Chrípka má podobný priebeh ako minulú sezónu

  • Spravodajstvo
  • 15. februára 2010, 16:28
  • Autor:TASR/online redakcia

PIEŠŤANY/BRATISALVA – Bežná chrípka, ktorej sezónny výskyt kulminuje na prelome mesiacov január a február, zatiaľ nevybočuje z každoročných trendov.

"Dá sa povedať, že vývoj chorobnosti na akútne respiračné ochorenia a chrípku a chrípke podobné ochorenia je podobný tomu z minuloročnej sezóny," konštatovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Lenka Šramková. Údaje o tom, koľko ľudí predchádzalo chrípke očkovaním, úrad zatiaľ nemá. V predošlej sezóne si však vakcínu zaobstaralo iba 12,8 percenta ľudí. Svetová zdravotnícka organizácia pritom odporúča zaočkovanosť populácie na úrovni 30 percent.
Sezónna chrípka potrápila za posledný týždeň takmer 9000 ľudí. Počet ochorení sa od začiatku januára zvyšuje, pričom pokles prípadov sa zatiaľ nezaznamenal. Chrípka zvyčajne vrcholí koncom januára a začiatkom februára kulminuje v epidémiu, ktorá postupne postihuje celé Slovensko. Tzv. chrípkové prázdniny tak minulý týždeň mali žiaci v 36 predškolských zariadeniach a v 13 školských zariadeniach. Oproti predošlej sezónne je v súčasnosti o niečo menej prípadov chrípky. Naopak, viac prípadov bolo v novembri a decembri.
Odborníci pri prvých príznakoch chrípky radia ostať doma a liečiť sa, pričom chorý by mal ostať doma až do uzdravenia. Nesmie sa pritom zabúdať na vetranie miestností, kde sa zdržiava. K lekárovi by mali ísť len osoby, ktoré sú veľmi choré. Ak ide k nemu pacient bez chrípky, v čakárni sa môže nakaziť od ľudí, ktorí ju majú. V prípade choroby je preto vhodné poradiť sa s lekárom o prípadnej návšteve telefonicky.
Lekára by mali ľudia vyhľadať pri varovných signáloch, akými sú problémy s dýchaním, dýchavičnosť, bolesť, tlak na hrudi alebo v oblasti brucha, náhly závrat, silné a opakované zvracanie. Medzi komplikácie chrípky patrí zápal priedušiek aj pľúc, zápaly stredného ucha u detí či prínosových dutín a zhoršenie existujúcich chronických ochorení.
Chrípka je vysoko nákazlivé, vzduchom sa šíriace ochorenie, ktoré môže byť spúšťačom rôznych ďalších ochorení. Ročne na ňu ochorie na Slovensku približne 1,5 milióna ľudí. Rizikovými skupinami sú najmä ľudia s oslabeným imunitným systémom, chronicky chorí a ľudia nad 60 rokov. Najvyššia chorobnosť je do 15. roku života. Dôvodom je aj fakt, že školské kolektívy sú ideálnym miestom šírenia ochorenia. Lekári v rámci prevencie okrem očkovania odporúčajú aj časté umývanie rúk teplou vodou a mydlom, ako aj zakrývanie si nosa a úst pri kašľaní či kýchaní.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 4. mája. Tento deň je Výročím úmrtia M. R. Štefánika, Medzinárodným dňom hasičov a Sviatkom sv. Floriána…
  • 04.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 3. mája. Tento deň je Dňom Slnka a Svetovým dňom slobody tlače. Meniny má Galina, Timea.
  • 03.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 4. mája 2024
Meniny má Florián, zajtra Lesana