Podoby džezu

Milí priatelia džezu a dobrej hudby, nádherná nedeľa – sviatok svätého Valentína. Neudržateľné túžby ťahajú von, do prírody, stretnúť ľudí, pozrieť na vrcholky stromov. Aj vychádzka so psíkmi má inú náladu, je ich okolo viac než inokedy. Musíme prejsť niekoľkými ulicami, aby sme sa dostali do parku. Stretáme ľudí viac než vo všedný deň.


Jano Babič (Autor: red)

Pán bez rúška. Najprv som to bral ako náhodu. Ale všímam si, že nebol jediný a tento úkaz sa naskytá častejšie. Začal som rátať, a než sme dorazili do lesa, ľudí bez rúška boli – podľa môjho odhadu – dve tretiny vrátane tých, ktorí ho mali len tak na brade. Nerátajúc, samozrejme, deti.

Nemám rád konflikty, ale jeden dosť brutálny nastal. Na otázku, kde majú dvaja prichádzajúci páni rúško, som sa dozvedel, že sa mám starať o seba a čo mňa je do toho. Odpovedal som, veď práveže sa starám o seba a bol by som rád, keby sme sa starali navzájom. Nie je mi jedno, že nedodržujeme pravidlá. Páni pokračovali ešte ostrejšie. Mysľou mi preletel týždenník udalostí a nevdojak mi prišlo na myseľ, čo zaznelo v rozhovoroch so známymi – že krčmy sú predsa pre štamgastov otvorené, IT-čkári, stavbári a aj iní nepracujú na home office, ale chodia do práce, kde sa nakazili navzájom, a kto vie ešte koľko iných.

Aký je teda núdzový stav? Aké sú reálne opatrenia? Čo táto spoločnosť očakáva? Svätý Valentín je predsa o láske a vzájomnej úcte. Nemohol by byť aj pre nás mementom o väčšej ohľaduplnosti, zodpovednosti a rešpekte?

Džezový svet obletela nečakaná, smutná správa. Zomrel Chick Corea. Americký klavirista, skladateľ, nositeľ ocenení Grammy, inovátor džezovej hry na klavíri, zakladateľ a nositeľ nových hudobných štýlov. Rešpektovaná osobnosť v najvyšších umeleckých kruhoch, vyhľadávaný koncertný a štúdiový hráč, jeden z tých najväčších, ktorí tvorili pevné základy džezu v jeho modernej forme a ktorí sa zaslúžili o jeho popularitu nielen hudobným výkonom, ale silou osobnosti, odkazu kumštu a sily ľudského ducha.

Na Rádiu Piešťany v budúcej relácii Podoby džezu predstavíme prierez životom a tvorbou nezabudnuteľného Chicka Coreu. V minulých týždňoch prebehlo hodnotenie džezových albumov odbornou porotou v ankete Radio Heads. Nominovaných bolo devätnásť albumov, v budúcej relácii si ich spolu s hodnotením poroty predstavíme.

Na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.

0 Shares

Najnovšie správy

Služobne najstaršou redaktorkou Piešťanského týždňa je Vierka Dusíková. Do redakcie prišla na jeseň 1992, s niekoľkými prestávkami v nej pracuje…
  • 14.07.2024, 00:01
  • Piešťanský týždeň / Kultúra a spoločnosť / Piešťany
Dnes je sobota 13. júla. Tento deň je Medzinárodným dňom hlavolamov. Meniny má Margita.
  • 13.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 11. júla. Tento deň je Svetovým dňom populácie. Meniny má Milota.
  • 11.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 14. júla 2024
Meniny má Kamil, zajtra Henrich