Ovocinári vo Veselom si chránili úrodu pálením tisícok sviec

  • Spravodajstvo
  • 24. apríla 2017, 21:24
  • Autor:sita/pror

Ovocinári z Plantexu vo Veselom pálením tisícok parafínových sviec si chránili v noci zo štvrtka na piatok úrodu jabĺk, broskýň, marhúľ a sliviek pred mrazom. Aktívnymi opatreniami sa im podarilo teplotu v sadoch na ploche približne 125 hektárov udržať nad bodom mrazu. V pohotovosti mali aj vrtuľník, ten však napokon nevzlietol.

„Boli sme pripravení začať s pálením sviec už okolo 22.00, reálne sme začali až okolo druhej hodiny. Oblačnosť a vietor nám dovolili čakať takto dlho. Teploty začali padať na mínus dva stupne Celzia, sviece nám umožnili zdvihnúť teplotu v sadoch na 0,5 až 0 stupňov Celzia,“ povedal Marián Bednár, manažér výroby a predaja ovocia v Plantexe.

Jablone tu chránili na ploche takmer sto hektárov, zvyšok tvorili sady s kôstkovinami. Na stredisku v Borovciach skúšali protimrazovú ochranu zahmlievaním s prídavkom potravinársko-kozmetického glycerínu, ale silný vietor znižoval účinky tohto opatrenia. Vrtuľník zostal na zemi, pretože v noci nebol klasický jarný prízemný mráz, pri ktorom sa vo vyšších vrstvách nachádza teplejší vzduch. „Arktický vzduch bol vo všetkých vrstvách a miešal ho vietor. Bola to taká zvláštna situácia, s ktorou sa ťažko bojuje,“ dodal M. Bednár.

Na čo najrýchlejšie vykonanie preventívnych opatrení na minimalizovanie škôd spôsobených očakávanými mrazmi vyzvala ovocinárov, vinárov aj záhradkárov vo štvrtok minulý týždeň ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná, podľa ktorej sú výkyvy počasia spôsobené klimatickými zmenami. Pripomenula pritom, že pestovateľov minulý rok v apríli zasiahli mrazy, aké tu neboli 65 rokov. „Teraz v apríli udrela zima opäť, je však dôležité byť na výkyvy počasia pripravenými,“ dodala.

Vlaňajšie ranné mrazy výrazne ovplyvnili 158 pestovateľov a 2800 hektárov sadov. Zasiahli jablone, hrušky, broskyne, marhule, slivky, čerešne a jahody. U najpestovanejších druhov ovocia klesla úroda až o viac ako polovicu.

Vlani investovala spoločnosť Plantex do protimrazovej ochrany asi 250-tisíc eur, napriek tomu si mrazy vyžiadali svoju daň v podobe asi troch tisícok ton jabĺk, čo je asi 40 percent bežnej produkcie, a asi stovky ton jahôd, čo je 30 percent produkcie. Ak by však spoločnosť nerobila aktívne opatrenia, podľa jej konateľa Mariána Vargu mohla prísť o celú úrodu ovocia.

Koncom apríla minulého roka bola v okolí Piešťan zaznamenaná teplota až -9,3 oC. O svoju ovocnú úrodu prišli takmer všetci záhradkári v okolí Piešťan. Minulotýždňová mrazivá noc by však drobných pestovateľov a záhradkárov nemala ohroziť. „Teplota do mínus jeden stupeň Celzia ovocným stromom neublíži. V záhradkách obklopených domami mráz nie je až taký intenzívny ako na otvorených pláňach v našich sadoch. Ak sme v našich sadoch namerali v korunách stromov najnižšiu teplotu -3,4 °C tak v záhradkách rodinných domov dokonca nemuselo ani mrznúť,“ dodal M. Varga.

Aj keď počas noci zo štvrtka na piatok škody na úrode zrejme nevznikli, ovocinári ešte nemajú vyhraté. Meteorológovia avizujú do polovice mája ešte asi štyri až päť vpádov arktického vzduchu. 

Dočítate sa v Piešťanskom týždni číslo 16, ktoré je v predaji od 25. apríla.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 26. apríla. Tento deň je Svetovým dňom dierkovej fotografie a Svetovým dňom duševného vlastníctva. Meniny má Jaroslava.
  • 26.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 25. apríla. Tento deň je Svetovým dňom tučniakov, Svetovým dňom boja proti malárii a Svetovým dňom vodiacich…
  • 25.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 26. apríla 2024
Meniny má Jaroslava, zajtra Jaroslav