Hudobný tip: Nikitin/Pospiš/Sillay - Ján Cikker 105

Piatok 20. 01. 2017 10:00  | Kultúra / Rádio Piešťany  | Autor: Adam Kvasnica

V rubrike Hudobný tip predstavujem albumy, ktoré stoja za vypočutie. Vyberám tituly, ktoré sú zaujímavé po hudobnej i po koncepčnej stránke. Hudba sa však lepšie počúva, ako sa o nej číta, preto si budete môcť vypočuť ukážku z predstavovaného albumu každú sobotu o 22.00 h na vlnách Rádia Piešťany.

(Autor: Real Music House)

Hudobným tipom na tento týždeň je album Ján Cikker 105, ktorý je inšpirovaný zborovou tvorbou a ľudovými námetmi slovenského skladateľa Jána Cikkera. Po úspešnom projekte venovanom Leošovi Janáčkovi prichádza nový projekt Roberta Pospiša a Nikolaja Nikitina s Martinom Sillayom a hosťami.

Myšlienka spracovať hudbu J. Cikkera vzišla od tímu Cikkerovho múzea v Bratislave. „Spolu s tvorivým tímom sa snažíme interpretovať nadčasové nápady a spoločenské témy, ktoré sú aktuálne aj dnes. Snažíme sa zachytiť hudobný výraz a atmosféru, ktorá by mala byť 105 rokov od narodenia skladateľa zachovaná. Priam alchýmiou bolo skúmať Cikkerov originálny kompozičný prístup v spracovaniach ľudovej hudby. Cikkera ľudová hudba nesporne ovplyvnila a, naopak, jeho originálny kompozičný prístup dodal známym piesňam osobitý charakter a výraz. Zborovú tvorbu sme si nevybrali náhodou. Špeciálne nás zaujala tematika vojny, strachu a slobody, ktorú videl v prírode. Príroda akoby symbolizovala tvár slobody v človeku, v krajine a vlasti. V dnešnej dobe plnej strachu, spoločenských a politických zmien akoby samotné názvy piesní opisovali svet okolo nás. Tak ako Cikker aktualizoval obsah ľudových textov vo svojej dobe, snažili sme sa my teraz aktualizovať jeho odkaz.“

Album tohto týždňa si budete môcť vypočuť už túto sobotu o 22.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany!

GARGO
Lekáreň Regia
Regal Burger

Anketa