Spomienka na Andreja Schulza zo Zeleného stromu

Piatok 19. 05. 2017 13:00  | Piešťany / Spoločenská rubrika  | Autor: vd/as

V posledný májový deň tohto roka uplynie päť rokov od chvíle, keď svoju najbližšiu rodinu, priateľov i známych opustil vo veku 82 rokov Andrej Schulz, vnuk Ľudovíta Wintera.

V roku 2011 sa Andrej Schulz na stretnutí Winterovcov viezol spolu s manželkou Alžbetou cez Winterovu ulicu do hotela Thermia Palace.

V roku 2011 sa Andrej Schulz na stretnutí Winterovcov viezol spolu s manželkou Alžbetou cez Winterovu ulicu do hotela Thermia Palace. (Autor: vd)

Na svojho otca si spomína dcéra Andrea žijúca v Nemecku:
„Môj otec sa narodil 26. decembra 1929 ako mladšie z dvoch detí Márie Schulzovej, dcéry Ľudovíta Wintera. Spolu so sestrou Agnes prežil krásne detstvo v kruhu rodiny v piešťanskom Zelenom strome. V roku 1945, po tragickej strate matky, ktorá zahynula v koncentračnom tábore (jej hrozný osud pripomína pamätný kameň Stolperstein zabudovaný v chodníku pred Zeleným Stromom na Winterovej ulici v Piešťanoch) sa o výchovu vnúčat staral ich starý otec Ľudovít Winter.

Po vyvlastnení rodiny Winterovcov a úplnej strate domova v Piešťanoch sa Andrej Schulz natrvalo presťahoval do Bratislavy, kde študoval a celý život pracoval ako pedagóg. Tu sa zosobášil s manželkou Alžbetou, rodenou Lörinzcovou, s ktorou žil 52 rokov až do konca života v šťastnom manželstve.

Hneď po nežnej revolúcii sa Andrej Schulz pustil do boja proti zabudnutiu a za oživenie spomienky na jeho starého otca Ľudovíta Wintera, budovateľa piešťanských kúpeľov a ich svetového mena. Podarilo sa mu iniciovať vytvorenie a odhalenie pamätnej tabule pre Ľudovíta Wintera na budove Zeleného stromu ako aj premenovanie ulice na Winterovu. Na to bol veľmi hrdý. S radosťou prispieval do novín a časopisov, v článkoch uvádzal fakty o rodine, ale poskytol aj historky a fotografie z rodinných albumov. Vo filme Optimista, ktorý o jeho starom otcovi natočil režisér Dušan Trančík, možno vidieť jeho autentický, nenapodobiteľný rozprávačský talent.
A. Schulz bol celý život pedagógom.A. Schulz bol celý život pedagógom. (Autor: archív rodiny)
V máji roku 2011 sa v Piešťanoch uskutočnilo prvé historické stretnutie rodiny Winterovcov, na ktorom sa Andrej Schulz zúčastnil ako najstarší člen rodiny. Chvíle, ktoré prežil, keď sa v historickom vozidle spolu a manželkou naposledy previezol cez Winterovu ulicu až do hotela Thermia Palace, kde ako malý chlapec spolu so starým otcom vítaval svetové filmové hviezdy a maharadžov z Indie, boli preňho výnimočné a dojímavé. Až do svojej smrti rád spomínal na tieto chvíle.

Andrej Schulz bol a zostal srdcom celý život Piešťancom a chlapcom zo Zeleného stromu.

Spomínam naňho s láskou nielen ja, jeho dcéra, ale najmä jeho manželka Alžbeta ako i ostatná rodina, priatelia a známi.“


Dočítate sa v Piešťanskom týždni číslo 19, ktoré je v predaji od 16. mája.

GARGO
Lekáreň Regia
Regal Burger

Anketa