Hudobný tip: ULVER - THE ASSASINATION OF JULIUS CAESAR

Piatok 26. 01. 2018 13:00  | Kultúra / Hudba  | Autor: Michael Papcun

V rubrike predstavujeme albumy, ktoré stoja za vypočutie. Či už ide o známe, neznáme, či neprávom prehliadané tituly, vždy sa snažíme nachádzať svojské, unikátne odklony od bežnej produkcie.

Zabitie Caesara je veľmi univerzálnym, chytľavým prejavom živosti výsledkov práce skupiny Ulver.

Zabitie Caesara je veľmi univerzálnym, chytľavým prejavom živosti výsledkov práce skupiny Ulver. (Autor: House of Mythology)

Čo si automaticky predstavíme pod názvom Zabitie Juliusa Caesara? Historickú látku, veľkofilm, faktografiu alebo drámu klasického strihu... Z nórskeho štúdia Subsonic prichádza pod týmto názvom úplne odlišná skúsenosť. Pätnásty album skupiny Ulver.

Dlhohrajúce albumy aj početné demá skupiny sa (najmä) po roku 2000 stali akýmisi laboratóriami skúmajúcimi výrazové a významové možnosti zvukov. Nevypočítateľná a poslucháčsky konštantne obohacujúca cesta historických exkurzov a elektronicko-rockovej alchýmie dostáva na Zabití Caesara podobu ľahko prístupných pesničkových pasáží, ústiacich do doširoka otvorených inštrumentálnych rozpráv, prepájajúcich experiment so stredoprúdovou chytľavosťou a epickou dramatickosťou, príbuznou filmovej hudbe.

Čo teda predstavuje Zabitie Caesara v podaní Ulver? Otrepanú a klišeovitú vetu “hudba všetkých/všetko spája”, pretvorenú do univerzálneho tvorcovského kľúča. Ulver v celej svojej tvorbe premosťujú, spájajú a kľúčujú žánre, dedičstvo pop music a elektronické nomádstvo vo výrazovo jednoliatej a úspornej podobe. A Zabitie Caesara je veľmi univerzálnym, chytľavým prejavom živosti výsledkov ich práce.

GARGO
Lekáreň Regia
Regal Burger

Anketa