Tréner Miloslav Grolmus o úspechoch Tenisového klubu Kúpele Piešťany

  • Šport / Tenis
  • 27. februára 2024, 00:03

Mladí slovenskí tenisti dosiahli mimoriadny úspech – získali zlaté medaily na halových Majstrovstvách Európy družstiev chlapcov do 12 rokov v anglickom Sunderlande, kde v pozícii nehrajúceho kapitána a trénera viedol tím Miloslav Grolmus z Tenisového klubu Kúpele Piešťany a na stupni víťazov stál aj odchovanec piešťanského tenisu Martin Adamča.

Aj Miloslav Grolmus (uprostred) a Martin Adamča (vpravo) sa tešia zo zlatých medailí na majstrovstvách Európy. (Autor: archív TKKP)

S Miloslavom Grolmusom sme sa pozhovárali nielen o dojmoch z tohto turnaja, ale aj o úspechoch TK Kúpele Piešťany.

Môžeš zhodnotiť význam tohto výnimočného titulu pre piešťanský a slovenský tenis?

Vnímam ako obrovský úspech slovenského tenisu a mládežníckeho športu naplnenú príležitosť stať sa majstrami Európy. Naposledy sa podobný úspech poradilo dosiahnuť Molčanovi s Kleinom na Majstrovstvách Európy družstiev do 18 rokov v roku 2015. Špeciálnu radosť mám z toho, že na stupni víťazov stál aj odchovanec piešťanského tenisu, 12-ročný Martin Adamča. Hoci mám vždy na pamäti, že medzi úspechom a neúspechom je tenká línia, tentoraz sme stáli na tej správnej strane.

V kvalifikačnej skupine v tureckom Istanbule sme totiž hneď v prvom kole narazili na výborných Talianov. Obidve dvojhry boli veľmi tesné, takže Adamča spolu s Matteom Sansonom mohli vyhrať, ale pokojne aj prehrať. Zápas bol tvrdo vybojovaný, až som mal obavy, či máme vôbec pri takejto kvalite družstiev šancu uspieť v ďalších dueloch. V druhom kole kvalifikačnej skupiny sme sa stretli s Gruzíncami, nad ktorými sme suverénne zvíťazili, aby sme potom vo finále kvalifikácie, zásluhou kvalitne odohraných singlov, porazili Angličanov. To nám zabezpečilo víťazstvo v skupine a exkluzívne miesto prvého nasadeného družstva na finálovom turnaji, ktorý sa konal o dva týždne v anglickom Sunderlande.

Tam chlapci zdolali z ôsmich kvalifikovaných družstiev najprv Poliakov, následne v semifinále vybojovali víťazstvo nad Fínmi, ktorí predtým porazili favorizovaných Holanďanov. Vo finále sa stretli s azda najlepšie pripravenými hráčmi turnaja – s Rakúšanmi, kde obaja chlapci bodovali v singloch, po ktorých bol však stav stále nerozhodný 1:1, preto o víťazovi rozhodla až štvorhra, ktorú naši tenisti zahrali famózne a súperom nedali takmer žiadnu šancu.

Súčasťou reprezentačného tímu na pozícii jednotky bol tvoj klubový zverenec Martin Adamča. Aké výkony podával a ako mu takýto úspech môže pomôcť v ďalšej kariére?

Martin hral výborne, nezľakol sa kvalitne pripravených hráčov a dokázal hrať hru s rozvahou a vytrvalo. Určite významným kapitálom tohto úspechu je získanie správnej dávky sebavedomia do ďalších zápasov a turnajov, ale aj odhodlanie zapracovať na sebe a motivovať sa k tvrdej práci na ceste k ďalším úspechom.

V minulosti si trénoval najmä juniorov a mužov vrátane hráčov, ktorí prenikli do prvej stovky ATP. Skús porovnať koučovanie dospelých a 12-ročných detí.

Keďže som v minulosti trénoval Filipa Horanského od jeho trinástich rokov, skúsenosť s mladšími žiakmi nebola pre mňa nová. Okrem toho som sa v práci s mladými hráčmi celkom našiel. Okrem samotnej aktivity trénera vidím ďalší rozmer koučovania v rozvíjaní osobnosti hráčov aj v edukačnom pôsobení. Baví ma posúvať hráčov nielen po technickej stránke, ale aj po stránke osobnostnej a rozvíjať ich talenty komplexne.

Keď zaspomíname, bol si ako junior majstrom Európy. Čo všetko sa zmenilo od čias, keď si bodoval na kurtoch?

