Piešťanci pochovali zimu, privítali jar!

Tradície našich predkov mali svoje čaro a je krásne, že aj v Piešťanoch ich folkloristi udržiavajú. Pôsobivý sprievod členov Folklórneho súboru Žito kráčal od Námestia slobody so slamenou bábou, Morenou, aby ju z Kolonádového mosta hodil do rieky Váh. Krojovancov sprevádzali obyvatelia mesta. Fotili, natáčali si videá a podaktorí aj nôtili: „Morena, Morena, za kohos umrela…“

(Autor: MsKS)

V časoch našich starých otcov a mám to bývalo tak, že po upálení Moreny sa dievčatá vybrali dole dedinou s jednou zapučanou zelenou halúzkou. Na konci ju ozdobili stuhami a vajíčkami, pretože to symbolizovalo blížiacu sa Veľkú noc. Potom ju odovzdali gazdovi alebo richtárovi na znak úcty tomuto človeku a ten ju nechal pred svojím domom stáť celú jar.

Aj súbor Žito už roky pripravuje pre našincov nielen fašiangovú pochôdzku, ale tiež rozlúčku so zimou a vítanie „letečka“. Akcia, ktorú organizuje mestské kultúrne stredisko, sa aj tento rok podarila, navyše i počasie bolo priaznivé. Riaditeľka MsKS Alexandra Mathiasová ju zhodnotila takto: „Naozaj ma potešilo, že pár minút pred začiatkom ľudovej slávnosti sa vyčasilo, vyšlo slniečko a návštevníci si mohli vychutnať program na Námestí slobody aj na Kolonádovom moste bez dažďa. Folkloristi zo Žita boli ako vždy výborní, za spevu a tanca Morenu vyniesli, zapálili, z mosta hodili do Váhu a pred sochou Barlolámača napokon privítali jar. Verím, že táto tradičná slávnosť spríjemnila zúčastneným predposlednú marcovú nedeľu.”

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 12. apríla. Tento deň je Svetovým dňom letectva a kozmonautiky. Meniny má Estera.
  • 12.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 13. apríla. Tento deň je Dňom nespravodlivo stíhaných. Meniny má Aleš.
  • 13.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 14. apríla 2024
Meniny má Justína, zajtra Fedor