Plavci Kúpeľov si priviezli z majstrovstiev Slovenska 31 medailí

• 9. januára 2024, 17:04

Plavci ŠPK Kúpele Piešťany sa v závere roka 2023 zúčastnili na majstrovstvách Slovenska vo všetkých vekových kategóriách.

Lucia Slámová (uprostred) získala okrem dvoch titulov aj ďalšie cenné kovy. (Autor: archív ŠPK Kúpele)

V Dolnom Kubíne sa uskutočnili majstrovstvá Slovenska mladších žiakov v termíne 1.-3. decembra. Našej deväťčlennej výprave sa podarilo vybojovať tri medailové umiestnenia. Alexandra Tapušíková si vyplávala dve tretie pozície v ťažkých disciplínach 200 m motýlik a 400 m polohové preteky (PP). Strieborné medaily vybojovala štafeta na 4×50 m PP v zložení Gáliková, Frištáková, Pecháčová a Tapušíková.

Ďalšími v poradí boli majstrovstvá Slovenska starších žiakov, ktoré boli z nášho medailového pohľadu najúrodnejšie. Plávali sa v Spišskej Novej Vsi na mestskom osemdráhovom bazéne 8.-10. decembra. Trinásti plavci Kúpeľov sa na nich postavili na stupeň víťazov 20-krát, najviac zo všetkých zúčastnených klubov.

Natália Ertlová sa stala majsterkou Slovenska na 800 m voľný spôsob.

Najúspešnejšia bola Lucia Slámová, keď si vybojovala dva majstrovské tituly na 200 a 400 m voľný spôsob (vsp.), striebrom bola ocenená na znakovej 100- a 200-metrovej trati a bronz brala za 100 m PP aj 800 m vsp. Sebastián Hornák sa postavil na strieborný stupienok po odplávaní 50, 100 m vsp. a 100 m PP, bronzom ho dekorovali za výkon na 400 m vsp. a 200 m PP. Michaela Csenkyová sa na strieborný stupienok postavila za 200 m znak a bronzový vavrín ju zdobil po 50 m vsp. a 100 m znak. Kristína Királová doplávala na 400 m PP druhá a ešte tretia na 200 m motýlik.

V štafetách sa plavcom Kúpeľov podarilo obsadiť štyrikrát tretie miesto. Dievčatá boli tretie v polohovej štafete (Slámová, Martinkovičová, Királová a Csenkyová) aj v kraulovej štafete (Csenkyová, Királová, Lea Filipová, Slámová). V disciplíne 4×50 m vsp. mix skončilo tretie kvarteto Slámová, Samuel Šiška, Csenkyová, Hornák a v polohovke Slámová, Šiška, Királová, Hornák. Od starších žiakov to bol mohutný predvianočný medailový záber.

Majstrovstvá Slovenska seniorov a juniorov sa konali 15.-17. decembra v šamorínskom rezorte X-Bionic Sphere s účasťou 400 pretekárov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany reprezentovalo desať pretekárov, ktorí vyplávali osem medailí.

Najviac sa darilo Natálii Ertlovej, ktorá získala titul na 800 m vsp. v kategórii starších junioriek. Na 1500 m bola druhá a v kategórii Open stála na bronzovom stupienku. Lea Chromiaková si medzi staršími juniorkami vybojovala na 400 m PP striebornú a 200 m motýlik bronzovú medailu. Oliver Švec získal svoje medailové ocenenia medzi staršími juniormi na 800 m vsp. – striebro a na 1500 m vsp. – bronz. Náš najmladší medailista, 15-ročný Rastislav Čačík, sa po peknom osobnom zlepšení na 200 m znak postavil na strieborný stupienok medzi mladšími juniormi a po ďalšom zlepšení vo finále obsadil medzi mužmi pekné piate miesto.

Máme za sebou zimné majstrovstvá vo všetkých kategóriách, ktorými sa skončil plavecký rok 2023. Prajeme všetkým našim plavcom, pretekárom, trénerom, ako aj prívržencom a priaznivcom všetko najlepšie, veľa športových úspechov a zdravia v roku 2024.