GEFCO

Hudobný tip: Talianska avantgarda

Pondelok 18. 09. 2017 08:00  | Kultúra / Hudba  | Autor: Michael Papcun

V rubrike Hudobný tip predstavujeme albumy, ktoré stoja za vypočutie. Či už ide o známe, neznáme, či neprávom prehliadané tituly, vždy sa snažíme nachádzať svojské, unikátne odklony od bežnej produkcie.

album 36

album 36

V sedemdesiatych rokoch 20. storočia sa v talianskej kinematografii rozmohol trend giallo filmu. Mix detektívneho a hororového žánru s extravagantnými dekoráciami, barokovou prácou s kamerou, krikľavými farbami a bujnou symbolikou. Špecifikom boli tiež soundtracky filmov, ktoré veľakrát fungujú aj ako samostatné albumy.

Ideálnym príkladom je soundtrack k filmu Daria Argenta - Suspiria od talianskej avantgardnej skupiny Goblin. V rámci filmu ich hudobné kompozície pôsobia ako skvelý pilier budovania atmosféry, zapadajúci do celkového štýlu snímky. Po oddelení od obrazovej zložky sa z hudby Goblin stáva výrazne samostatný element, vytvárajúci nezávislý svet.

Vrstevnaté koláže perkusií, basgitár, organu, divotvorných kláves a progrockových gitár pôsobia sviežo a atmosféricky aj po 40 rokoch. Sú výrazne zakorenené v žánri, ktorému dopomohli k jeho nadčasovej sile, avšak svojou inštrumentálnou nespútanosťou zároveň niekoľkonásobne prerastajú jeho mantinely.

GARGO
Regal Burger

Anketa