Napriek úspešnému počtu adopcií je útulok stále plný

Kto by nechcel mať aspoň raz za život domáce zviera – mačku či psa? Malé deti často chcú ako darček domáce zvieratko a netušia, čo všetko je skryté za starostlivosťou. Nie je to len hra, ale aj pravidelné návštevy u zverolekára. Nad adopciou uvažujú neskôr aj starší ľudia, ktorým chýba spoločnosť. Už viac ako 25 rokov sa o najdúchov starajú v piešťanskom útulku. Ako hodnotia rok 2023, sme zisťovali u jeho riaditeľky Ľubomíry Balekovej.

(Autor: Útulok Piešťany)

„Rok 2023 z pohľadu adopcií dopadol veľmi dobre. Podarilo sa nám nájsť domov 242 psíkom a 58 mačičkám, čo je na náš región slušný počet,“ vyjadrila sa k adopciám Ľubomíra Baleková. Aj napriek týmto číslam je však útulok stále preplnený. Za nadmerný počet zvierat vo všeobecnosti v útulkoch môže viacero faktorov. Riaditeľka za preplnenosťou vidí hlavne tento dôvod: „V prvom rade zodpovednosť majiteľov, keď si zaobstarajú zvieratko, treba sa oň postarať aj po veterinárnej stránke, t. j. čip, vakcíny, a vytvoriť mu adekvátne podmienky, nepodporovať množiteľov, kastrovať dospelé jedince a nemnožiť nekontrolovateľne.“

Pri adopciách ľudia zohľadňujú viacero kritérií ako veľkosť domácnosti, finančné možnosti, ale aj svoje osobné preferencie. Aké psy dostávajú prednosť? „Hlavne menšie a mladšie. Staršie zostávajú bez záujmu, je priam zázrak, ak sa adoptuje starší a väčší pes. Útulky sú preplnené hlavne vlčiakmi a ich krížencami, tiež tzv. bojovými plemenami, ktoré majú minimálne šance na adopciu,“ dodala s ustarosteným úsmevom riaditeľka.

Jedným zo spôsobov, ako zistiť, či je adopcia psa či mačky pre vás vhodná, je dočaska (dočasná starostlivosť – umiestnenie psa či mačky do opatery v domácnosti – pozn. red.). „Budúci majitelia vítajú túto možnosť vziať si zvieratko najskôr do dočasnej opatery, čo je prospešné pre obe strany, nakoľko zvieratá sa ináč prejavujú v domácnosti, kde majú iné podmienky, a noví majitelia sa môžu rozhodnúť o adopcii po skúške. Ak to nevyjde z rôznych dôvodov, zviera sa vráti späť do útulku, ale to je minimálny počet,“ uviedla Baleková.

Čo je patronát zvieraťa?

Patrónom psa či mačky sa môže stať ktokoľvek, kto je ochotný pravidelne posielať určitú sumu na starostlivosť o zviera. Jeho meno je uvedené aj na webe a môže pravidelne navštevovať svoje na „diaľku“ adoptované zvieratko. Podľa riaditeľky útulku sú ľudia o tomto spôsobe dostatočne informovaní cez webovú alebo facebookovú stránku útulku.

Ako je to však s príspevkami? „Každý pes okrem najnovších má svojho patróna, ale nie všetci zadávajú trvalý príkaz, niektorí podporia psa jednorazovo. Nie každý si môže dovoliť zviera v domácnosti, uvedomuje si zodpovednosť a náklady s tým spojené, ale mali sme pár prípadov adopcie po patronáte,“ odpovedala Baleková.

Plány na rok 2024

Na zlepšenie stavu a počtov zvierat v útulku je hlavne edukácia. Ako chce s edukáciou narábať riaditeľka Regionálneho centra Slobody zvierat v Piešťanoch? „Personál je obmedzený finančne a ošetrovatelia zvierat nemajú na podobné aktivity čas. Robia sa pravidelné burzy, spolupracujeme s portálom Adrop, kde si ľudia môžu vyskúšať prácu ošetrovateľa. Chystáme stretávky adoptovaných psíkov a najprínosnejšou aktivitou pre zvieratká je ich venčenie, zbierky pre útulok a pomoc s dočasnou opaterou.“

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 11. júla. Tento deň je Svetovým dňom populácie. Meniny má Milota.
  • 11.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 8. júla. Tento deň je Svetovým dňom alergií a Dňom videohier. Meniny má Ivan.
  • 08.07.2024, 00:16
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je utorok 9. júla. Tento deň je Medzinárodným dňom za zničenie malých a ľahkých zbraní. Meniny má Lujza.
  • 09.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 12. júla 2024
Meniny má Nina, zajtra Margita