Trnavčania otvorili v centre mesta 25 pivníc s vínom

  • Spravodajstvo / Región
  • 5. novembra 2012, 07:08
  • Autor:(sita/red)

PIEŠŤANY/TRNAVA – Deň vínnych pivníc v Trnave sa začal v sobotu 3. novembra prijatím vinárov na radnici. V jubilejnom desiatom ročníku obľúbeného podujatia je pre milovníkov vína otvorených 25 pivníc, v ktorých zlatistý mok bude ponúkať približne štyridsať malých i veľkých vinárov. S degustačným pohárikom v ruke a šiltovke vo farbe burgundskej červenej sa z pivnice do pivnice presúva približne 800 ľudí. Podujatie organizuje trnavský spolok priateľov vína Vincech v spolupráci s mestom Trnava.

Víno bolo možné koštovať aj priamo pod radnicou, kde boli sprístupnené dve stredoveké pivnice. Výnimočne bola otvorená aj pivnica vo veži mestských hradieb na Františkánskej ulici. K najkrajším patria veľké pivnice v blízkosti františkánskeho kostola a pivnica Čajka na Halenárskej ulice, ktoré sú zachované takmer v pôvodnom stave. Svoje vína ponúkajú vinári z viacerých vinohradníckych oblastí od Malokarpatskej až po Tokaj, prišlo aj niekoľko producentov z Moravy.
Okrem Dňa vínnych pivníc sa v Trnave každoročne konajú aj ďalšie vinárske podujatia – Požehnanie mladých vín začiatkom nového roka a výstava vín Vino Tirnavia. Pripomínajú vinársku tradíciu v meste, ktorá siaha až do 13. storočia. Trnava, prvé slobodné kráľovské mesto na Slovensku, patrila medzi najaktívnejších vývozcov vína vo vtedajšom Uhorsku a v mnohých domoch si mešťania budovali rozsiahle pivnice na uskladnenie vína.
0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 9. decembra. Tento deň je Medzinárodným dňom boja proti korupcii. Meniny má Izabela.
  • 08.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 8. decembra. V Piešťanoch sa 8. decembra 1911 narodil staviteľ Jozef Haring, ktorý navrhol množstvo domov v…
  • 07.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 9. decembra 2023
Meniny má Marína, zajtra Izabela