Ostrovčanom zachutili zabíjačkové aj vianočné dobroty

  • Kultúra a spoločnosť / Reportáž
  • 21. decembra 2023, 22:00

Množstvo áut zaparkovaných v okolí kultúrneho domu v obci Ostrov avizovalo, že sobotné predpoludnie bude patriť veľkej predvianočnej akcii – vianočným trhom a obecnej zabíjačke.

Živánska, jaterničky, kapustnica či držková chutila fantasticky. foto: (vd)

Ostrovčania opäť po roku nemuseli v sobotu 9. decembra doma zapínať sporák či rúru na pečenie. Na dedinskú zabíjačku spojenú s vianočnými trhmi stačilo prísť s prázdnym bruškom. Podaktorí naplnili aj igelitky či košíky. Kapustnicu, jaternice, klobásky, škvarky, tlačenku i živánsku im pripravili majstri mäsiari. V kultúrnom dome zasa obecné gazdinky varili a ponúkali čaj, punč či víno.

Vonku bola zima, a tak si návštevníci akcie radi zohriali kosti v sále, kde po obvode ponúkali všakovaké vianočné aranžmány a pochutiny ženičky z Ostrova i okolia. Piekli a rozdávali sa tu lahodné vianočné oblátky a už tradične sa nám zasa po roku neušiel levanduľový sirup. Taká bola po ňom „zhánka“. Na pódiu sa v pekných ľudových odevoch podelili o svoje produkty malí obchodníci. Pásmo piesní a básní si pre svojich rodičov i starých rodičov pripravili deti z materskej a základnej školy v Ostrove. Detské ľudové zvyky a hry predviedli žiaci Cirkevnej základnej umeleckej školy sv. Gorazda vo Vrbovom.

V sále kultúrneho domu bol čulý predvianočný ruch, každý sa rozprával s každým a kto mal chuť na jedlo, doprial si živánsku, jaterničky, vynikajúcu kapustnicu či držkovú. O nápoje sa postarala obec.

Rodičia i starí rodičia si detičky, ktoré účinkovali v programe, fotili a každé vystúpenie odmenili silným potleskom. Starosta obce Jozef Tkácz neostal bez dobrých zvykov a ľudí častoval domácim repáčikom. Koštovali sme aj my. Ďakujeme.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 11. júla. Tento deň je Svetovým dňom populácie. Meniny má Milota.
  • 11.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 13. júla. Tento deň je Medzinárodným dňom hlavolamov. Meniny má Margita.
  • 13.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Služobne najstaršou redaktorkou Piešťanského týždňa je Vierka Dusíková. Do redakcie prišla na jeseň 1992, s niekoľkými prestávkami v nej pracuje…
  • 14.07.2024, 00:01
  • Piešťanský týždeň / Kultúra a spoločnosť / Piešťany
nedeľa, 14. júla 2024
Meniny má Kamil, zajtra Henrich