Na Enersole zvíťazila maturantka SPŠE Patricia Palková

  • Mladí dnes / Školy
  • 5. apríla 2019, 12:00

Na krajskom kole súťaže Enersol zvíťazila s robotom na solárny pohon jediná dievčina, ktorá navštevuje v spoločnosti svojich spolužiakov 4. C triedu Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Piešťanoch. Patricia Palková, víťazka krajskej súťaže, je tiež jedinou zástupkyňou nežného pohlavia, čo zostrojuje roboty v krúžku, ktorý vedie na škole Jozef Dragula. Na Enersol ju pripravil dlhoročný skúsený pedagóg Ľubomír Tuchscher.

Patriciu Palkovú, členku robotického krúžku Jozefa Dragulu, pripravil na súťaž pedagóg Ľubomír Tuchscher. © archív SPŠE

Zostrojila robot, čo vie triediť odpad

Z úspechu maturantky mal Ľubomír Tuchscher obrovskú radosť: „Patriciu Palkovú som prevzal od Jozefa Dragulu a pripravil na Enersol. Najprv mala jednoduchšiu verziu robota, ktorú vylepšila. Návrh a zostrojenie robota je dielo, ktoré vytvorila sama. Som nesmierne rád, že sa umiestnila na prvej priečke, postúpila do celoštátneho kola, ktorého deviaty ročník bude v Senici. Bola jedinou reprezentantkou z Piešťan, respektíve z Piešťanského okresu. V minulosti boli úspešní aj gymnazisti z Vrbového.“

Keď sa snúbi krása s múdrosťou

Patricia Palková je nielen krásna, ale aj múdra. „Je to ojedinelý zjav. Taká šikovná bola pred siedmimi rokmi v mojej triede len študentka Natália Bieliková-Villarisová. Robot, ktorý navrhla a zhotovila Patricia, vie narábať s odpadom. Rozlišuje žltú – plasty, modrú – papier, zelenú – sklo. Je to jediná dievčina v triede i v Dragulovom robotickom krúžku,“ dodal Ľ. Tuchscher.

Medzi mládencami zo 4. C triedy SPŠE Piešťany je jediná dievčina – Patricia Palková. Študenti sa odfotili spolu so svojimi triednymi učiteľmi Dušanom Solovičom a Marianom Lukáčom.

Okrem tradičných predmetov, slovenčiny či angličtiny, bude Patricia spolu so svojimi spolužiakmi – štvrtákmi z „céčky“ – maturovať z telekomunikačnej techniky a informačných a sieťových technológiách. Študentku SPŠE však čakajú nielen maturitné skúšky, ale i účasť na celoslovenskom kole súťaže Enersol, ktoré sa uskutoční v dňoch 9. a 10. apríla v Senici a potom možno aj účasť v medzinárodnom kole, kde bude konkurencia študentov šiestich krajín Európskej únie. Mottom aktuálneho ročníka súťaže je okrem úspor energie, využitia obnoviteľných zdrojov aj narábanie s odpadom. Práve Paťkin robot si s nimi bravúrne poradil pri ich triedení.

Budúcnosť planéty je v ich rukách

Cieľom programu, ktorého názov je odvodený od spojenia slov energia slnka, je rozvíjať tvorivé schopnosti žiakov v problematike alternatívnych zdrojov energie a trvalý vzťah k ochrane životného prostredia. Témou je i využívanie alternatívnych zdrojov energie vo svojom okolí – solárna energia, fotovoltika a fototermika, veterná energia, biomasa, geotermálna energia, malé vodné elektrárne, tepelné čerpadlá, ale zameriava sa aj na hľadanie riešení pri úspore elektrickej energie i znižovanie emisií v doprave. Ďalšiu oblasť tvoria pasívne, nízkoenergetické a inteligentné domy vrátane rekuperácie tepla a využívania obnoviteľných zdrojov energií. A ako sme už uviedli, mottom je i narábanie s odpadmi, aby nasledujúce generácie mali šancu svoj život prežiť tu, na Zemi.

(vd)

Patricia na Enersole zaujala porotcov svojím robotom, čo vie triediť odpad.
85 Shares

Najnovšie správy

Niektoré strany vsadili na regionálne mená, iné zas iba na heslá a silné farby. Predvolebná kampaň do parlamentných volieb ide…
  • 17.02.2020, 18:43
  • Spravodajstvo
utorok, 18. februára 2020
Meniny má Jaromír, zajtra Vlasta