Maturanti z elektropriemyslovky zostrojujú víťazné roboty

Utorok 14. 03. 2017 11:00  | Mladí dnes / Školstvo  | Autor: Jozef Dragula, vedúci Robotického krúžku SPŠE

Trenčianska súťaž robotov prináša Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej (SPŠE) v Piešťanoch už dlhodobo medailové umiestnenia. I tento rok jednu z kategórií vyhral maturant tejto školy Lukáš Frank. Zostrojil robota, s ktorým zvíťazil v kategórii Free style.

Členovia Robotického krúžku SPŠE reprezentovali školu v Trenčíne.

Členovia Robotického krúžku SPŠE reprezentovali školu v Trenčíne. (Autor: archív školy)

Do tejto kategórie zaregistrovali Piešťanci troch robotov od študentov štvrtých ročníkov Lukáša Franka, Mareka Lorinca a Patrika Bobockého. P. Bobocký mal smolu, pretože krátko po príchode objavil na robotovi roztavenú diódu, takže v hre o umiestnenie ostali len dvaja. Porote s predsedom V. Kováčikom sa viac pozdával robot L. Franka, získal prvé miesto. Robot M. Lorinca nebol o nič horší, ale porota mu prisúdila štvrtú priečku. Aj to bol veľký úspech, lebo v kategórii Free style bolo 27 súťažiacich.

V Trenčíne na robotickom dni boli aj ďalší žiaci SPŠE. Jakub Lackovič a Matej Ondreička robili servisné zázemie súťažiacim a ostatní sa inšpirovali, aby po terajších štvrtákoch boli aj v budúcich rokoch znovu pripravení traja či štyria potenciálni víťazi s dobre prepracovaným robotom. Bude sa v ňom možno ukrývať o triedu lepší mikrokontrolér.

V Robotickom krúžku na SPŠE sa snažia presadzovať prácu v súlade s najnovšími trendmi v robotike a v priemysle celkove, a dúfajú, že v budúcom roku krúžok a roboty jeho členov tieto trendy ukážu. V tomto školskom roku získali už druhé víťazstvo v celoslovenských súťažiach robotov. V súčasnosti sa tri družstvá z krúžku pripravujú na celosvetovú súťaž robotických formulí NXP Cup 2017. Regionálne kolo chystajú v Ostrave už 4. apríla. Je to súťaž samonavigujúcich áut, ktoré autonómne odjazdia určenú trasu a spoznajú, kde je cieľ a dokonca v ňom zastavia. Ide o svetovú špičku v autonavigácii áut. Minulý rok v Mníchove obsadili študenti SPŠE tretie miesto.


Dočítate sa v Piešťanskom týždni číslo 10, ktoré je v predaji od 14. marca.

 

 

GARGO
Lekáreň Regia
Regal Burger

Anketa