GEFCO

Hudobný tip - YUNG LEAN: STRANGER (2017)

Piatok 08. 12. 2017 11:00  | Kultúra / Hudba  | Autor: Michael Papcun

V rubrike predstavujeme albumy, ktoré stoja za vypočutie. Či už ide o známe, neznáme, či neprávom prehliadané tituly, vždy sa snažíme nachádzať svojské, unikátne odklony od bežnej produkcie.

Z dosky Stranger sa stáva výpoveď o mladíckom hľadaní sa v neprebernom počte možností.

Z dosky Stranger sa stáva výpoveď o mladíckom hľadaní sa v neprebernom počte možností. (Autor: Year0001)

Po roku demonahrávok a ulietavaní v punkovom projekte je 21-ročný švédsky raper Yung Lean & Sad Boys crew späť s dlhohrajúcim albumom Stranger. Z pôvodne zábavnej internetovej senzácie sa stal kľúčový spoluautor globálneho hiphopového zvuku a následne získal post azda najtvorivejšej postavy na scéne. A na albume Stranger je Leanove hudobné novotvary škoda škatuľkovať ako „hip-hop“.

Špičková produkcia, vokálne efekty či futuristické beaty - dvorné atribúty súčasného trapu - sa na Leanovom albume vyhýbajú žánrovej predvídateľnosti. Jeho americkí súputníci si vystačia s hlbokými basami, opakujúcimi sa vyprázdnenými heslami a prvoplánovými refrénmi. Leanovi producenti Gud a Whitearmor zatiaľ vytvárajú exotické zvukové koláže vo fantazijných beatoch a z Leana je melancholický chuligán a trefný glosátor.

Z dosky Stranger sa stáva výpoveď o mladíckom hľadaní sa v neprebernom počte možností. Lean tu naháňa čarodejnice pri zvukoch piana a spolu so svojimi producentmi vytvára naozajstné avantgardné zoskupenie. Stelesňujú predvoj vytvárajúci nový hudobný terén s veľkým náskokom pred ostatnými.

GARGO
Regal Burger

Anketa