Plavci ŠPK Kúpele bilancujú rok 2021

  • Plávanie
  • 15. januára 2022, 00:02

Rok 2021 bol pre všetky plavecké skupiny zložitý. Z dôvodu obmedzení a opatrení na ochranu pred pandémiou COVID-19 boli bazény niekoľkokrát zatvorené. Niekedy sme mali pocit, že plavecké športy sú nelogicky z hľadiska povolení návštevnosti až na poslednom mieste. Športový plavecký klub Kúpele Piešťany počas roka vynaložil spoločne s rodičmi značné personálne aj finančné úsilie na udržanie detí pri športe a napriek zatvoreným bazénom aj na vysokej úrovni športovej výkonnosti. Koniec roka nás priviedol k bilancovaniu uplynulého obdobia.

Plavci ŠPK Kúpele Piešťany majú za sebou úspešný rok 2021. (Autor: archív ŠPK KUPI)

Môžeme konštatovať, že v porovnaní so slovenskou konkurenciou aj pri svojich reprezentačných štartoch naši plavci obstáli veľmi dobre a so cťou reprezentovali naše farby. Za zmienku určite stojí, že na majstrovstvách Slovenska vyplávali spolu 121 medailí, ktoré mali 38-krát zlatý, 45-krát strieborný a 38-krát bronzový lesk.

Najväčší počet medailových umiestnení priniesli pre ŠPK Kúpele Piešťany spravidla reprezentanti Olívia Ana Šprláková-Zmorová a Filip Lányi. Počas letnej sezóny sa obidvaja kvalifikovali na majstrovstvá Európy juniorov do Ríma, kde sa im v reprezentačných plavkách podarilo opraviť aj slovenské juniorské rekordy. Nasledoval štart na juniorských majstrovstvách Európy v otvorenej vode v Paríži. Okrem Olívie Any a Filipa plávali v juniorských reprezentačných výberoch ešte Lea Chromiaková, Katarína Lopatková, Lukáš Kunic a Patrik Tapušík.

Svoje pozície si však veľmi úspešne zastali aj ostatní medailisti. Sára Niepelová, Lukáš Kunic, Gabriel Ilončiak, Lea Chromiaková, Rebeka Buková a Michal Škodný v kategórii seniorov prispeli tiež k medailovému úspechu klubu. V juniorskej kategórii to boli okrem menovaných Veronika Luciaková, Katarína Lopatková, Oliver Švec, Patrik Tapušík a Natália Ertlová, ktorých dekorovali na stupňoch víťazov.

Veľkým úspechom je tiež druhé miesto v súťaži Slovenského pohára družstiev a jednotlivcov, o ktorý sa bojovalo v jesennej časti sezóny. Jednotlivci Šprláková-Zmorová a Lányi navyše zvíťazili vo svojich juniorských kategóriách. Veľmi pekný úspech na podmienky pre plávanie v našom meste.

V žiackych kategóriách najviac úspechov zožala Karolina Valko, keď vyplávala 13 cenných kovov, nasledovaná Luciou Slámovou, ktorá vybojovala 11 medailí. Slámová na medzinárodných pretekoch Slovakia Swimming Cup pokorila slovenský rekord na 1500 m voľný spôsob o viac ako minútu. Na medailovom úspechu žiakov sa ďalej podieľali Mário Stanček, Rastislav Čačík, Marko Šprlák-Zmora, Michaela Mosná, Tomáš Filus a Matúš Mihálik. Medzi najmladšími žiakmi to boli Milica Martinkovičová, Michaela Csenkyová, Kristína Királová, Sebastián Hornák, Samuel Šiška a Tomáš Tamajka.

V neposlednom rade musíme spomenúť úspechy pretekárov v diaľkovom plávaní na otvorenej vode ako v samostatnom olympijskom športe spomedzi plaveckých, kde neustále súperíme o post slovenskej klubovej jednotky individuálnymi úspechmi ako družstvo. Pre úplnosť uvádzame, že v diaľkovom plávaní máme v súčasnosti troch juniorských reprezentantov – Kunica, Lányiho a Šprlákovú-Zmorovú.

Všetkým našim členom k dosiahnutým výsledkom gratulujeme! Prajeme do roku 2022 veľa športových aj študijných úspechov pri plnom zdraví a možnosti športovať bez obmedzení. 

Radoslav Suchánek

23 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 8. júna. Tento deň je Dňom najlepších priateľov a Medzinárodným dňom oceánov. Meniny má Medard.
  • 07.06.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 8. júna 2023
Meniny má Medard, zajtra Stanislava