Zmenilo sa mnohé – v prvom rade materiály, ktorých vývoj a kvalita za posledné roky neuveriteľne rýchlo napreduje. Zmenili sa aj preferencie v technike, ktorá buduje tenisovú hru, tá je dnes oveľa dynamickejšia. Oproti minulosti vidíme agresívnejší tenis podporený technikou švihu zápästia. Čo sa však nezmenilo, to sú fundamenty hry: čo najmenej vynútených chýb, koncentrácia mysle pred hrou a na kurte, intenzita prípravy, význam servisu a kvalita úderov.

Prejdime teraz od reprezentácie ku klubu. Od mája 2020 pôsobíš v TK Kúpele Piešťany v pozícii šéftrénera Centra talentovanej mládeže. Ako hodnotíš toto už takmer štvorročné obdobie?

Od začiatku môjho pôsobenia v TK Kúpele Piešťany môžem povedať, že hráči, ktorých som pripravoval, boli v súťažiach mimoriadne úspešní. Stali sa majstrami Slovenska a finalistami prestížnych turnajov. Z aktuálnych úspechov môžem spomenúť vynikajúce umiestnenie Terézie Mĺkvej, ktorá sa prebojovala do finále štvorhry na halových Majstrovstvách Slovenskej republiky dorasteniek do 18 rokov. Ďalej úspechy Dominika Máčeja, ktorý sa vlani stal majstrom Slovenska starších žiakov v dvojhre i vo štvorhre a úspešne reprezentoval Slovensko aj na majstrovstvách Európy a sveta družstiev do 14 rokov. Na jeho úspechy tento rok nadviazal spomínaný Martin Adamča, ktorý sa stal halovým majstrom Slovenska mladších žiakov v dvojhre aj vo štvorhre.

Na regionálnej úrovni klub výborne reprezentujú tiež ďalší hráči. Za starších žiakov Jakub Rusnák (halový majster Západoslovenského regiónu v dvojhre i vo štvorhre), Artur Bartovic a Oleh Pavlysh. Rovnako ma tešia úspechy v súťažiach družstiev, minuloročné bronzové medaily z majstrovstiev Slovenska v kategóriách starších žiakov a dorastencov, štvrté miesto žien v extralige a udržanie mužov v extralige. Takže moje pôsobenie v klube hodnotím ako úspešné.

Veľmi ma teší aj to, že úspechy v tenise pomohli mojim zverencom a hráčom klubu, spomeňme Jakuba Ševčíka a sestry Baraniakové, úspešne sa uchádzať o zahraničné štúdium a štipendiá na amerických univerzitách. Práca v klube ma teší hlavne vtedy, keď vidím, ako sa hráči posúvajú nielen v zmysle hernej kvality, ale aj ľudsky a osobnostne. Verím, že z nich vyrastajú úspešní športovci, ale aj hodnotní ľudia, ktorí sa skvelo uplatnia v ďalšom živote. Toto ma na trénerskej práci obzvlášť napĺňa.

Na záver – čo ťa čaká v sezóne 2024? Aké máš hlavné ciele so svojimi zverencami a na čo sa najviac na kurtoch tešíš?

Mojou úlohou bolo a je pracovať s hráčskym potenciálom klubu – vychovať úspešných reprezentantov klubu a Slovenska, formovať a pripraviť potenciálnych hráčov Národné tenisové centrum a vychovať majstrov Slovenska. A to sa mi spolu s ďalšími trénermi klubu podarilo. Najviac ma však teší klubová atmosféra: kolegiálne vzťahy medzi trénermi a priateľské vzťahy medzi hráčmi, súdržnosť všetkých, entuziazmus a radosť hráčov na tréningoch, vôľa pracovať na sebe a výborné vzťahy napríklad v skupine starších žiakov.

Myslím si, že práve touto atmosférou je TK Kúpele Piešťany jedinečný. Chuť trénerov pracovať na talentoch hráčov, ale aj ochota rodičov a detí prísť na klubové podujatia a byť ich aktívnou súčasťou, ma veľmi povzbudzujú a motivujú v ďalšej trénerskej aktivite. Spolu s vedením klubu sme na začiatku spolupráce zadefinovali hodnoty, ktoré budeme v príprave a hre preferovať: slušnosť, pracovitosť, disciplínu a férovosť. Na nich je možné budovať a napĺňať ďalšie nielen tenisové perspektívy. Prácu na výchove a formovaní tejto generácie beriem ako dôležitú výzvu. Myslím si, že môj mandát v klube je zmysluplný a vnímam ho ako krásne obdobie života.

TKKP

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 12. apríla. Tento deň je Svetovým dňom letectva a kozmonautiky. Meniny má Estera.
  • 12.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 13. apríla. Tento deň je Dňom nespravodlivo stíhaných. Meniny má Aleš.
  • 13.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 14. apríla 2024
Meniny má Justína, zajtra Fedor