Dobré rady prvodarcom krvi

Pondelok 27. 11. 2017 09:00  | Galéria / Zdravie  | Autor: vd

Začiatkom decembra sa v Krakovanoch uskutoční tradičná Vianočná kvapka krvi. Darovať krv nie je len tak. Ak sa pre tento ušľachtilý čin rozhodnete, mali by ste poznať niekoľko základných pravidiel.

Skúste nabrať odvahu a príďte darovať to najvzácnejšie - krv!

Skúste nabrať odvahu a príďte darovať to najvzácnejšie - krv! (Autor: vd)

■ Kto môže byť darcom krvi? Každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov (pri opakovanom darovaní do 65 rokov), ktorý má viac ako 50 kilogramov.

■ Ako často možno darovať krv? Muži môžu darovať krv maximálne štyrikrát do roka, ženy maximálne trikrát do roka.

■ Čo musím vedieť? Hoci sa moja krv pri odbere vyšetrí na prítomnosť povrchového antigénu infekčnej žltačky typu B, protilátok proti HIV a proti infekčnej žltačke typu C, napriek tomu, že sa urobia aj testy na syfilis, pečeňové testy, na transfúziu sa môže použiť až po vyhovujúcom výsledku. Ak som sa správal rizikovo a ešte som v inkubačnom období, mohol by som ohroziť príjemcu mojej krvi. Preto nesmiem užívať drogy, návykové látky a lieky bez lekárskeho predpisu a mal by som sa zdravo a racionálne stravovať. Dôležité je denne vypiť 1,5 až 2 litre tekutín, najlepšie čistej vody alebo minerálky. Lekárske a laboratórne vyšetrenie, ktoré absolvujem v súvislosti s odberom krvi, mi poskytne dôležité informácie o mojom zdravotnom stave.

GARGO
Regal Burger

Anketa