Vivat Vrbové – stred nášho vesmíru a sveta!

  • Nezaradené
  • 3. októbra 2008, 11:12
  • Autor:Viera Dusíková

Vrbové sa v uplynulú sobotu stalo ofi­ciálnym centrom sveta a vesmíru. Členovia Kriaku tu so sympatizantmi zo Združenia nič netušiacich a ďalšou ti­síckou recesistov, medzi ktorými sme objavili aj člena Hnutia za spokojnej­ších stánkarov, slávnostne otvorili v Šípkovci Náučný chodník Stredom Sveta a Vesmíru – Vrbovský chráp.

Pokrstili aj niekoľkotonový monument v tvare obrovskej píšťaly s priemerom 40 centimetrov s otočným pandrláčikom pindžerla na jej hrote. V noci je monument podsvietený solárnymi lampami, aby po celých 24 hodín pripomínal ľudstvu svoj význam!
„Stred zeme vypočítal a vytýčil jeden z vrbovských géniov – Roman Víťazoslav Klčo, čím priviedol ľudstvo na myšlienku, prečo je práve v tejto lokalite známe nadmerné nahromadenie inteligencie. Roman do hernej časti pamätníka zabudoval aj odkaz pre nasledujúce generácie," uviedol minerál kriaku JZVG Andrej Budislav Jobus.
Pod pamätníkom sa nachádza mramorová platňa, označujúca túto významnú geolokalitu. Členkovia multiorganizácie vybudovali od pamätníka smerom do útrob Šípkovca náučný chodník so štyrmi tabuľami (úvodná je v centre mesta), ktoré oboznamujú návštevníkovs miestnymi endemitmi a kultúrnymi pamiatkami parku a jeho okolia.
Autorkou myšlienky je Adriana Kováčová, minerálova študentka Univerzity Jána Hokejku. Kováčová pripomína, že Vrbové bolo kedysi väčšie ako Piešťany, no od stredoveku sa jeho počet obyvateľov znížil. Ako je to možné?
Zásluhu na tom majú podľa autorov a realizátorov projektu dravce zo Šípkovca, ktoré na ľudí striehnu vo svojich skrýšach.
„Spomeniem aspoň tie najpozoruhodnejšie – veverička ľudožravá, jašter neukojiteľný, sliepka divá usmievavá, žaby šabľozubá a púštna, veľryba šípkovská či ryba stromová,"vysvetľuje minerál, ktorý považuje zriadenie chodníka a mohyly za vyvrcholenie viac ako dvadsaťročnej existenie Kriaku na Slovensku.
Počas slávnostných príhovorov, medzi ktorými nechýbal ani pozdrav „všetko dobré" primátora mesta Ivana Borovského, miestni dobrovoľní hasiči mávali pod mohylou početnými vlajkami organizácií Kriaku.
Zaznela tu prvá spoločná skladba priečnej flauty s činelmi v podaní symfonickej hráčky slovenského rozhlasu Niny Sivošovej s JZVG Branislavom Jobusom. O rezké tóny sa postarali muzikanti z Vrbovanky, ale aj Vrbovskí víťazi, Karpatské chrbáty a skupina Para.
Úspech mala aj dražba medoviny s vinetou nebezpečných endemitov Šípkovca, nad ktorým poletovali nielen vypustené holubice mieru, ale aj paraglidisti s vlajkou Kriaku. Zospodu sa na ňu pozeral šéf celej multiorganizácie – Húpací kón.
Okrem hymny Kriaku sme obdivovali aj oslavné básne Jaroslava Poturnaja a Miloša Chlebomila Šmídu. Dvorný básnik Kriaku vo svojich ódach uvádza: „Vivat, zemský sveta stred, strednejšieho v svete niet!"

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 4. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom nevinných detských obetí agresie. Meniny má Lenka.
  • 03.06.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 3. júna. Vo Vrbovom sa v tento deň v roku 1926 narodil dôstojník Anton Muržic. Meniny má…
  • 02.06.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 4. júna 2023
Meniny má Lenka, zajtra Laura