Trnavčania otvorili v centre mesta 25 pivníc s vínom

  • Spravodajstvo / Región
  • 5. novembra 2012, 07:08
  • Autor:(sita/red)

PIEŠŤANY/TRNAVA – Deň vínnych pivníc v Trnave sa začal v sobotu 3. novembra prijatím vinárov na radnici. V jubilejnom desiatom ročníku obľúbeného podujatia je pre milovníkov vína otvorených 25 pivníc, v ktorých zlatistý mok bude ponúkať približne štyridsať malých i veľkých vinárov. S degustačným pohárikom v ruke a šiltovke vo farbe burgundskej červenej sa z pivnice do pivnice presúva približne 800 ľudí. Podujatie organizuje trnavský spolok priateľov vína Vincech v spolupráci s mestom Trnava.

Víno bolo možné koštovať aj priamo pod radnicou, kde boli sprístupnené dve stredoveké pivnice. Výnimočne bola otvorená aj pivnica vo veži mestských hradieb na Františkánskej ulici. K najkrajším patria veľké pivnice v blízkosti františkánskeho kostola a pivnica Čajka na Halenárskej ulice, ktoré sú zachované takmer v pôvodnom stave. Svoje vína ponúkajú vinári z viacerých vinohradníckych oblastí od Malokarpatskej až po Tokaj, prišlo aj niekoľko producentov z Moravy.
Okrem Dňa vínnych pivníc sa v Trnave každoročne konajú aj ďalšie vinárske podujatia – Požehnanie mladých vín začiatkom nového roka a výstava vín Vino Tirnavia. Pripomínajú vinársku tradíciu v meste, ktorá siaha až do 13. storočia. Trnava, prvé slobodné kráľovské mesto na Slovensku, patrila medzi najaktívnejších vývozcov vína vo vtedajšom Uhorsku a v mnohých domoch si mešťania budovali rozsiahle pivnice na uskladnenie vína.
0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 30. novembra. Tento deň je Dňom počítačovej bezpečnosti. Meniny majú dnes Ondrej a Andrej.
  • 30.11.2021, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 30. novembra 2021
Meniny má Andrej, Ondrej, zajtra Edmund