Národnú cenu Dobré srdce dostala Marta Valovičová

Plný emócií a silných ľudských príbehov. Aj taký bol štvrtý ročník oceňovania Dobré srdce, ktorý organizuje Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb v SR. Slávnostný galavačer sa konal v pondelok 11. septembra v bratislavskej Starej tržnici. V kategórii opatrovateľka si cenu za celoživotnú službu prevzala obyvateľka Banky, 75-ročná Marta Valovičová.

Marta Valovičová z obce Banka získala za opatrovateľskú činnosť národnú cenu Dobré srdce. (Autor: Obec Banka)

Marta Valovičová svoj život zasvätila službe človeku. Ako opatrovateľka celých štyridsať rokov odchádzala zo svojho domu, aby opatrila, ošetrila, potešila, dala silu i nádej každému, kto ju potreboval. „Vychovala som štyri deti a priznám sa, často som aj od nich odchádzala, aby som poslúžila bezvládnym či chorým ľuďom. Opatrovanie je poslanie. Robím ho s láskou, inak sa to ani nedá, pretože tí ľudia si moju starostlivosť a pozornosť zaslúžili vlastnými životmi a skutkami,“ uviedla Valovičová.

Na slávnostné ocenenie Dobré srdce ju sprevádzali najbližší a jej deti. „Je to pre mňa najvyššie ocenenie mojej práce. Opatrovanie – to je to, čo som chcela celý život robiť. Nemala som to šťastie doopatrovať si vlastných rodičov,  pretože mi náhle umreli, ale sestru som si opatrila. Mnoho ľudí vníma túto činnosť ako samozrejmosť, býva nedocenená, i preto je celoštátne ocenenie Dobré srdce pre mňa vzácnosťou a tiež príležitosťou bilancovať. Viete, nikdy som za tých štyridsať rokov nemala dovolenku. Nikdy som nebola pri mori. Tatry som videla. A videla som tiež veľa ľudského utrpenia, ale aj radosti a cítila som, že Boh ma do tejto služby povolal. A ja som ešte stále vďakabohu v tejto službe, aj keď cítim, že čas dozrieva a raz sa budem musieť s opatrovaním rozlúčiť. Srdečne ďakujem našej starostke Tatiane Julinyovej, že ma na cenu navrhla,“ znelo Valovičovej vyznanie.

Za jej dobré srdce, čo jej bije v hrudi, jej odovzdali národnú cenu v starostlivosti: Dobré srdce. Okrem opatrovateľskej služby pôsobí už 30 rokov i v Slovenskom zväze postihnutých civilizačnými chorobami, 16 rokov je predsedníčkou Jednoty dôchodcov Slovenska v obci Banka a 14 rokov je členkou Hospicu Matky Božej v Piešťanoch.

„Srdečne gratulujeme a prajeme našej Martuške hlavne pevné zdravie, žiarivý úsmev na perách a láskavé srdce,“ uviedla Julinyová.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 13. júna. V roku 1934 sa vo Veľkých Kostoľanoch narodil spisovateľ Jozef Pavlovič. Meniny má Anton.
  • 13.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 14. júna. Tento deň je Svetovým dňom darcov krvi. V roku 1934 sa v Piešťanoch narodil športový…
  • 14.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 14. júna 2024
Meniny má Anton, zajtra Vasil