V. Otepková: Fotografický samouk s dušou „snílka”

Sobota 07. 11. 2015 15:00  | Rubriky / Región  | Autor: V. Dusíková

Odmalička rada kreslila, počúvala príbehy starých rodičov a prezerala ich fotografie. Vždy ju fascinovali opustené budovy, nábytok, obrazy a veci s minulosťou i príbehom. Vyrastala v prostredí, ktoré ju motivovalo k umeniu. A hoci vyštudovala záhradníctvo, stal sa z nej samouk s fotoaparátom v ruke. S okom umelca, šikovnosťou grafika a mysľou „snílka”. Rodáčka z Vrbového, Veronika Otepková, si prvý digitálny fotoaparát kúpila v roku 2009. Za šesť rokov sa stala úspešnou fotografkou. Tento rok získala na medzinárodnom bienále Žena Strakonice zlatú medailu IAAP.

Veronika Otepková pri jednej zo svojich tajomných fotografií.

Veronika Otepková pri jednej zo svojich tajomných fotografií. (Autor: V. Dusíková)

► Publikujete aj v odborných fotografických časopisoch?
Párkrát mi uverejnili fotografie v českom časopise Fotovideo, v on-line magazínoch v slovenskom SAM (Slovak Art Magazine), v chorvátskom Blur Magazine a portfólio mám aj na stránkach amerického časopisu Vogue.

► Máte danosť vidieť veci inak ako bežný človek. Vidno to na snímkach. Aké je vaše videnie sveta?
Je plné pocitov - záhadné, tajomné, šťastné aj smutné. Som tak trochu „snílek“, čo vidno aj na mojich fotografiách. Sú ako keby zahalené do hmly - vyjadrujú moje pocity zmiešané s fantáziou. Viac času mi však zaberie úprava fotografie ako fotenie samotné. Baví ma hrať sa. Spájam viac fotografií do jednej, miešam ich s rôznymi textúrami. Niekedy vôbec neviem, čo vznikne. Vedie ma pocit, človek, priestor.

(Autor: V. Otepková)
► Stali ste sa majsterkou grafickej úpravy fotiek, z takmer nepoužiteľnej urobíte skvost. Čo je dôležité pri tejto práci?

Trpezlivosť a musí vás to baviť. Koľkokrát upravujem fotku aj týždeň. Stále sa k nej vraciam, nedá mi pokoja, pokiaľ ju nemám takú, aby som s ňou bola spokojná. Za majsterku sa nepokladám, stále sa mám čo učiť.

► Máte výnimočnú fotografiu?
Takú urobím až zajtra. V každej fotke je kus mňa. Ťažko určiť najobľúbenejšiu.

(Autor: V. Otepková)
► Koľko času vám zaberie fotenie, koľko úprava a koľko premýšľanie?
Ako kedy. Nie je to vždy rovnaké. Niekedy úprava jednej fotky trvá aj týždeň, inokedy hodinu a som spokojná. A tak isto je to aj s fotením a premýšľaním. Pri fotení skupiny Vrbovskí víťazi sme išli na koncert do Hlohovca okolo paroplynovej elektrárne v Malženiciach. Vyskákali sme z dodávky na roľu, chalani si poskladali hudobné nástroje, ja som nachystala foťák, urobilo sa zopár póz a záberov a do polhodiny boli snímky bez špeciálneho premýšľania zhotovené a pokračovali sme v ceste.

► Aká ste, čo máte rada a čo nie? Kto vám lezie na nervy a naopak, akých ľudí si vážite?
V poslednom čase som náročnejšia k sebe. Začali mi vadiť niektoré predtým robené veci. Mením sa, dúfam, že v lepšieho človeka. Verím v dobro a aj v zlom nájdem pre seba to pozitívne - nejaký posun dopredu. Na nervy mi lezú klebetnice. Počúvať „klepy“ je strata času. Mám rada úprimných ľudí, ktorí sa neboja povedať pravdu do očí, nech je akákoľvek.

(Autor: V. Otepková)
► Vraj ste pomerne vášnivou čitateľkou. Akú knihu máte rozčítanú? Akú hudbu počúvate?
Zaujímajú ma životopisné knihy, práve čítam životopis Rembrandta od Gladys Schmittovej z roku 1977. Rada počúvam to, čo ma zaujme - od punku až po šansón.

► Vaším otcom je reštaurátor starých bicyklov, zberateľ a zručný remeselník Adrián Otepka, človek tvorivý, citlivý, obdarený talentmi. Máte po ňom gény?Áno, určite som niečo podedila. Obaja sme rovnakí - keď niečo začneme robiť, od radosti a s elánom, tak nevieme prestať. Máme radi starožitnosti, umenie, radi sa od srdca smejeme a dosť nahlas. Veď sa na nás pozrite, aj chôdzu máme rovnakú.

► Čo chystáte v najbližšom čase?
Na začiatok decembra pripravujem výstavu portrétov klientov Domova dôchodcov Klas v ich sídle vo Vrbovom. Ďalšia má názov Maľovaná fotografia. Inštalujem ju koncom januára v Gymnáziu Jána Baltazára Magina vo Vrbovom. Ďalej ma čaká v decembri spoločná výstava víťazných fotografií na medzinárodnom fotografickom bienále Žena Strakonice, kde som získala zlatú medailu IAAP Pracujem i na novej webstránke a aj na novom ateliéri, kde budem fotografovať aj portréty na objednávku.

Dočítate sa v Piešťanskom týždni číslo 45, ktoré je v predaji od 3. novembra.

GARGO
Lekáreň Regia
Regal Burger

Anketa