Školská bubnovačka otvára tému násilia na deťoch

Martin Cifra

Vzali do rúk bubny, tamburíny, hrkálky, rumba gule a ďalšie originálne i vlastnoručne vyrobené hudobné nástroje, ktoré robia čo najväčší hluk, a vyrobili taký „rámus“, že ich bolo naozaj počuť. A to bolo presne cieľom Bubnovačky, ktorá sa v utorok 19. novembra rozliehala priestormi Spojenej školy Piešťany.

Deti robili poriadny hluk, aby ich bolo čo najviac počuť. foto: archív SPŠPN

Žiaci i učitelia sa aj tento rok zapojili do akcie s názvom Bubnovačka – Aby bolo deti lepšie počuť, ktorú organizuje nezisková organizácia Centrum Slniečko v partnerstve s Národným koordinačným strediskom pre riešenie problematiky násilia na deťoch.

Cieľom stretnutia, ktoré sa súčasne uskutočnilo vo vyše 270 materských, základných a stredných školách, je otvoriť tému prevencie násilia a ochrany detí pred násilím, aby deti rozumeli emóciám, ktoré násilné správanie vyvoláva, aby vedeli na situácie správne zareagovať a aby dokázali v prípade potreby požiadať o pomoc dospelého.

Deti sa často môžu stretnúť s ponižovaním, vysmievaním či napríklad vylučovaním z kolektívu, preto je dôležité, aby vedeli, na koho sa môžu obrátiť a kde nájdu pomoc. Na dospelých potom je, aby tieto deti skutočne vypočuli. „V mnohých prípadoch totiž deti prehovoria alebo vysielajú signály, žiadosti o pomoc, ale ak ich nepočúvame, nepochopíme alebo problém bagatelizujeme, dieťa sa už neodváži ďalej o svojom probléme hovoriť a zostáva s nim osamotené. Práve počúvaním detského hlasu môžeme začať deti lepšie chrániť,“ hovorí v oficiálnom vyjadrení Mariana Kováčová, riaditeľka Centra Slniečko.

Po utorkovej prednáške, kde boli žiaci poučení o prejavoch šikany, kyberšikany či nevhodného správania, ako je posmievanie sa pre zovňajšok, rodinu, pôvod a podobne, sa rozozneli budovy spojenej školy na Žilinskej ceste i Valovej ulici a deti bolo počuť, pretože ticho v takomto prípade skutočne nič nerieši.

(am)

28 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 6. októbra. Tento deň Dňom obetí Dukly. Meniny má Natália.
  • 05.10.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 6. októbra 2022
Meniny má Natália, zajtra Eliška