Cudzie nechcem a svoje si nedám!

  • Spravodajstvo
  • 3. februára 2010, 12:28
  • Autor:ad

NIŽNÁ – Vladimír Horník (66) z Nižnej je súkromne hospodariacim roľníkom. Obrábal však pozemky, ktoré mal iba v užívaní, hoci jeho rodina kedysi vlastnila niekoľko hektárov úrodnej pôdy a lesa.

V reštitúcii požiadal o vrátenie svojho majetku. Netušil, že ho čaká nerovný boj s „úradným šimľom". Navyše zistil, že napriek rokom stráveným v atómke má dôchodok nižší ako väčšina jeho kolegov. Zúfalý dôchodca má pocit, že je obeťou krivdy – v jeho prípade totiž došlo k niekoľkým omylom a rozhodnutiam, s ktorými jednoducho nemôže súhlasiť…
Udanie a popletené rodné číslo
Vladimír Horník svoj pracovný život spojil s neďalekou „atómkou" v Jaslovských Bohuniciach. Stál pri jej zrode, ako šikovný mechanik dokázal opraviť „neopraviteľné" a vyrobiť zariadenia, ktoré by mu dnes vyniesli nemalé peniaze. „Opravoval som tiež dozimetre – prístroje na meranie rádioaktivity," hovorí. Jeho zručnosť a ochotu využívali aj susedia v obci, ktorým pomáhal s elektrospotrebičmi. Vyniesli mu však i nemalé trápenie. „Často prišli za mnou z atómky domov, že treba niečo okamžite dať do poriadku. Vtedy som celkom dobre zarábal a zrejme to bolo niekomu tŕňom v oku. Udali ma, že vynášam materiál z podniku," spomína s trpkosťou. Obvinenie bolo neopodstatnené, no veľmi sa ho dotklo. Rozhodol sa z Atómových elektrární Bohunice odísť. „Od mladosti som trpel na cukrovku a pomáhala mi iba fyzická práca a zdravá strava," tvrdí Vladimír Horník. Aj to bolo dôvodom, prečo sa rozhodol roľníčiť.
Keď dosiahol vek na dôchodok, zistil, že pracovníci v učtárni elektrární odvádzali odvody z jeho platu na iné rodné číslo a na sociálnej poisťovni ho neevidujú. Musel dokazovať, kde sa stala chyba a nahnevala ho tiež výška vypočítaného dôchodku (8323 Sk), ktorý mu priznali v roku 2006. „Dvadsať rokov som pracoval v nebezpečnom prostredí so zvýšenou radiáciou," vysvetľuje nešťastný muž, „a moji bývalí kolegovia majú trojnásobne vyššie dôchodky ako ja." Voči rozhodnutiu poisťovne sa preto odvolal.
Nebezpečné prostredie = nižší dôchodok?
Krajský súd v Trnave rozhodnutie sociálnej poisťovne potvrdil a Vladimírovi Horníkovi nepomohlo ani odvolanie na Najvyšší súd SR. Poisťovňa tvrdí, že nesprávne rodné číslo problémom nebolo a pri výpočte dôchodku postupovala podľa zákona. „Pri posudzovaní nároku na dôchodok bola zohľadnená i doba zamestnania v AE Jaslovské Bohunice v zdraviu škodlivom prostredí v rokoch 1970-1990," uvádza hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder, „Menovanému bola preto stanovená suma dôchodku podľa predpisov účinných do 31. 12. 2003. Suma dôchodku podľa predpisov účinných od 1. 1. 2004 je vyššia. Tieto predpisy však neumožňujú zohľadniť skutočnosť, že poistenec vykonával pracovné činnosti zaradené do zvýhodnenej pracovnej kategórie." Zdá sa teda, že ak by dôchodca nepožiadal o zohľadnenie, že pracoval v zdraviu škodlivom prostredí, mal by dnes dôchodok o čosi vyšší…
Pozemkový úrad chybu priznal
Jeho ďalšie peripetie s úradmi sa ťahajú už od konca deväťdesiatych rokov, keď Vladimír Horník požiadal o vydanie časti svojho lesa. „Patrí mi kus lesa a nemôžem si zobrať ani drevo na kúrenie," krúti hlavou nešťastný muž. Štátne lesy tvrdili, že podľa listu vlastníctva sú parcely ich. Vladimír Horník preto zhromaždil všetky pôvodné doklady o dedičskom konaní, darovacie zmluvy, výpisy z pozemkových kníh a koncom roku 2004 požiadal Obvodný pozemkový úrad (OPÚ) v Trnave o navrátenie vlastníctva ku svojim nehnuteľnostiam – poľnohospodárskej pôdy, pasienkom a časti lesa v katastroch Nižnej, Chtelnice a Dolného Lopašova.
V jeho prípade sa však vyskytlo viacero nejasností, a tak kým žiadosť začali riešiť, uplynuli tri roky. Podľa Pavla Trokana z OPÚ dve parcely neoprávnene predal lesom miestny národný výbor v Chtelnici v roku 1987. Na tých činí
podiel V. Horníka 162 m2. Ďalší pozemok je vraj na základe listu vlastníctva jeho majetkom a nemôže byť vrátený v reštitúcii. Z urbáru v Nižnej má podľa OPÚ V. Horník nárok na 65 m2 pasienkov. „Žiadateľ spresnil predmet reštitúcie na rokovaní na OPÚ v Trnave 18. decembra 2007," uvádza P. Trokan. Pozemkový úrad v snahe veci urýchliť v januári 2008 rozhodol aspoň o vlastníckom nároku na časť lesa v Dolnom Lopašove. Omylom však na rozhodnutí uviedol namiesto výmery – parcelné číslo. Chybné rozhodnutie úradníci opravili, Vladimír Horník sa však medzitým odvolal.
Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní Piešťanského týždňa.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 30. apríla. Tento deň je Svetovým veterinárnym dňom. Meniny má Anastázia.
  • 30.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je streda 1. mája. Tento deň Sviatkom práce, Sviatkom sv. Jozefa robotníka, patróna všetkých pracujúcich a Svetovým dňom astmy.…
  • 01.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 2. mája 2024
Meniny má Žigmund, zajtra Galina