Zavraždenému kňazovi Polákovi odhalili pamätník

Pondelok 09. 10. 2017 10:00  | Región / Aktuálne  | Autor: sita

Pamätník venovaný kňazovi Štefanovi Polákovi pri príležitosti 30. výročia od jeho brutálnej vraždy požehnal v nedeľu pred kostolom v Borovciach trnavský arcibiskup Ján Orosch. Tvorí ho mohutná skala, do ktorej je vsadený reliéf s podobizňou Štefana Poláka.

Trnavský arcibiskup Ján Orosch počas slávnostného obradu.

Trnavský arcibiskup Ján Orosch počas slávnostného obradu. (Autor: gak)

Obľúbeného kňaza brutálne zavraždili pred tridsiatimi rokmi, jeho smrť patrí do skupiny dodnes nevyšetrených záhadných úmrtí, vrážd a útokov na kňazov, ktorých sa v bývalom Československu odohralo viac.

Predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák pri pamätníku pripomenul, že vyšetrovatelia a orgány činné v trestnom konaní už tridsať rokov verejnosť presviedčajú, že páchateľ vraždy je neznámy. „Obávam sa, že nie sme a nebudeme schopní tomuto uveriť. A to dovtedy, kým sa neodhalí skutočný páchateľ,“ povedal Krajňák.

Ondrej Krajňák počas príhovoru.Ondrej Krajňák počas príhovoru. (Autor: gak)

Naznačil, že kľúčovým človekom pri objasňovaní Polákovej vraždy by mohol byť bývalý príslušník Štátnej bezpečnosti Július Šuman, ktorý mal priamo v Borovciach svojho agenta. Vraždu Poláka začali pôvodne vyšetrovať príslušníci vtedajšej Verejnej bezpečnosti, neskôr sa do vyšetrovania pustila Štátna bezpečnosť.

ústav pamäti národa pripravil inštaláciu informačných plagátov o vzniku a podobách neslobody.ústav pamäti národa pripravil inštaláciu informačných plagátov o vzniku a podobách neslobody. (Autor: gak)

Po roku 1990 dal podnet na nové vyšetrovanie minister vnútra Ladislav Pittner, ale páchateľ zistený nebol. Ústav pamäti národa podal v roku 2007 podnet v prípade tejto vraždy na Generálnu prokuratúru, ale zatiaľ tiež bezvýsledne.

Arcibiskup Ján Orosch dnes počas svätej omše v Kostole sv. Vavrinca v Borovciach pripomenul, že počas komunistického režimu pre svoju vieru obetovali svoje životy tisícky kňazov, rehoľníkov aj laikov. Mnohí z nich sú dnes medzi blahoslavenými, o mnohých sa však málo hovorí, prípadne nehovorí vôbec.

Na fare vystavili aj osobné predmety a rúcha zavraždeného kňaza.Na fare vystavili aj osobné predmety a rúcha zavraždeného kňaza. (Autor: gak)

Fara Štefana Poláka v Borovciach bola podľa zistení historika Ústavu pamäti národa Patrika Dubovského niekoľko dní pred jeho smrťou monitorovaná Štátnou bezpečnosťou a jej spolupracovníkmi. Dubovský sa dostal k informáciám, z ktorých vyplýva, že Polák pripravoval pre pápeža tajnú správu o stave cirkvi na Slovensku, ktorú mal doručiť do Ríma. Správa, ktorú pravdepodobne zachytili útvary Štátnej bezpečnosti, mohla byť jedným z dôvodov jeho násilnej smrti.

Pamätník zavraždeného kňaza.Pamätník zavraždeného kňaza. (Autor: gak)

Štefan Polák bol za kňaza vysvätený v roku 1974, vo svojich 34 rokoch. V Borovciach pôsobil ako administrátor farnosti od roku 1981. Tu bol na fare v noci zo 7. na 8. októbra 1987 po brutálnom bití a týraní zavraždený.

Utýrané telo mŕtveho kňaza našli 8. októbra jeho farníci. Rukami a nohami bol priviazaný o radiátor, ústa mal prelepené lepiacou páskou. Ležal v kaluži krvi, ktorou sa zadusil. Na tele boli znaky po bití a bodné rany.

Pamätník tvorí fontána, socha Panny Márie a reliéf s podobizňou kňaza.Pamätník tvorí fontána, socha Panny Márie a reliéf s podobizňou kňaza. (Autor: gak)

Prípad začala okamžite vyšetrovať kriminálna polícia i Štátna bezpečnosť (ŠtB). Vyšetrovanie vyústilo do nájdenia páchateľa, za ktorého bol označený dnešnými slovami „bezdomovec“ Ladislav Macháč. Ten bol vo februári 1989 aj odsúdený na 13 rokov odňatia slobody, ale v októbri 1989 bol spod obžaloby oslobodený.

Skutočný vrah tak zostal neznámy. Pôvodne obvinený Ladislav Macháč bol v roku 1993 nájdený mŕtvy pri železničnej trati. Skutočného páchateľa sa, napriek neskorším podaniam Ústavu pamäti národa na Generálnu prokuratúru, nikdy nepodarilo nájsť.

Veriaci si mohli zakúpiť aj knihu o živote obľúbeného kňaza.Veriaci si mohli zakúpiť aj knihu o živote obľúbeného kňaza. (Autor: gak)

Pre účastníkov podujatia bolo prichystané bohaté občerstvenie.Pre účastníkov podujatia bolo prichystané bohaté občerstvenie. (Autor: gak)

GARGO
Regal Burger

Anketa