Radnica chce testovať do zeme zapustené kontajnery na odpad

  • Spravodajstvo
  • 9. marca 2017, 09:18
  • Autor:pror/SITA

V Piešťanoch chcú testovať polopodzemné kontajnery na odpad. Kontajnery zapustené do zeme majú množstvo výhod, má ich však byť menej ako klasických nádob na odpad. Radnica si v pilotnom projekte chce overiť, či sú ľudia ochotní akceptovať dlhšiu vzdialenosť z bytu ku kontajneru. Poslanec Peter Jančovič však vedenie mesta nabáda i k opatrnosti, nakoľko pri nepremyslení dôsledkov tejto aktivity by vývoz odpadu po ukončení pilotného projektu mohol pre piešťanské domácnosti výrazne zdražieť.

Piešťany sa chcú pripojiť k mestám, ktoré začali nádoby na komunálny odpad umiestňovať do zeme. Vedenie mesta plánuje podľa primátora Miloša Tamajku ešte v tomto roku vybudovať aspoň dve stanovištia s polopodzemnými kontajnermi. Takéto kontajnery, z dvoch tretín zapustené do zeme, majú odstrániť problémy s hlodavcami, zápachom a vyberačmi ich obsahu, šetriť budú aj priestor. Ich nevýhodou je, že ich bude menej ako klasických nádob na odpad teraz.

„Chceme si otestovať, ako budú ľudia reagovať, keď budú musieť urobiť pri vynášaní odpadu o sto krokov viac,“
povedal Tamajka. Avšak polopodzemné kontajnery zaberajú niekoľkokrát menšiu plochu ako tie klasické, čo umožňuje využiť takto získaný priestor napríklad na parkovanie alebo rozšírenie zelených plôch. Vymieňanie klasických nádob na odpad za kontajnery zapustené do zeme je momentálne na Slovensku trendom, po Nitre, Trenčíne či Trnave na tento spôsob prechádzajú aj ďalšie mestá.

Polopodzemný systém zberu a vývozu odpadov vzhľadom na svoju veľkú úložnú kapacitu poskytuje podľa Tamajku priestor na zefektívnenie vývozu odpadov, smetiarske autá môžu po odpad chodiť menej často. Objem polopodzemného kontajnera je až päťnásobne väčší ako sú súčasne používané 1100-litrové nádoby. Ďalším pozitívom je skutočnosť, že odpad je umiestnený v podzemí, kde sa pomalšie rozkladajú baktérie a eliminuje sa tak zápach. V zime, naopak, odpad v kontajneroch nezamŕza.

Poslanec mestského zastupiteľstva P. Jančovič, ktorý je zároveň odborníkom v oblasti odpadového hospodárstva, však nabáda radnicu i na dôsledné premyslenie si toho, čo nastane, až pilotný projekt, to jest vývoz odpadu za priaznivé ceny, po roku skončí. Podľa poslanca spoločnosť, ktorá vývoz komunálneho odpadu v Piešťanoch realizuje, má na jeho vývoz z polozapustených kontajnerov len jediné špeciálne vozidlo, to sa najbližšie nachádza až v Trenčíne. A tak pri ich zaplnení vozidlo musí pre vývoz troch kontajnerov v Piešťanoch túto cestu absolvovať. „Stojisko so zapustenými kontajnermi je v podstate regulárna stavba. A keď sa pilotný projekt po roku skončí, prídu reálne ceny za vývoz. Už na zastupiteľstve som nabádal k opatrnosti, že to, čo bude po ukončení projektu, treba dopredu prerokovať a dohodnúť s firmou, napríklad aj formou zmluvy o budúcej zmluve, aby sme po roku neboli nemilo prekvapení z výrazného nárastu cien za vývoz komunálneho odpadu v Piešťanoch,“ vysvetlil nám P. Jančovič.

Dočítate sa v Piešťanskom týždni číslo 9, ktoré je v predaji od 7. marca.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 25. apríla. Tento deň je Svetovým dňom tučniakov, Svetovým dňom boja proti malárii a Svetovým dňom vodiacich…
  • 25.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 26. apríla. Tento deň je Svetovým dňom dierkovej fotografie a Svetovým dňom duševného vlastníctva. Meniny má Jaroslava.
  • 26.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 26. apríla 2024
Meniny má Jaroslava, zajtra Jaroslav