Od pondelka štát povolil otvorenie ďalších prevádzok, avšak za prísnych podmienok

Vo všetkých otvorených prevádzkach je povinné používanie ochranných rúšok. Povinná bude dezinfekcia rúk alebo ochranné rukavice, čo musia zabezpečiť jednotlivé obchodné prevádzky. Musia sa postarať aj o to, aby v radoch boli aspoň dvojmetrové odstupy medzi ľuďmi. Zároveň musia prevádzkovatelia zabezpečiť, aby sa v ich priestoroch výrazne nenahromadili ľudia – jeden nakupujúci na 25 metrov štvorcových.

Od dnes otvárajú aj predajne záhradkárskych potrieb. (Autor: plantex)

Od pondelka môžu byť otvorené:

 očné optiky

 služby STK a emisnej kontroly

 leasingové služby

 predajne a servis bicyklov

 notári a advokáti

 stavebniny, záhradníctva

 galantérie, metrový textil

 farby, laky

 elektroinštalačné služby

 železiarstva

 zberné dvory

 servis výpočtovej a telekomunikačnej techniky

 kľúčové služby

Sprístupnené budú prevádzky telekomunikačných operátorov. Rovnako aj verejného stravovania a stánkov s rýchlym občerstvením, tu sa však zakazuje prítomnosť verejnosti priamo v prevádzkach. Zákaz sa nevzťahuje na predaj mimo prevádzku stravovacích služieb, napríklad prevádzky rýchleho občerstvenia s výdajným okienkom, či predaj pokrmov so sebou bez vstupu do prevádzky.

Aj tieto prevádzky musia zabezpečiť rovnaké hygienické štandardy ako predajne potravín: rúško, dezinfekcie rúk či rukavice, rozstupy aspoň dva metre a malá koncentrácia zákazníkov v jednom čase.

Zatvorené naďalej zostanú veľké obchodné domy a veľké prevádzky. Výnimku majú predajne potravín, drogérií a lekární v obchodných domoch.

Meranie telesnej teploty v obchodoch nebude povinné, iba odporúčané. V nemocniciach a priemyselných podnikoch je meranie teploty od dnes povinné.

Všetky predajne budú v nedeľu zatvorené z dôvodu sanitárneho dňa a oddychu personálu, výnimku dostali len pohotovostné lekárne a veterinárne ambulancie.

Čas od 9. do 12. hodiny je v obchodoch určený prednostne pre ľudí nad 65 rokov, ktorí sú najohrozenejšou skupinou.

Obchody budú v nedeľu zatvorené. Pohotovostné lekárne a veterinárne ambulancie môžu zostať otvorené.

zdroj: ministerstvo zdravotníctva

21 Shares

Najnovšie správy

Pracovníci strediska verejnej zelene Služieb mesta Piešťany ani v závere pracovného týždňa nezaháľali. Pretože na sobotu 23. mája meteorológovia hlásili…
  • 24.05.2020, 12:00
  • Nezaradené / Piešťany / Spravodajstvo
V Piešťanoch a okolí sa nachádza viacero zaujímavých výletných lokalít. Pripomeňte si ich v krátkosti spolu s nami a dozviete…
  • 24.05.2020, 09:00
  • Cestovanie / Kultúra a spoločnosť / Spravodajstvo
nedeľa, 24. mája 2020
Meniny má Ela, zajtra Urban