ME: Michálek ani Rusnák na medailu nedosiahli

• 5. mája 2015, 12:30
  • Autor:T. Horký

Počas uplynulého víkendu sa v českých Račiciach konali majstrovstvá Európy v rýchlostnej kanoistike. Slováci mali vo výprave viacero želiezok v ohni, medzi ktoré patrili aj dvaja Piešťanci. Členom štvorkajaku, ktorý myslel na medailu, bol Matej Michálek a podobné ambície mal i kanoista Matej Rusnák. Žiaľ, ani jednému sa cenný kov získať nepodarilo, aj keď Rusnák bol k nemu veľmi blízko.

Štvorkajak v zložení Denis Myšák, M. Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin skončil na kilometrovej trati deviaty. Slováci tak neobhájili strieborné medaily z vlaňajších ME v nemeckom Brandenburgu. Vo finále v mierne pozmenenom zložení zaostali za víťaznými Čechmi, ktorí obhájili titul, o 5,084 sekundy. Podľa umiestnenia sa dá vydedukovať, že Marek Krajčovič, ktorého pre bolesť zuba a opuch tváre musel nahradiť talentovaný D. Myšák, možno posádke chýbal. Športový riaditeľ zväzu Filip Petrla zdôraznil, že pri výmene Krajčoviča mohli počítať iba s dvomi potenciálnymi náhradníkmi – D. Myšákom a Tiborom Linkom. Ostatní kajakári boli naplno vyťažení svojimi disciplínami. Podľa neho v prospech ďalšieho výkonnostného rastu štvorkajaku hovorí skutočnosť, že do posádky sa tlačia ďalší mladí pretekári. Partia okolo G. Jakubíka a V. Demina už teraz pociťuje tlak zo strany mladších kolegov.
Ďalší Piešťanec M. Rusnák sa najskôr v piatok predstavil vo svojej kategórii C1 na 500-metrovej trati. V semifinále však obsadil až šieste miesto s časom 1:52,308 min. a do finále nepostúpil. O niečo lepšie sa mu vydaril záver majstrovstiev, keď na vytrvalostnej päťkilometrovej trati obsadil nepopulárnu štvrtú priečku. Zopakoval tak prvú nemedailovú pozíciu z vlaňajších majstrovstiev sveta v Moskve aj pretekov Svetového pohára, ktoré boli pred rokom práve v Račiciach. Tentoraz zaostal za bronzovým Bielorusom Maximom Petrovom o 4,150 s. Majstrom Európy sa stal Nemec Sebastian Brendel.
Dvadsaťsedemročný kanoista Dukly Trenčín akoby priťahoval štvrté miesta z vrcholných podujatí. Táto pozícia mu v cieli pretekov C1 na 5000 m patrila okrem spomenutých výsledkov aj na MS 2011 v Szegede a tiež MS 2013 v Duisburgu. Vlani na ME v Brandenburgu bol šiesty. Sám Piešťanec po svojej jazde neskrýval sklamanie: „Som nahnevaný, že je to opäť štvrté miesto. Urobil som niekoľko menších chýb, vlny ma rozhodili, spomalili ma. Škoda, že som nezískal medailu.“
Výsledky:
■ C1 500 m – 2. semifinále: 1. Henrikas Zustautas (Litva) 1:49,620 min,… 6. Matej Rusnák (SR) 1:52,308 – nepostúpil do finále
■ K4 1000 m – A-finále: 1. Česko 2:57,280 min, 2. Portugalsko 2:58,152, 3. Španielsko 2:58,572,… 9. Slovensko (Denis Myšák, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin) 3:02,364
■ C1 5000 m: 1. Sebastian Brendel (Nem.) 22:58,100 min, 2. Pavel Petrov (Rus.) 23:14,830, 3. Maxin Petrov (Biel.) 23:19,320, 4. Matej Rusnák (SR) 23:23,470