Teraz je vhodné obdobie vybaviť cestovné pasy bez dlhého čakania

  • Spravodajstvo
  • 1. februára 2013, 11:06
  • Autor:krpz/red

Mnohí už v tomto období uvažujú nad výberom letnej dovolenky, zájazdov či pobytov. Preto už teraz polícia odporúča občanom skontrolovať si platnosť cestovného pasu. V súčasnosti je ideálne obdobie na vybavenie dokladov bez dlhého čakania.

Január  a február sú mesiace, kedy býva najnižší  počet prijatých žiadostí o vydanie dokladu. V tomto období  je možné vyhnúť sa hlavnému náporu. Ten začína pred dovolenkovým obdobím už v máji, čo prináša zvýšený záujem občanov najmä o vydanie cestovného pasu.
Pri cestách do vízových krajín (napríklad Egypt, Turecko) treba brať do úvahy, že cestovný pas musí byť platný najmenej šesť mesiacov po udelení víza. O požadovanej dĺžke platnosti cestovného pasu z dôvodu udelenia víz, prípadne ostatných podmienok cestovania, je potrebné informovať sa na konkrétnom zastupiteľskom úrade štátu, do ktorého občan cestuje.

Občanom, ktorí si potrebujú vybaviť doklady odporúčame, aby využili súčasné pokojnejšie obdobie na podanie žiadosti o vydanie dokladu (vodičský preukaz, občiansky preukaz alebo cestovný pas) na oddeleniach dokladov okresných riaditeľstiev Policajného zboru. Toto obdobie je zvlášť vhodné najmä na vybavenie cestovných pasov pre malé deti. Občania tak vybavia potrebné doklady bez zbytočného stresu a čakania.

Čo treba priniesť, ak chce rodič vybaviť pas pre dieťa

Rodič k žiadosti o vydanie cestovného pasu predloží rodný list dieťaťa, správny poplatok a svoj občiansky preukaz, príp. cestovný pas, ak nie je držiteľom občianskeho preukazu.

Správne poplatky

Vydanie cestovného pasu pre občana staršieho ako 16 rokov stojí 33 eur, pre dieťa od šesť do šestnásť rokov 13 eur a pre dieťa mladšie ako šesť rokov 8 eur. Za vydanie cestovného pasu do dvoch pracovných dní zaplatí občan trojnásobok príslušnej sadzby a do 10 pracovných dní dvojnásobok príslušnej sadzby.
Deťom do šesť rokov sa vydá cestovný pas s platnosťou na dva roky, osobám mladším ako 16 rokov sa vydá cestovný pas s platnosťou na päť rokov a občanom nad 16 rokov sa vydá cestovný pas s platnosťou na 10 rokov. Ak osoba staršia ako 16 rokov, ktorá už má platný cestovný pas a požiada o vydanie ďalšieho, druhý cestovný pas sa vydá s platnosťou na päť rokov.
0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 7. decembra. Tento deň je Medzinárodným dňom civilnej leteckej prepravy (ICAO). Meniny má Ambróz.
  • 07.12.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 7. decembra 2022
Meniny má Ambróz, zajtra Marína