Kraje sú podľa predsedu SK8 Jozefa Viskupiča za pomoc rodinám s deťmi, nie však z peňazí samospráv

  • Kraj
  • 8. júna 2022, 10:28

Predseda združenia SK8 a Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič (OĽaNO) víta rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej vrátiť protiiflačný zákon do parlamentu s pripomienkami, ako aj avizované podanie na Ústavný súd SR v prípade prelomenia veta. Podľa Viskupiča je neprípustné, aby sa opatrenia s negatívnym vplyvom na rozpočty žúp, miest a obcí prijímali jednostranne, bez konzultácie s ich reprezentatívnymi združeniami.

pexels.com

„Sme za rýchlu a efektívnu cielenú pomoc rodinám s deťmi. Máme však za to, že vláda nie je odkázaná na siahanie na zdroje samospráv, medzi ktoré patria aj samosprávne kraje,“ napísal na sociálnej sieti Viskupič. V dôsledku zvýšenia daňového bonusu na deti sa v druhej polovici tohto roka daňové príjmy samosprávnych krajov podľa neho znížia o 23 až 69 miliónov eur. „To je veľmi výrazný zásah, ktorý navyše prichádza v polovici rozpočtového roka, teda keď sú rozbehnuté verejné obstarávania a objednané služby,“ dodal Viskupič.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok vrátila parlamentu na opätovné prerokovanie zákon o financovaní voľného času dieťaťa. Vetuje tie časti zákona, ktoré majú nadobudnúť účinnosť od 1. januára budúceho roka. Jej veto sa tak netýka okamžitej pomoci rodinám od júla tohto roka. Ak parlament jej veto prelomí, obráti sa na Ústavný súd SR s otázkou, či proces schvaľovania tohto zákona bol v súlade s Ústavou SR.

SITA

26 Shares

Najnovšie správy

Dňa 15 augusta 2022 pred 12-tou hodinou bol na linku tiesňového volania ohlásený požiar rodinného domu vo Vrbovom. Po vykonanom…
  • 16.08.2022, 07:58
  • Spravodajstvo / Región
streda, 17. augusta 2022
Meniny má Milica, zajtra Elena, Helena