Kvetinové svety Alfonsa Muchu sprístupnia v Napoleonskych kúpeľoch

  • Podujatia / Piešťany
  • 7. mája 2023, 22:30

Výstavu diel maliara a grafika Alfonsa Muchu s názvom Kvetinové svety otvoria v stredu 10. mája v Napoleonskych Kúpeľoch na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch. Pôjde o súčasť série výstav Muchova cesta, ktoré sú venované jeho ikonickým dielam s kvetmi. Výstava bude sprístupnená do 31. októbra každý deň okrem pondelka, vždy od 11:00 do 19:00.

Alfonz Mucha z vďačnosti za starostlivosť a liečbu v hoteli Thermia Palace zanechal svoju veľkú olejomaľbu Buď pozdravený, požehnaný prameň zdravia, na ktorej je pravdepodobne vyobrazená jeho dcéra. (Autor: red)

Ako informoval Martin Palkovič z Krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavský kraj, sériu výstav je možné vidieť v Ivančiciach, Hrušovanoch nad Jevišovkou a Moravskom Krumlove na južnej Morave a v Piešťanoch. Tieto štyri miesta sú osobitne späté so životom a umením Alfonsa Muchu. Piešťanské kúpele svetoznámy umelec navštevoval koncom 20. a začiatkom 30. rokov minulého storočia. Poznal sa s majiteľmi kúpeľov Ľudovítom a Imrichom Winterovcami. Z vďačnosti za starostlivosť a liečbu v hoteli Thermia Palace zanechal svoju veľkú olejomaľbu Buď pozdravený, požehnaný prameň zdravia, na ktorej je pravdepodobne vyobrazená jeho dcéra.

Obraz asi najviac preslávila jeho krádež v roku 2000. Nasledovalo rozsiahle pátranie vrátane vydania „pátracích pohľadníc“ s vyobrazením ukradnutého obrazu, ktoré smerovali z Piešťan do celého sveta. Po diele pátral aj Interpol, koncom roku 2004 sa ho podarilo nájsť českej polícii. Začiatkom roku 2005 bol vrátený na svoje pôvodné miesto vo veľkej jedálni Thermia Palace.

Alfons Mucha, popredný predstaviteľ secesie a svetovo uznávaný maliar, grafik a návrhár navštevoval piešťanské kúpele pravidelne. Okrem iného sem chodil za zdravím pre svoju dcéru.

(SITA)

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 23. mája. Tento deň je Svetovým dňom korytnačiek. Meniny má Želmíra.
  • 23.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je streda 22. mája. Tento deň je Medzinárodným dňom biologickej rozmanitosti. Meniny má Júlia, Juliana.
  • 22.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 24. mája. Tento deň je Európskym dňom národných parkov. Meniny má Ela.
  • 24.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 24. mája 2024
Meniny má Ela, zajtra Urban