Facebook zmazal nebezpečné video Mariana Kotlebu s „liečbou“ Covidu-19
Šéf ĽSNS tvrdí, že sa vyliečil neodbornými postupmi, ktoré si naordinoval sám. Sociálna sieť Facebook znova zablokovala video slovenského politika a opäť je ním predseda Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) Marian Kotleba. Prvý raz tak urobila ešte v auguste, keď zľahčoval koronavírus a strašil otravou vlastným CO2. Uvádza na svojej stránke spravodajský portál zive.aktuality.sk.
Tentokrát sieť zasiahla v súvislosti s po medicínskej stránke nebezpečným videom Kotlebu, ktoré od utorka rýchlo obletelo takmer celý slovenský Facebook.
Neodborná domáca samoliečba
Predmetom spomínaného videa bola Kotlebova „liečba“ ochorenia Covid-19 spôsobeného vírusom SARS-CoV-2, na ktorý bol minulý týždeň pozitívne testovaný.
Na nahrávke sa so svojimi voličmi podelil o domácu samoliečbu, akú si nastavil po prejave prvých symptómov – ešte predtým, ako sa u neho potvrdila nákaza.
Prezentovaný postup bol pritom medicínsky neodborný, nezmyselný, ba až nebezpečný. V protikotlebovsky naladenej časti internetovej populácie sa video aj vďaka tomu stalo virálne. Napríklad kvôli kombinácii lieku na kašeľ Bromhexin a alkoholu, konkrétne vodky.
Hoci sa v súčasnosti naozaj skúmajú účinky Bromhexinu pri určitých spôsoboch liečby ochorenia Covid-19, v zásade je jeho použitie s pohľadu bežného človeka nelogické. „Tento liek sa používa na uvoľnenie hlienov pri liečbe akútnych a chronických ochorení priedušiek a pľúc spojených s produkciou hustého hlienu,“ pripomína v stredajšom upozornení Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).
Zjednodušene povedané, Bromhexin sa používa na pomoc s vykašliavaním pri vlhkom kašli. Covid-19 je, naopak, charakteristický suchým kašľom, pri ktorom je podpora ďalšieho vykašliavania nežiaduca.
Ďalším, pre zmenu neškodným, avšak neúčinným spôsobom liečby, bolo prezentované použitie homeopatík. Bežne ide najmä o produkty bez účinnej látky, ktoré sú široko kritizované aj odborníkmi z lekárskej praxe a ich účinok sa dá prirovnať k placebu.
Na nezmysly Mariana Kotlebu zareagovala aj FB stránka Lovci šarlatánov, ktorá sa zaoberá bojom proti medicínskym hoaxom:
Nelogickou a neodbornou liečbou je aj Kotlebov kúpeľ v horúcej vode, ktorým si chcel znížiť vysokú teplotu siahajúcu k 39 °C. Pre zníženie telesnej teploty sa však bežne používa studený kúpeľ, ktorý má telo ochladiť.
Problémové je aj Kotlebovo dávkovanie podľa „intuitívneho pocitu“ v kombinácii s miešaním rôznych liekov na kašeľ – okrem Bromhexínu použil aj prípravok Stop kašeľ – nielen spomínaného alkoholu.
Prečo Facebook zasiahol?
Šéf ĽSNS vo videu uvádza, že o svoju „zázračnú liečbu“, ktorá ho mala vyliečiť ešte pred odchodom na testy, sa s ľuďmi podelil po údajnej výzve nemenovaného lekára z Roosveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Vraj mu povedal, že sa má s verejnosťou určite podeliť o skúsenosť s jeho vlastnou liečbou.
V tomto prípade ide buď o výmysel, alebo o nezodpovedný prístup predmetného lekára. Žiadny odborník by totiž určite neodporúčal miešanie liekov s tvrdým alkoholom, ktorý môže mať neželaný vplyv na ich účinok.
Facebook je známy svojím laxným prístupom ku klamstvám, hoaxom a dezinformáciám šíreným politikmi. Tým dáva prakticky úplnú voľnosť vo vyjadrovaní. Robí len veľmi málo výnimiek a jedna z nich súvisí práve s pandémiou koronavírusu. Netoleruje im napríklad šírenie neoverených liečebných postupov či vyjadrenia odradzujúce od základných preventívnych opatrení.
Kotleba na zmazanie videa veľmi pohoršene reagoval na svojom FB profile. Sieť kritizoval za obmedzovanie „slobody názoru, slobody vyjadrovania aj slobody internetu“. Pritom sám zmazanie videa vopred očakával. Ešte deň pred jeho zverejnením totiž napísal status, v ktorom avizoval, že takéto video zverejní a že ho Facebook rýchlo zmaže.
Ľudia tomu veria
Kotleba sa na začiatku videa vopred snaží zbaviť akejkoľvek zodpovednosti uvedením, že jeho osobná skúsenosť nemá slúžiť ľuďom na ich liečbu a že majú vyskúšať postupy, aké v minulosti fungovali v ich vlastnom prípade.
Avšak faktom je, že mnohí ľudia si Kotlebove rady vzali k srdcu, čo dokazovali aj komentáre pod facebookovým videom.
Rovnako to podporujú štatistiky internetového vyhľadávača Google cez jeho nástroj Google Trends, ktoré na sociálnej sieti zverejnil novinár Denníka N Filip Struhárik. Popisujú zvýšený záujem vo vyhľadávaní Bromhexin, homeopatikum Oscillococcinum a vodku.
Zrejme klamal o tom, kde sa nakazil
Kotleba tvrdí, že sa nakazil počas pojednávania špecializovaného súdu v Pezinku ešte 12. októbra, kedy bol (zatiaľ neprávoplatne) odsúdený na 4 roky a 4 mesiace v kauze šekov na 1 488 eur.
Ešte na súde však uvádzal, že sa necíti dobre a má zvýšenú teplotu. Ak mal už v ten deň naozaj príznaky covidu, znamená to, že sa musel nakaziť oveľa skôr. Dané ochorenie má totiž pomerne dlhú inkubačnú dobu pred prejavením sa prvých symptómov.
Video Mariana Kotlebu sa dá na internete naďalej dohľadať, šéf ĽSNS ho nahral na jednu z populárnych videoplatforiem. Tentoraz ňou však nie je YouTube, ktorý jeho predošlé video zľahčujúce koronavírus po vzore Facebooku taktiež zmazal.
zive.aktuality.sk