Víťazi ankety Športovec Piešťan 2010

  • Šport
  • 30. marca 2011, 10:34
  • Autor:Štefan Gregorička

PIEŠŤANY – V posledný marcový piatok ocenili v Piešťanoch najlepších športovcov mesta za rok 2010. Vo všetkých troch hodnotených kategóriách zvíťazili tí, od ktorých sa to najviac čakalo. Kompletné výsledky ankety sme priniesli v inom článku. Tu vám predstavujeme iba víťazov jednotlivých kategórií, pretože si zaslúžia, aby sa o nich písalo aj trochu podrobnejšie…

Trojnásobný medailový záber Lukáša BabačaVlaňajšia sezóna bola pre veslára TJ Sĺňava Piešťany Lukáša Babača výnimočná. Získal v nej hneď tri medaily z vrcholných podujatí. V skife ľahkých váh sa stal akademickým majstrom sveta, na majstrovstvách Európy získal bronzovú medailu a svoju výnimočnú sezónu zavŕšil ziskom striebornej medaily na novembrových majstrovstvách sveta. Keď k tomu pridáme dve finálové umiestnenie na pretekoch Svetového pohára a úspechy na ďalších medzinárodných podujatiach, v seniorskej kategórii niet lepšieho kandidáta na honor najlepšieho športovca Piešťan.

Úspešnú sezónu začal Babač na troch pretekoch Svetového pohára. Na tých úvodných v slovinskom Blede skončil na štvrtom mieste, v Mníchove mu finále ušlo a skončil až jedenásty. Svoje vysoké ambície však potvrdil na záverečných pretekoch SP v švajčiarskom Luzerne, kde sa opäť prebojoval do finále a napokon v ňom skončil šiesty. Svoju formu si Lukáš otestoval aj medzi „ťažkými“ skifármi. Na pražských Primátorkách skončil druhý za Ondřejom Synekom z Dukly Praha. Potom prišiel maďarský Szeged a v ňom triumf na akademickom svetovom šampionáte. Babač sa v Maďarsku ukázal v plnej paráde: vyhral rozjazdu, semifinále i finále a akademické zlato bolo na svete. Na majstrovstvách Európy v Portugalsku vyhral Lukáš rozjazdu a postúpil priamo do finále. V ňom síce začínal pomalšie, no vďaka výbornému finišu sa dostal z piatej priečky až na bronzovú. Rýchlejší ako on boli len Talian Miani a Holanďan Schouten.

V trochu netradičnom termíne – v novembri – sa vlani konali veslárske majstrovstvá sveta. Nie náhodou, pretože kým u nás sa končila jeseň, na Novom Zélande, kde sa šampionát uskutočnil, sa končila jar… Babač si na jazere Karipiro, kde sa šampionát konal, vzal do úst naozaj veľké sústo. Rozhodol sa štartovať v skife ľahkých i ťažkých váh. Samozrejme, že medzi „ťažkými“ šance na úspech nemal, no bola to dobrá príprava na jeho hlavnú disciplínu – skif ľahkých váh. V nej začal druhým miestom v rozjazde za Maďarom Galambosom. Druhú pozíciu si ustrážil aj v semifinále, v ktorom bol rýchlejší len Dán Stephansen. Vo finále si Babač tretiu priečku zopakoval. Zdolal síce Galambosa, no rýchlejší ako on bol zasa majster Európy, Talian Miani.

Najúspešnejšia sezóna tenisového juniora F. Horanského
Vlaňajší rok sa zlatými písmenami zapíše aj do kroniky piešťanského tenisového juniora Filipa Horanského, ktorého vyhlásili medzi juniormi už po tretí raz za Tenistu roka. Vlani 17-ročný tenista si pripísal na svoje konto niekoľko výborných výsledkov. V tenise sú najvýznamnejšími turnajmi tie grandslamové. Filip štartoval na všetkých štyroch. Na Australian Open v Melbourne sa dostal v dvojhre do tretieho a vo štvorhre spolu s krajanom Jozefom Kovalíkom do druhého kola. Na antuke parížskeho Roland Garros postúpil do druhého kola dvojhry a na wimbledonskej tráve si znovu zahral tretie kolo. Z grandslamových turnajov bol pre Horanského najúspešnejší ten záverečný – US Open v New Yorku. Na ňom sa dostal až do štvrťfinále.

Na majstrovstvách Európy sa mu viac darilo v družstvách, kde získal striebornú medailu. Na ME jednotlivcov pridal Horanský do svojej zbierky bronzovú medailu, ktorú získal spolu s krajanom Kovalíkom vo štvorhre juniorov. Táto dvojica sa zaslúžila aj o bronzovú medailu zo štvorhry na premiérových OH mládeže v Singapure. Tam Slováci zdolali v boji o bronz paraguajsko-peruánsky pár Galeano, Rodriguez. „Sezóna bola ako celok rozpačitá, ale úspešná. Mal som v nej veľké ciele, no až neskôr som si uvedomil, že to bolo skôr na škodu ako úžitok. Vytvoril som na seba zbytočný tlak, no postupne som sa ho naučil eliminovať. Dobré výsledky sa striedali s horšími. Jednou z príčin bol zle zvolený program a zbytočné ‘naháňanie‘ bodov. Vďaka tomu nebol čas na kvalitnú zimnú prípravu, ktorá je pre tenistu veľmi dôležitá. Zmena nastala v apríli, keď sa ku mne vrátil tréner Milo Grolmus. Odvtedy sa moja hra stále zlepšovala a získali sme medaily na všetkých významných podujatiach. Za úspešnú sezónu však vďačím aj rodičom a celému realizačnému tímu,“ zhodnotil sezónu F. Horanský.

Historické víťazstvo hokejistov ŠHK 37 v prvej ligeNajúspešnejším klubovým celkom Piešťan v minulom roku boli hokejisti ŠHK 37. Zverenci trénera Milana Klementa a jeho asistenta Romana Sýkoru sa stali víťazmi základnej časti súťaže, vyhrali aj play-off a v baráži o extraligu si zahrali so Žilinou.

V základnej časti súťaže vyhrali Piešťanci z 38 majstrovských stretnutí 28 v riadnom hracom čase a ďalšie dve po predĺžení. Celkovo nazbierali 88 bodov, teda o 24 viac než druhý Bardejov. Svoju pozíciu zo základnej časti obhájili aj v zápasoch play-off. V nich zdolali Kežmarok 3:0 a Trnavu 3:1 na zápasy. Najvyrovnanejšia bola finálová séria s Prešovom, ktorá sa skončila 4:3 pre Piešťancov, hoci tí viedli už 3:1 na zápasy. V baráži o extraligu však hokejisti ŠHK 37 neuspeli, keď žilinským Vlkom podľahli 1:4 na zápasy. O historický úspech piešťanského seniorského hokeja sa pričinili hráči: Kubo, Tomek, Fumač, Grman, Baron, Vrána, Blaško, Gula, Baran, Kadraba, R. Kolník, Učeň, Tvrdoň, Chylo, Pupák, R. Filip, Fabok, Krčula, Rybárik, Kalafút, Škápik, Bučka, Chovan, Uhrík, A. Kolník, Mucha, Mihálik, Macháč, Mrázik, Konečný, Peško, Klčo, Mikušovič, Fedor, Rosa, Beňa, Románek, Chrenko, Grunner, Novák. 

0 Shares

Najnovšie správy

pondelok, 18. januára 2021
Meniny má Bohdana, zajtra Mário, Drahomíra