V priamom prenose diela Wagnera, Verdiho i Straussa

Séria priamych prenosov z Metropolitnej opery v New Yorku pokračuje. Dom umenia Piešťany ako jediný slovenský vysielateľ týchto prenosov uvedie v sobotu 18. marca o 17.00 h veľdielo Lohengrin.

metopera.org

Vzletné majstrovské dielo Richarda Wagnera sa po 17 rokoch triumfálne vracia na scénu Metropolitnej opery v New Yorku. V pokračovaní svojej objavnej inscenácie Parsifala odhaľuje režisér François Girard atmosférickú inscenáciu, ktorá opäť spája jeho pozoruhodný vizuálny štýl a horlivý dramatický pohľad na Wagnerovu dychberúcu hudbu, pričom hudobný riaditeľ Yannick Nézet-Séguin na pódiu diriguje špičkové herecké obsadenie.

Tenorista Piotr Beczała sa predstaví v titulnej úlohe tajomného labutieho rytiera. Sopranistka Tamara Wilson v roli cnostnej vojvodkyne Elsy, falošne obvinenej z vraždy, sa stretne so sopranistkou Christine Goerke ako prefíkanou čarodejnicou Ortrud, ktorá sa ju snaží ponížiť. Basbarytonista Jevgenij Nikitin sa blysne ako Ortrudin manžel Telramund, ktorý túži po moci, a bas Günther Groissböck sa predstaví v úlohe kráľa Heinricha.

Opera z pera Richarda Wagnera je v nemeckom jazyku s anglickými a slovenskými titulkami, trvá štyri hodiny a 35 minút a v rámci nej sú dve prestávky.

Okrem opery Lohengrin si v sobotu 1. apríla o 18.30 h budete môcť vychutnať dielo Falstaff, ktoré pochádza z pera Giuseppe Verdiho. Hlboko ľudská komédia plná humoru a nefalšovaných emócií je skvelým zavŕšením jeho jedinečnej divadelnej kariéry. Príbeh je zlúčením scén zo Shakespeara, primárne čerpaných z komédie Veselé paničky z Windsoru. Sústreďuje sa na pozoruhodnú osobnosť sira Johna Falstaffa, pričom so špičkovo prepracovanou partitúrou, ktorá si už dlho budí rešpekt aj u Verdiho kritikov, ide o ohromujúce dielo. Patrí medzi najväčšie operné komédie všetkých čias.

V apríli sú v Dome umenia pripravené aj ďalšie dva priame prenosy z Metropolitnej opery. V sobotu 15. apríla to bude Gavalier s ružou (Richard Strauss) a v sobotu 29. apríla Šampión (Terence Blanchard). Vstupenky si môžete zakúpiť v pokladni Domu umenia alebo v sieti Ticketportal. Rezervovať online si ich môžete prostredníctvom portálu www.navstevnik.sk.

0 Shares

Najnovšie správy

Staré matrace a iné časti interiérov nepatria ani ku kontajnerom, ani do prírody, ba ani pred útulok. Zbaviť sa používaných…
  • 21.09.2023, 22:30
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je sobota 23. septembra. Tento deň je Medzinárodným dňom proti sexuálnemu zneužívaniu a obchodu so ženami a deťmi. Meniny…
  • 22.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 24. septembra. Meniny má Ľuboš, Ľubor.
  • 23.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 24. septembra 2023
Meniny má Ľubor, zajtra Vladislav