Ako sa pripraviť na jarné práce v záhrade

  • Piešťanský týždeň / Inzercia
  • 28. februára 2023, 13:27

Už na začiatku nového roka väčšina záhradkárov rozmýšľa nad novou sezónou, preto už vo februári vyberá semená na jarný výsev do svojich záhrad. Skúsení pestovatelia vedia, že dobre vybrané osivo je základ zdravej a bohatej úrody.

Na čo všetko má záhradkár myslieť pri výbere semien? Osivá sa vo všeobecnosti rozlišujú na dva základné druhy. Záhradkárske osivá označené písmenom S sú geneticky fixované odrody a osivá označené písmenom H alebo F1 nemajú svoje vlastnosti fixované v génoch. Na obaloch je vždy uvedený názov a adresa výrobcu, názov a druh rastliny, odroda a kategória – osivá teda treba vyberať podľa vlastných preferencií. A ako sa postarať o priesady? Pokiaľ nemáte dostatok kvetináčov, môžete použiť aj jednoduché plastové nádoby. V nádobách s vrchnákmi rastliny v interiéri vyklíčia skôr a po ustúpení posledných mrazov je možné priesady vysadiť do vonkajších parenísk.

Úprava okolia

Ako sa na jar postarať o oplotenie záhrady? Obojstranné betónové ploty si nevyžadujú takmer žiadnu údržbu, avšak drevené a kovové ploty na jar renováciu potrebujú. Z povrchu dreveného plota je potrebné odstrániť prach, mastnotu a drevo pred náterom obrúsiť. Pred hnilobou je dobré ochrániť plot impregnačnými prípravky. Poškodené časti plota je treba vytmeliť tmelom a až potom natrieť. Na náter kovového oplotenia je možné použiť rôzne farby, no povrch je nutné najprv ošmirgľovať a odstrániť z neho hrdzu. Na väčšie plochy je dobré využívať širšie štetce. Pri renovácii vysokého a veľkorozmerného oplodnenia dobrú službu poskytne kvalitný rebrík alebo lešenie, tiež nájazdové rampy, ktoré zjednodušia všetky remeselné práce nielen pri renovácii oplotenia, ale aj pri údržbe rodinného domu – či sa rozhodnete opraviť fasádu alebo strechu.      

Dôležitá bezpečnosť

Väčšina záhradkárov vie, čo všetko v sebe skrýva starostlivosť o pôdu a rastliny, preto sa na jarné práce v záhrade pripravuje včas. No pri žiadnych pracovných aktivitách v exteriéri nie je možné podceniť vhodné oblečenie a obuv. Pri výbere odevov a obuvi dbajte najmä na kvalitu materiálov a správnu veľkosť. Pokiaľ vám pri remeselných a pestovateľských prácach pomáhajú aj vaše ratolesti, detské tenisky či topánky im vyberajte obzvlášť premyslene. Obuv pri každej práci vonku má byť vhodne tvarovaná, pohodlná, nepremokavá a odev má byť z pevného materiálu, ktorý je dostatočne teplý a zároveň priedušný. V chladnom počasí je nutné v záhrade nosiť oblečenie, ktoré zaručí ochranu celého tela a pri namáhavej fyzickej práci preferujte obuv, ktorá netlačí a ktorá nespôsobuje žiadne odreniny.    

Inz.         

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 5. decembra. Tento deň je Svetovým dňom pôdy a Medzinárodným dňom dobrovoľníkov v ekonomickom a sociálnom rozvoji.…
  • 04.12.2023, 22:59
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je streda 6. decembra. Tento deň je Sviatkom sv. Mikuláša, patróna detí. Meniny má Mikuláš.
  • 05.12.2023, 22:51
  • Dobré ráno, Piešťany!
Mnohí milovníci zvierat snívajú o tom, že by sa namiesto kancelárskej roboty či svojho iného regulárneho zamestnania každý deň starali…
  • 04.12.2023, 22:30
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je štvrtok 7. decembra. Tento deň je Medzinárodným dňom civilnej leteckej prepravy (ICAO). Meniny má Ambróz.
  • 06.12.2023, 22:18
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 7. decembra 2023
Meniny má Ambróz, zajtra Marína