Poobedná siesta v Hodoníne

Piatok 09. 02. 2018 13:00  | Galéria / Cestovanie  | Autor: Gabo Kopúnek

V rámci našich potuliek širším regiónom Trnavského kraja sme neraz prechádzali juhomoravským mestom Hodonín. Dnes v ňom zotrváme a ponúkneme vám do pozornosti niekoľko zaujímavých „atrakcií“, ktoré v ňom a v okolí mesta nájdete.

Vašu pozornosť si zaslúžia aj lamy či ťavy.

Vašu pozornosť si zaslúžia aj lamy či ťavy. (Autor: gak)

Zámerne sa vyhneme pravdepodobnému „hlavnému mestu“ Veľkomoravskej ríše - Mikulčiciam, o nich si viac povieme inokedy, a ani vás nebudeme lákať na plavbu loďou po Morave, keďže na to ešte nie je čas. Ak sa však teplota vyšplhá aspoň na desať stupňov Celzia a svieti slnko, už v týchto dňoch sa oplatí navštíviť najmenšiu a najmladšiu zoologickú záhradu v Českej republike.

Ruku k dielu priložili i občania

V bývalom lužnom lese na severozápadnom okraji mesta už v roku 1976 dali do čiastočnej prevádzky zookútik s domácimi, lesnými i cudzokrajnými zvieratami, ktorý mal spĺňať funkciu prímestskej rekreácie a na výučbu školákov k vzťahu k prírode. Výstavba trvala dva roky a svojpomocne ju realizovali viaceré spoločenské organizácie a verejnosť. Definitívne sa jeho brány otvorili na konci septembra 1977, takže vlani zoo oslávila okrúhle štyridsiatiny.

Takto slastne si užíva odpočinok s plným bruchom čierny jaguár.Takto slastne si užíva odpočinok s plným bruchom čierny jaguár. (Autor: Supa)

Za to obdobie sa hodonínska zoo pravidelne rozrastá a zveľaďuje, čo určite potvrdia tí, ktorí ju navštívili v priebehu rokov niekoľkokrát. Zároveň pribúdajú nové zvieratá, takže žiadna „medziročná“ prehliadka nie je rovnaká. Z histórie ešte spomenieme, že štatút zooparku získala v roku 1982, keď mala návštevnosť viac ako 70-tisíc hostí ročne, a v apríli 1992 sa stala ozajstnou zoo.

Raj aj pre deti

Na ploche 4,5 hektára parku s umelo vytvorenými vodnými plochami nájdete veľké výbehy mačkovitých šeliem, ohrady s párno i nepárnokopytníkmi, klietky s cudzokrajnými operencami, terárium i morské akvárium, v ktorom kraľujú už viac ako desaťročie žraloky čiernoplutvé. Doteraz poslednou stavbou je utešený pavilónik pre plameniaky, rozrastá sa tu však aj dotyková minizoo pre deti. Ak sa to zhrnie, v zoo nájdete celkom 800 zvierat z 230 druhov, pričom niektoré pochádzajú z vlastného chovu, ako napríklad malé tigríčatá narodené vlani. Zo spomínaných zvierat až 70 druhov patrí medzi ohrozené.

Spánok postojačky.Spánok postojačky. (Autor: gak)

Zoo je najlepšie navštíviť popoludní, keďže denne okrem pondelka môžete po 14. hodine naživo sledovať kŕmenie väčšiny zvierat až na obyvateľov morských akvárií. Tie majú „obed“ iba v piatok o 11. hodine. Ešte upozorňujeme, že do tejto zoo so psom ísť nesmiete.

Za históriou a umením

Zvyšný čas výletu môžete stráviť nenáročnou prehliadkou mesta, pričom do pozornosti dávame predovšetkým Masarykovo múzeum situované v barokovom zámočku (Hodonín je rodiskom prvého československého prezidenta), ktoré približuje jeho životnú dráhu od detstva až po úmrtie v roku 1937.

Siestu si užíva aj figurína prezidenta Masaryka v rovnomennom múzeu.Siestu si užíva aj figurína prezidenta Masaryka v rovnomennom múzeu. (Autor: Masarykovo muzeum Hodonín)

Nemenej zaujímavé je tiež Múzeum naftového dobývania a geológie v bývalých kasárňach, kde sa dozviete o ťažbe ropy a plynu na južnej Morave. Toto nálezisko je v podloží prepojené s obdobnými na Záhorí i v severnom Rakúsku a obsahuje kvalitnú ropu využívanú aj v medicíne. Z podzemia v Hodoníne „ťažia“ aj liečivú jodobrómovú vodu, ktorú v Gbeloch nevedeli využiť a tu vďaka nej otvorili v roku 1979 kúpele.

Za pekného počasia si tiež môžete posedieť pri fontáne v centre mesta.Za pekného počasia si tiež môžete posedieť pri fontáne v centre mesta. (Autor: gak)

Milovníci umenia by určite nemali obísť Galériu originálov na Masarykovom námestí, Galériu Kaplička v mestskom parku a, samozrejme, významnú Galériu výtvarného umenia, v ktorej vystavujú diela českých, slovenských i rakúskych umelcov.

GARGO
Lekáreň Regia
Regal Burger

Anketa