Prochasko impresionisticky opisuje čarovné prírodné prostredie Haliče

  • Knihy
  • 26. mája 2024, 13:12

Hovorí sa, že na Slovensku už takmer každý píše, ale, bohužiaľ, takmer nikto nečíta. Aby ste sa dokázali orientovať v labyrinte vydávanej literatúry, ponúkame vám literárny tip, knižnú ochutnávku na tento týždeň.

(Autor: BRAK)

Vo vydavateľstve BRAK vyšla kniha Tarasa Prochaska – Z tohto sa dá spraviť niekoľko poviedok v preklade Patrika Orieška. Taras Prochasko je ukrajinský prozaik a esejista, vzdelaním botanik, jeho literárnym domovom je celá krajina okolo Karpát. Názov knihy je pravdivý, z množstva bizarných príbehov bizarných postáv by sa skutočne dal vytvoriť košatý román. Kniha má výrazne biografické črty, kľúčový je pojem pamäti – osobnej, rodinnej, kolektívnej národnej a historickej.

Prochasko impresionisticky opisuje čarovné prírodné prostredie Haliče, spomína na detstvo, ale zachytáva aj chod dejín – dve svetové vojny, sovietsku éru a štátny teror. Nepríjemnú realitu a osudovú tragiku dokáže zobraziť cez prizmu komickosti, irónie a nadľahčených príbehov. V texte sa nachádza množstvo popkultúrnych odkazov, ktoré vytvárajú čitateľskú lahôdku.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 20. júna. Tento deň je Svetovým dňom utečencov. V Dubovanoch sa v roku 1937 narodil výtvarník a…
  • 20.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 21. júna. Tento deň je Dňom kvetov, Svetovým dňom hudby a Medzinárodným dňom skejtovania. Meniny má Alojz.
  • 21.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 21. júna 2024
Meniny má Alojz, zajtra Paulína