GEFCO

Vrbovčan Konštantín Hanus daroval krv po 116. raz!

Piatok 07. 07. 2017 13:30  | Región / Spoločenská rubrika  | Autor: vd

Na piešťanskej hematológii mali minulú stredu unikátny odber. Svoju krv prišiel darovať už po 116-krát Vrbovčan Konštantín Hanus. Pracuje v Belgicku, a tak si opravár i predajca bicyklov, a zároveň vášnivý cyklista, vzal pár dní voľna.

Vrbovčan K. Hanus, žijúci v Belgicku, si vzal na darovanie krvi pár dní voľna.

Vrbovčan K. Hanus, žijúci v Belgicku, si vzal na darovanie krvi pár dní voľna. (Autor: archív K. Hanusa)

„Prišiel som darovať krv - to sa podarilo! A tiež pozrieť rodinu a priateľov do Vrbového,“ usmial sa Kosťo. To je jeho familiárne meno, akým ho oslovujú už aj sestričky na hematológii.

K dobročinnosti inšpirovala 46-ročného darcu jeho mama. „S darcovstvom som začal aj zo zvedavosti, aby som zistil, akú mám krvnú skupinu. Žili sme vtedy v Brezovej pod Bradlom, krv mi spočiatku brali v Myjave,“ skonštatoval držiteľ najvyššieho ocenenia - Kňazovického plakety. Dávajú ju mužom za viac ako sto odberov krvi, ženám stačí osemdesiat. „Mám 46 rokov a za sebou 116 darcovstiev. Ak sa nemýlim, krv môžem odovzdávať do šesťdesiatpäťky. Keď sa pousilujem, dvesto odberov stihnem,“ smial sa športovec so vzácnou skupinou nulkou RH negatív.

Krv odovzdáva K. Hanus od roku 1990, má za sebou aj darcovstvo krvnej plazmy. „Dva roky som chodil každý mesiac do Nového Mesta nad Váhom na odbery plazmy. Je to v podstate ako pri krvi, len steká pomalšie, i hodinu. Už 25 rokov ma registrujú aj ako darcu kostnej drene. Možno ju však odovzdať len do 45. roku života. Takže túto skúsenosť som už nemal.“

Podobne ako mnohí iní viacnásobní darcovia aj Kosťo sa pri výbere jedál riadi heslom: Zjedz, čo nezje teba. „Nie som prieberčivý, dám si aj údené koleno či grilované mäso.“ Jeho životná filozofia je podobná drvivej väčšine múdrych ľudí: „Ráno otvorím oči a ďakujem Bohu za prebudenie. Druhé poďakovanie príde, keď sa postavím na nohy, že môžem robiť, čo chcem. Zdravie je veľmi dôležité. Chorý nič nespraví, nezarobí ani peniaze.“

GARGO
Regal Burger

Anketa