Hliníkové profily a ich využitie

  • Inzercia
  • 29. novembra 2021, 13:30

Hliník vo všeobecnosti patrí medzi kovy, ktoré majú hojné využitie v stavebníctve, ale aj v iných odvetviach priemyslu. Okrem hliníka patria medzi populárne materiály aj drevo, oceľ, či nerez. V súčasnosti sa v hojnej miere využívajú v stavebníctve hliníkové profily, no nájdu svoje využitie napríklad aj v chovateľstve. Hliník ako taký je veľmi odolný kov, ktorý je vhodný na vonkajšie použitie a rovnako poskytuje skvelé bezpečnostné vlastnosti a dlhú trvácnosť.

Rozdelenie hliníkových profilov

Hliníkové profily rozdeľujeme  podľa základných prierezov na plné oválne, štvorcové, či obdĺžnikové prierezy. Rovnako sa však vyskytujú aj hliníkové profily v tvare písmena L, I alebo T, či jednokomorové uzavreté. Okrem jednoduchých hliníkových profilov sa vyrábajú aj zložitejšie s nepravidelným tvarovaním, či viacerými komorami. Nepravidelné profilovanie má aj ďalšie využitie – napríklad ako pozdĺžna drážka na ďalšie inštalačné procesy.

Výhody hliníkových profilov

Medzi základné výhody hliníkových profilov patrí nízka hmotnosť a variabilná tvarovateľnosť profilu. Takéto hliníkové profily sa jednoducho ohýbajú a opracúvajú. Rovnako sa za výhodu považuje takmer nulová korózia v podmienkach interiéru a exteriéru. Dobrá tuhosť spolu s ostatnými výhodami tak vytvára funkčný výsledný celok so širokým spektrom využitia. Hliníkové profily sa pritom vyrábajú buď z čistého hliníka alebo z jeho rôznych zliatin, pričom priamo chemické zloženie hliníka prináša množstvo výhod – pevnosť, pružnosť, ťažnosť, kujnosť. Za obrovskú výhodu môžeme považovať aj dostupnosť týchto produktov na internetových obchodoch, ale aj v kamenných predajniach.

Využitie hliníkových profilov

Hliníkové profily sa vo veľkom využívajú v stavebníctve, ale svoje miesto si našli napríklad aj v chovateľstve. Výborne sa hodia napríklad na stavbu klietok, či voliér pre zvieratá. Rovnako sa dajú takéto hliníkové profily využiť aj na stavbu terária pre hady, ale môžete s nimi vytvoriť aj vonkajšie oplotenie. Výhody takéhoto oplotenia potom spočívajú napríklad v takmer nulovej údržbe a modernom kovovom vzhľade.

Stavebnicové systémy hliníkových profilov sa často využívajú aj ako veľmi rýchla a pomerne cenovo dostupná alternatíva pre stavu rôznych strojov, nástrojov, či montážnych liniek. Takéto systémy sú pritom disponujú jednoduchou montážou a môžete si ich prispôsobiť priamo pre vašu prevádzku. Využitie týchto produktov je veľmi variabilné a firmy, ktoré ponúkajú takéto služby sú ochotné produkty aplikovať priamo pre vaše potreby, aby ste rýchlo a jednoducho dosiahli požadovaný výsledok.

1 Shares

Najnovšie správy

štvrtok, 20. januára 2022
Meniny má Dalibor, zajtra Vincent