Kniha sa stala svetovým bestsellerom

  • Nezaradené
  • 10. júla 2024, 09:18

Hovorí sa, že na Slovensku už takmer každý píše, ale, bohužiaľ, takmer nikto nečíta. Aby ste sa dokázali orientovať v labyrinte vydávanej literatúry, ponúkame vám literárny tip, knižnú ochutnávku na tento týždeň.

(Autor: IKAR)

Vo vydavateľstve IKAR vyšiel debut Bonnie Garmus – Hodiny chémie v preklade Petry Pachlovej. Kniha sa stala svetovým bestsellerom, legendárny Stephen King sa vyjadril, že je to kniha „zároveň vtipná i nahnevaná, neraz surrealistická, je to taká Hlava XXII raného feminizmu“.

Autorka je kalifornská spisovateľka, pôvodne copywriterka. Príbeh sa odohráva v Kalifornii na začiatku 60. rokov, mužský tím v Hastingsovom výskumnom ústave má veľmi nevedecký pohľad na rovnosť pohlaví. Protagonistkou je Elizabeth Zottová, slobodná matka, chemička, ateistka, ktorá sa preslávi v kulinárskej šou. Príbeh ženy v patriarchálnej spoločnosti, kde ženy sú vždy menej(cenné, schopné, inteligentné…), odstavené do kuchyne na krku s deťmi, otvára témy mizogýnie, sexizmu, predsudkov, domáceho násilia a hľadania seba samého.

Ivana Papcunová

0 Shares

Najnovšie správy

piatok, 19. júla 2024
Meniny má Dušana, zajtra Eliáš, Iľja