GEFCO

Lotz Trio rozoznelo Dom umenia

Streda 08. 06. 2016 16:00  | Kultúra / Hudba  | Autor: am

Netradičné zoskupenie umelcov hrajúcich na hudobných nástrojoch z klasicizmu rozoznelo Malú sálu Domu umenia Piešťany. V utorok 31. mája sa v dopoludňajších hodinách predstavilo Lotz Trio najprv pre študentov, popoludní už na stoličky zasadli aj návštevníci verejného komorného koncertu.

Basetové rohy sú citlivé na atmosférické podmienky.

Basetové rohy sú citlivé na atmosférické podmienky. (Autor: am)

Lotz Trio ako jedno z približne desiatich zoskupení vo svete hrajúcich na basetových rohoch vystúpilo na pôde Domu umenia v rámci 61. music festivalu Piešťany. Vo svojom rozmanitom programe ponúklo aj koncert takejto netradičnej formácie, ktorej vznik sa datuje do roku 2004. „Skupina vznikla na základe môjho a bratovho záujmu o historické klarinety,“ priblížil hudobník Róbert Šebesta. Napokon si umelci zohnali basetové rohy a rozhodli sa s ďalším kolegom založiť trio.

Zaobstarať si historické nástroje však vôbec nie je jednoduché a lacné. „Sériovo sa nevyrábajú. Ak nástroje chcete, musíte si ich objednať, výrobcov je na svete iba päť či šesť,“ prezradil hudobník.

Basetové rohy sú špecifické tvarom, zvukom, hracími vlastnosťami. „Nástroj zvláštne reaguje na atmosférické zmeny ako zmena vlhkosti, teploty a podobne. Dokonca reaguje úplne inak, keď prídu do miestnosti ľudia,“ povedal R. Šebesta. Na pódiu Malej sály Domu umenia však nebolo poznať žiadne nedostatky, muzikanti predviedli vo svojom hodinovom programe výnimočné tóny obdobia klasicizmu, ako napríklad dobovú úpravu Mozartovej Čarovnej flauty či Figarovej svadby.


Dočítate sa v Pieštanskom týždni číslo 23, ktoré je v predaji od 7. júna.

GARGO
Regal Burger

Anketa