Vyhliadkové lode premávajú na Váhu už polstoročie

Štvrtok 21. 06. 2012 07:30  | História / História  | Autor: Štefan Gregorička

PIEŠŤANY - Jednou z letných atrakcií Piešťan je vyhliadková plavba po Váhu a jazere Sĺňava. Mnohí obyvatelia kúpeľného mesta možno ani nevedia, že osobné vyhliadkové lode brázdia jazero už celé polstoročie. Prvé plavidlá sa objavili na hladine dva roky po napustení jazera - v roku 1962. Išlo však o menšie lode s kapacitou 15 až 25 osôb. Rozmach vyhliadkových plavieb na Sĺňave nastal o dva roky neskôr - v roku 1964.

Loď Trajan typu katamaran spustili na vodu v Piešťanoch v roku 2008.

Loď Trajan typu katamaran spustili na vodu v Piešťanoch v roku 2008.

Vtedy zakotvila v Piešťanoch prvá väčšia vyhliadková loď maďarskej výroby typu Vizibus s kapacitou 150 osôb. Konštrukcia plavidla bola z duralu a poháňali ju dva naftové motory značky Csepel. Loď dostala priliehavý názov Adam Trajan a v celej polstoročnej histórii vyhliadkových plavieb po Sĺňave bola najpopulárnejšou loďou v našom meste, prepravila aj najviac pasažierov. Až do roku 1976 bol kapitánom lode Michal Mitošinka a po ňom prevzal kormidlo vtedy 33-ročný Bratislavčan Ján Kittler. Ten bol v Piešťanoch desať sezón až do vyradenia Vizibusu z prevádzky v roku 1987. V súčasnosti kormidluje lode v Belgicku. 

V tom čase mali Piešťany aj loď Delfín. Tá síce nebola v plavebnej prevádzke, no zakotvená pri brehu slúžila ako reštaurácia. Delfín bol známy výbornými jedlami a špecialitami z rýb. Okrem našich i zahraničných návštevníkov boli hosťami na Delfíne aj známi slovenskí herci, speváci a umelci. Delfín však skončil neslávne. Počas povodne sa 12. marca 1981 loď naklonila a silný prúd ju odtrhol od brehu a pri náraze na jeden z pilierov Kolonádového mosta sa Delfín rozlomil. Časť trupu ostaniela zakliesnená na pilieri. Po opadnutí vody loď vytiahli a skončila v šrote. V tomto období sa uvoľnil od móla aj Adam Trajan. Našťastie, ten obišiel Krajinský most a na Sĺňave ho zachytilo plavidlo Povodia Váhu. 

 

Viac informácií sa dočítate v aktuálnom vydaní Piešťanského týždňa.

Prvý Adam Trajan typu Vizibus brázdil vody Váhu v rokoch 1964-1987.
Záber z náročnej prepravy 27-metrovej Rakety z Trenčína do Piešťan.
Foto
Foto
Loď typu Bifa, ktorá zdedila názov Adam Trajan, bola 33 metrov dlhá a mala kapacitu až 162 osôb. Ľudí vozila na vyhliadkové plavby v rokoch 1988-1992.
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
GARGO
Lekáreň Regia
Regal Burger

Anketa