategórii starších žiakov Zora Bogárová vystúpila raz na strieborný a raz na bronzový stupienok, Jakub Horský bral štyrikrát bronz a Saskia Papšová vybojovala tretie miesto na dlhej polohovke. Maxim Vass si na 100 m prsia vyplával v lete striebro a v zime titul majstra Slovenska mladších žiakov, ku ktorým pridal štafetový bronz zo zimných majstrovstiev.
Premiérovo si vyskúšali stupeň víťazov medzi mladšími žiakmi Terézia Danková – dvakrát striebro, Filip Lányi – dvakrát striebro a Tamarka Horylová – bronz na 100 prsia. Na dvoch bronzových úspechoch štafiet sa tiež podieľali Gabriel Ilončiak, Martin Benka a Maxim Zahradnik.
Medzi najmladšími deväť- a desaťročnými žiakmi bola najlepšia Rebeka Buková s dvomi striebornými a dvomi bronzovými medailami. Z chlapcov si po striebro doplával Adam Kišš. Medailovú bilanciu doplnila Olivia Šprláková-Zmorová bronzom a štafetári Dominika Šišková a Timko Kowanz.
„Určite bolo pre čitateľa náročné prekúsať sa výpočtom úspechov plavcov Kúpeľov až k týmto riadkom, nie však tak náročné ako športová príprava našich plavcov. Vieme, že v našom meste priam predurčenom k rozvoju plaveckých športov, v meste, ktoré vychovalo dvojnásobnú olympijskú medailistku Martinu Moravcovú a plejádu ďalších úspešných reprezentantov, nebolo plávaniu nič dopriate. Či už za bývalého režimu, ale ani novodobí primátori a mestské zastupiteľstvá nenašli v sebe silu a odhodlanie postaviť deťom z Piešťan a okolia, ako aj širokej plaveckej verejnosti novú krytú plaváreň. Preto vyzývame novozvolené zastupiteľstvo a primátora na vybudovanie dôstojného plaveckého stánku tak ako v iných mestách, pretože sú to Piešťancom všetci, ktorí sa podieľali na verejnom živote v meste, dlžní,“ povedal vedúci tréner ŠPK Kúpele Radoslav Suchánek.

Dočítate sa v Piešťanskom týždni číslo 5, ktoré je v predaji od 27. januára.