Bylinkárka radí: Levanduľa vám pomôže zaspať
Bylinkárka Anna Kopáčová z Vrbového sa alternatívnou liečbou zaoberá od chvíle, keď sama potrebovala pomoc. Je držiteľkou certifikátu, ktorý ju oprávňuje pestovať a spracovávať liečivé rastliny. Pozná všetky bylinky, ktoré rastú v našich lesoch, na lúkach i v záhradách. Náš seriál voľne nadväzuje na sériu článkov, ktoré sme už uverejnili v minulosti. Tentoraz vám Anna Kopáčová predstaví levanduľu lekársku.
Levanduľa lekárska (Lavandula officinalis) je trsovitý priamo rozkonárený poloker, vysoký 20 až 60 centimetrov, pokrytý sivými chĺpkami. Listy, sediace čiarkovito, sú na spodnej hrane husto plstnaté. Drobné sýtofialové kvietky sedia v chudobných dolu oddialených hore hustých papraslenoch usporiadaných do koncových klasov. Kvitne v júli až v auguste.
Levanduľa je najkrajšia a najvoňavejšia, keď rastie v bohatom záraste. Preslávené sú jej polia v Španielsku a v juhovýchodnej Európe, vo Francúzsku a teraz už i v Maďarsku. Zbierajú sa fialové kvety hneď po rozkvitnutí. Odstrihávajú sa aj so stonkou a sušia sa na tienistom mieste.
Levanduľa lekárska obsahuje veľa účinných látok: éterický olej, triesloviny, silice, linalol, vitamíny A a C, veľa minerálnych látok, tuk, sacharidy. Používa sa pri poruchách zaspávania, nervozite a rozrušení, pri ťažkostiach v podbrušku, pri žalúdočnej neuróze a črevných ťažkostiach, pri plesňových ochoreniach pokožky a pri vysokom krvnom tlaku. Ako prísada do kúpeľa sa levanduľa osvedčila aj na vonkajšiu liečbu funkčných porúch krvného obehu. Dôležité uplatnenie nachádza pri použití z vonka, kde je najlepšia vo forme oleja. Jeho vtieranie do pokožky na boľavých miestach zázračne pomáha pri reume, bolestiach hlavy, migréne, zápaloch nervov a úpale. Osobitným odporúčaním je dať levanduľu do plátenného vrecúška a položiť vedľa vankúša, takto pôsobí na dobrý a spokojný spánok.
Čaj pri úpale
Potrebujeme: 20 g levandule lekárskej, 20 g chmeľu, 20 g rumančeka, 20 g medovky lekárskej, 10 g mäty piepornej, 10 g rozmarínu
Postup: Čajovú zmes dobre spolu premiešame. 1 ČL zmesi zalejeme 1/4 l vriacej vody, 5 minút lúhujeme a precedíme. Čaj pijeme po dúškoch. Na hlavu, čelo, zátylok si môžeme priložiť studené obklady. Pri krátkodobých stratách vedomia alebo vysokej horúčke ihneď privolajte lekára.
Olej
Postup: Do 1/2 l olivového oleja sypeme za stáleho miešania čerstvé nadrobno posekané kvety, kým dostaneme hustú, ale tekutú zmes. Dáme do vhodnej nádoby a za občasného premiešania necháme stáť na tmavom, chladnom mieste 6 až 8 týždňov. Precedíme a vytlačíme. Olej vtierame do pokožky po celom okolí boľavých miest. Pri bolestiach hlavy a migréne vtierame olej do spánkov a čela.
Súčasne berieme trikrát denne 10 kvapiek levanduľovej tinktúry na lyžičke a zapijeme teplým čajom. Tinktúru užívame 14 dní, potom spravíme týždeň prestávku – takto môžeme viackrát zopakovať.
Tinktúra
Potrebujeme: 100 g čerstvých kvetov levandule lekárskej, 7 dl pohár, 7 dl domácej pálenky, vodky alebo liehu
Postup: Kvety levandule vhodíme do pohára a až po vrch zalejeme alkoholom. Pohár uzavrieme a občas pretrasieme. Lúhujeme jeden mesiac, potom scedíme cez gázu do iného pohára.
Sirup
Potrebujeme: 150 g čerstvých kvetov levandule lekárskej, 1 citrón, 1,5 kg kryštálový cukor, 2 l vody, 1 ČL kyseliny citrónovej
Postup: Vodu dáme prevariť a necháme vychladnúť. Do vychladnutej vody vhodíme levanduľu lekársku, pridáme ošúpaný a na kolieska nakrájaný citrón a vložíme do chladničky na 48 hodín. Potom precedíme cez gázu a vyžmýkame. Do precedeného nálevu pridáme cukor, pri konci varenia kyselinu citrónovú a privedieme do varu. Stíšime ohník a ešte 5 minút povaríme, ak treba, pozbierame penu, potom nalejeme do čistých fliaš.
Anna Kopáčová